Persiku pusītes sīrupā, brokastu pārslas un makaroni. Par garšu bērni nesūdzas, bet vecākiem, redzot, ka šie produkti pārtikas pakās dominē, rodas satraukums. Veselības ministrijā (VM) skaidroja, ka ir doti ieteikumi, kas balstīti veselīga uztura pamatprincipos. Bet par to, kas nonāk pie bērna, lemj konkrētās pašvaldības.
“Esam iekļāvuši, piemēram, augļus un dārzeņus, piena produktus, graudaugus, kartupeļus, tāpat arī olbaltumvielas saturošus produktus un taukvielas. Esam norādījuši arī, ka būtu nepieciešamas pārtikas produktu grupas ietvaros produktus dažādot,” pastāstīja VM Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vecākā eksperte Maija Ceruka.
Ministrija arī aicinājusi izvēlēties vietējo produkciju, kas atbilst bioloģiskās lauksaimniecības shēmai.
Tikmēr vecāki vairākkārt bijuši neizpratnē.
“Viņiem dažkārt ir izbrīns par saturu un jautājumi, vai tas ir atbilstoši veselīga uztura pamatprincipiem. Zināms satraukums ir arī par cukura saturu, sāls saturu šajos pārtikas produktos,” atzina Ceruka.
Ministrijā skaidroja, ka ir noteikumi, kas nosaka skolu brīvpusdienu saturu, un tas tiek arī kontrolēts. Bet šīs paciņas ir kā pagaidu variants, un to saturs ir tikai rekomendējams.
“Prasības, kuras mēs normālos apstākļos pieprasām nodrošināt izglītības iestādēs klātienē, uz šīm pārtikas pakām neattiecas.
Pārtikas paku nodrošināšana pašvaldībām izglītojamajiem nav obligāts pasākums, tā ir pašvaldības brīva izvēle,” piebilda ministrijas pārstāve.
Ne visās pašvaldībās ir šādas pakas. Citviet izveidoti taloni, ar kuriem var doties uz veikalu, citviet rasta iespēja saņemt siltas pusdienas skolas ēdnīcā līdzņemšanai.
Ministrijā gan norādīja – ja attālinātās mācības nebūs tikai pagaidu risinājums, tad pārtikas pakām būtu nepieciešams līdzīgs regulējums kā skolas brīvpusdienām.