Panorāma

RD nevērtēs administratīvo resursu izmantošanu N. Ušakova labā

Panorāma

Iedzīvotāji skumst pēc tirgus

Bērnu invaliditāte jāpierāda ik pēc pieciem gadiem

Vecāki prasa izbeigt absurdu: bērnu invaliditāte jāpierāda ik pēc dažiem gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

“Mēs esam pret muļķībām, ar ko valsts mums liek nodarboties, lai ik pēc dažiem gadiem pierādītu, ka bērna veselības stāvoklis neuzlabojas.” Tā saka daudzi vecāki bērniem ar invaliditāti. Vecāki jautā, kāpēc valsts šo procesu nevar atvieglot. Amatpersonas saka – īpašo bērnu jautājums šādā aspektā neesot bijis zināms.  

Anete Bendika ir sabiedriski aktīva divu bērnu mamma. Par vecākā dēla Hermaņa invaliditāti viņa rakstījusi gan blogā, gan sociālo tīklu vietnēs. Konstatējot nopietnas veselības problēmas pusotra gada vecumā, invaliditāte bērnam piešķirta uz diviem gadiem. Pašlaik bērnam ir gandrīz četri gadi, bet invaliditāte piešķirta uz pieciem gadiem – tātad līdz 9 gadu vecumam, kaut ārstu prognozēs nav optimisma.

“Viņuprāt, mums pēc pieciem gadiem ir no jauna jākolekcionē visi šie dokumenti, lai atkal pierādītu, ka bērns vēl aizvien ir invalīds un viņš būs invalīds visu dzīvi,” situāciju raksturoja Anete Bendika.

Ar līdzīgu pieredzi sociālajos tīklos dalās arī citu bērnu vecāki. Baiba Kalpiša raksta: “Manam bērnam nevar pēkšņi atjaunoties bojātā hromosoma. Nu kāpēc man atkal un atkal ir jāiet tam procesam cauri un jāvelk līdzi bērns, lai konstatētu, ka nekas nav mainījies?”

LTV saņēma vēl vairākas vēstules no citiem vecākiem, kuri stāsta par līdzīgām problēmām.

“Un tas ir arī mūs kā vecāku pazemojošs [process], noslogojošs lieki. Es neesmu pret ekstra slodzi, kas ir mūsu ģimenē, mums ir ļoti atšķirīgs dzīvesstils no tipiskajām ģimenēm. Bet es esmu pret to, ka vecāki tiek noslogoti ar šādām muļķībām,” uzsvēra Bendika.

Vēl pirms dažiem gadiem veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā bija jāpierāda, ka nav ataugusi roka vai kāja.

Kopš mainīti Ministru kabineta noteikumi, noteiktām diagnožu grupām vairs nav jāpierāda pašsaprotamais. Tomēr Ministru kabineta noteikumi iekļauj, piemēram, kādas ekstremitātes trūkumu un dažas saslimšanas – pārējiem maksimālais invaliditātes termiņš ir pieci gadi, un izmaiņas normatīvajā regulējumā neesot plānotas.

“Veicot kādas izmaiņas kaut kādā vienā konkrētā gadījumā, uzradīsies nākamais gadījums, un pēc tam uzradīsies nākamais gadījums, un mēs varam nonākt pie tā, ka normatīvais akts būs jāgroza nepārtraukti,” norādīja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas vadītāja vietnieks Māris Andersons.

Pēc garākas sarunas Māris Andersons atzina, ka tad, ja apstiprinātos nepamatots administratīvais slogs vecākiem, būtu iespējams grozīt attiecīgos dokumentus.

Labklājības ministrijai šobrīd tādu plānu nav.

“Mēs šobrīd neesam plānojuši to pārskatīt, jo faktiski mums nav bijuši iesniegumi vai sūdzības par to, ka šādas izmaiņas būtu veicamas,” atzina ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktora vietniece Evija Kūla.

Arī Saeimas atbildīgajā komisijā par birokrātisko slogu īpašo bērnu vecākiem sūdzības neesot saņemtas.

“Diemžēl tādu jautājumu mēs neesam saņēmuši, līdz šim brīdim nav,” sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un Zemnieku savienība).

Kamēr deputāti un amatpersonas šo problēmsituāciju sauc par nedzirdētu jaunumu, vecāki sociālajos tīklos raksta – “nedzirdīgas ausis”, “mans mērs ir pilns”, “cik mammas ar putām uz lūpām visādās komisijās ir skaidrojušas īpašo ģimeņu vajadzības”, “cik var!” utt.

Saeimas deputāte, kā arī Labklājības ministrija aicina vecākus bērniem ar invaliditāti uzrakstīt oficiālu iesniegumu, tad varētu pārskatīt nepieciešamību pēc izmaiņām normatīvajos aktos.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti