Dienas ziņas

Arī brīvlaikā skolēniem veiks Covid testus

Dienas ziņas

Darbu sāk vakcinācijas autobusi

Daļai jauniešu vakcinēties aizliedz vecāki

Vecāki mēdz aizliegt vakcinēties pret Covid-19; jaunieši pat apsver potēties slepus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vairākas Eiropas Zāļu aģentūras reģistrētās vakcīnas pret Covid-19 ir drošas arī jauniešiem vecumā no 12 gadiem. “ReTV” uzrunāja vairākus jauniešus, kuri vēlas vakcinēties un ātrāk atgriezties, viņuprāt, interesantākā ikdienas dzīvē, bet viņiem to neļauj vecāki. Daļa jauniešu pat apsver iespējas vakcinēties slepus, tomēr baidās no vecāku tālākās reakcijas.

Meklējot intervijai jauniešus, kam vecāki aizliedz vakcinēties pret Covid-19, izrādījās – viņu ir gana daudz. Taču publiskai sarunai viņi nepiekrita, jo baidās no pieaugušo nosodījuma. Jaunieši cer, ka vakcinācijas sertifikāts viņiem ļautu pilnvērtīgāk pietuvoties dzīvei, kāda bija pirms pandēmijas. Šī brīža ikdienu viņi raksturoja kā ārprātīgu garlaicību.

“Tagad es nevaru apmeklēt lielveikalus, es varu ieiet tikai parastā veikalā. Es nevaru ieiet kādā preču veikalā. Es nevaru aiziet uz kino, koncertu. Man viens draugs ir spiests pamest savus treniņus, jo viņam nav sertifikāta. Un viņš aizgāja slepus vakcinēties, lai varētu iet uz treniņiem,” pastāstīja 9. klases skolniece.

Neuzticība vakcīnām ir iemesls, kāpēc vecāki neļauj bērniem tās izmantot.

Paradoksāli, taču dažās šādās ģimenēs paši vecāki ir vakcinēti pret Covid-19. “Jā, man vakcinējusies ir mamma un māsa. Mans tētis domā, ka vakcīna ir slikta manai veselībai,” pastāstīja kāds 9. klases skolnieks.

Šobrīd vienīgais izklaides veids esot pastaigas, taču tās nereti garlaicības dēļ novedot pie huligānisma. “ReTv” uzrunātie jaunieši ir apsvēruši domu par vakcinēšanos pret Covid-19 slepus, taču bailēs no vecāku reakcijas pārdomājuši.

“Es nezinu, man liekas, ka mana mamma būtu ļoti dusmīga. Un es labāk pagaidīšu,” sacīja 9. klases skolniece.

“Es esmu dzirdējis no citiem, ka, ja viņi vakcinēsies pa kluso, viņus izmetīs no mājām,” zināja stāstīt 9. klases skolnieks.

Arī vecāku organizācija “Mammamuntetiem.lv” saņem ziņas par jauniešiem, kam ģimene neļauj vakcinēties. Par to ziņo gan radinieki, gan paši jaunieši, gan kolēģu bērni, kas dalās ar stāstiem par vienaudžu problēmām.

“Un vēl trakāk, par ko es tiešām nebūtu iedomājusies, bet nupat mēs saņemam arī ziņas, ka paši partneri, ka vīrs iet no sievas slepus vakcinēties. Mūsu sabiedrībā šobrīd ir izgaismojušās tādas ģimeņu lietas, par kurām mēs, visticamāk, nebūtu iedomājušies,” zināja stāstīt organizācijas vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Organizācijas vadītāja atzina – skumji, ka ir situācijas, kad 16 līdz 18 gadus veci jaunieši vēlas paši pieņemt lēmumu un vakcinēties, taču vecāki ir tik agresīvi noskaņoti, ka tas tiek pilnībā aizliegts. “Nu, idejiski viņi aizliegt nevar. Ikviens jaunietis no 14 gadu vecuma pats var pieteikties uz aiziet saņemt šo vakcīnu. Taču viņiem ir tik lielas bailes no saviem vecākiem, ka viņi to nedara.

Ģimenēs tomēr vajadzētu mācīties sarunāties, argumentēt, brīvi paust savu viedokli,” sacīja Akmentiņa-Smildziņa.

Viņa arī mudināja jauniešus meklēt atbalstu pie speciālistiem, zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālruni, vai izmantot skolas psihologa palīdzību.

KONTEKSTS:

Pandēmijas sākumā tika uzskatīts, ka koronavīruss bērnus praktiski neapdraud. Vēlāk situācija mainījusies. Covid-19 “kļūst jaunāks” – pandēmijas pacēlumos, kurus izraisījušas vīrusa jaunās mutācijas, saslimušo vidējais vecums samazinās, un starp hospitalizētajiem ir arvien vairāk bērnu un jauniešu. Rus.lsm.lv apkopoja informāciju par to, kas ir zināms par Covid-19 vakcīnu iedarbību un to radītajām sekām 12 līdz 15 gadus veciem pusaudžiem.

Atbilstoši Latvijas likumiem pusaudzis no 14 gadu vecumam pats drīkst pieņemt lēmumu par vakcināciju neatkarīgi no vecāku viedokļa. Tāpat bērnam ir tiesības uz konfidencialitāti, ka ārsts šo informāciju neizpaudīs vecākiem, ja bērns to vēlas. Vienlaikus bērns nevar būt drošs, ka vecāki to neuzzinās citādi – pieaugušie var pārbaudīt, vai viņu aizgādībā esošai personai ir Covid-19 sertifikāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti