Krustpunktā

Žurnālisti: Partijas varētu beidzot vienoties par valdības izveidošanu

Krustpunktā

Čečenijas prezidenta Ramzana Kadirova un Krievijas līdera Vladimira Putina attiecības

Zobārsti mazāk slēdz līgumus ar valsti par bērnu ārstēšanu. Tas ir finansiāli neizdevīgi

Vecāki reģionos ceļ trauksmi par valsts apmaksāta bērnu zobārsta nepieejamību

Vecāki reģionos uztraukušies, ka jau gada sākumā nevar bērnus pieteikt un aizvest pie valsts apmaksāta zobārsta. Par veselības aprūpi atbildīgās iestādes norāda, ka līgumattiecību  atjaunošana ar zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem vēl ir procesā.
 

Taču vienlaikus par veselības aprūpi atbildīgajās valsts iestādēs atzīst – ir zobārsti, kuri atteikušies par valsts naudu ārstēt bērniem zobus, un atsevišķās vietās ar valsts apmaksāta zobārsta pieejamību var būt problēmas. 

Bērnu vairāk nekā zobārstu

Latvijas Radio raidījums "Krustpunktā" saņēmis daudzu vecāku sūdzības par valsts apmaksāta zobārsta nepieejamību jau gada sākumā. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) galvenais speciālists zobārstnieciskās aprūpes jautājumos Andis Paeglītis raidījumā skaidroja, ka ar zobārstniecības pakalpojuma sniedzējiem vēl tiek slēgti līgumi par valsts apmaksāto zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu šajā gadā.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala raidījumā atzina, ka šogad kopumā plānots slēgt 265 līgumus ar zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem, un līdz šim ir noslēgti divas trešdaļas līgumu. Ārpus Rīgas līgumi esot noslēgti ar visiem, kas ir gatavi sniegt zobārstniecības pakalpojumus.

"Tā problēma ir tā, ka ne visās apdzīvotās vietās šie zobārstu resursi ir pietiekami pret to bērnu skaitu," stāstīja NVD pārstāve.

NVD grasās analizēt un apzināt tās vietas Latvijā, kur ir problēmas ar valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu pieejamību, un patlaban izskatās, ka šī problēma vairāk ir lauku reģionos.

Nenosedz zobārstu tēriņus

SPKC pārstāvis atzina, ka ar valsts finansējumu zobārstniecības pakalpojumu sniedzēji var nosegt tikai nedaudz vairāk kā 60% pakalpojuma izmaksu, bet pārejā daļa gulstas uz zobārstniecības prakšu pleciem.

To raidījumā "Krustpunktā" apliecināja arī sazvanītā SIA "Ģimenes zobārstniecība" valdes priekšsēdētāja Terēze Bērzupe. Viņa atzina, ka tieši zemā zobārstniecības tarifa dēļ šogad valsts apmaksāti bērnu zobārsti vairs nebūs pieejami divās lielākajās SIA "Ģimenes zobārstniecība" filiālēs - Cēsīs un Valmierā.

Bērzupe klāstīja, ka līdz šim valsts līdzfinansētu zobārstniecības pakalpojumu sniegšana uzņēmumam radīja vairāku tūkstošu eiro lielus zaudējumus. Uzņēmums no to sniegšanas pilnībā neatteiksies un cer, ka drīzumā tiks paaugstināts bērnu zobārstniecības tarifs, par ko runāts jau ilgu laiku.

"Mēs to smagumu uz saviem pleciem vairs nespējam nest," teica Bērzupe.

SIA "Ģimenes zobārstniecība" neesot vienīgā, kas šogad vismaz daļēji ir pārtraukusi sniegt valsts līdzfinansētus zobārstniecības pakalpojumus. Ar to pieejamību Cēsu novadā ir „katastrofāla situācija”, piebilda Bērzupe.

Vecāki netīra bērniem zobus

Arī otrs  raidījuma "Krustpunktā" sazvanītais uzņēmums SIA "Dens" ar šā gada janvāri pārtraukts sniegt valsts līdzfinansētus zobārstniecības pakalpojumus bērniem. Šī uzņēmuma pārstāvis Andis Čudorāns norāda uz diviem iemesliem. Pirmais – valsts nepietiekami finansē zobārstniecības tēriņus. "No savas naudas nākas piemaksāt. Redzam, ka finansiāli tas ir neiespējami," atzina Čudorāns.

Savukārt otrs iemesls līgumattiecību neatjaunošanai ir tāds, ka zobārstiem arvien vairāk nākas labot zobus aizvien mazākiem bērniem - trīs četrus gadus veciem, ar kuriem ir grūti strādāt.

"Absurds, kāpēc valstij ir jāmaksā par to, ka vecāki netīra saviem bērniem zobus," teica SIA "Dens" pārstāvis,

aicinot vecākus savus bērnus biežāk vest pie higiēnista, kurš ne tikai iztīrīs zobus, bet arī izglītos par zobu higiēnu.

Meklēs risinājumu problēmai

Veselības ministrijas (VM) Veselības aprūpes departamenta direktors Ēriks Miķītis Latvijas Radio raidījumā norādīja, ka būtu pārspīlēti teikt, ka sistēma saistībā ar valsts apmaksātiem zobārstniecības pakalpojumiem bērniem nedarbojas. "Mēs jau zinām tikai neapmierinātos," teica VM pārstāvis.

Viņš gan atzina, ka bērnu zobārstniecības pakalpojuma sniedzēji ierasti norāda uz zemo tarifu, kas tika aprēķināts pirms kāda laika un kas "vairs nespēj tikt līdzi dzīves sadārdzinājumam zobārstniecībā".

"Sistēma darbojas, tomēr ir trūkumi," atzina Miķītis, piebilstot, ka drīzumā šīs problēmas plānots risināt darba grupā.

VM pārstāvis pieļāva, ka kādi risinājumi problēmām ar valsts apmaksātu bērnu zobārstu pieejamību varētu būt gada pirmajā pusē. Taču, ja arī valsts līdztekus jau esošajiem 4,5 miljoniem eiro atradīs papildu finansējumu valsts apmaksātajiem zobārstniecības pakalpojumiem, tad šī summa nebūs "lielā apmērā".

Diskusijas dalībnieki norādīja uz iespēju, ka bērni zobus bez maksas var salabot zobārstniecības autobusā, kas reģionos brauc pie skolām un internātskolām - vietās, kur šī "zobārsta pieejamība galīgi nav".

Rindām uz valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu var sekot interneta vietnē "rindapiearsta.lv".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti