Vecāki: Bērna sagatavošana skolai prasa vidēji 100-150 eiro

Jau pirmdien kāds tikai uzsāks skolas gaitas, bet kādam sāksies pēdējais mācību gads skolā. Taču vecākiem šis laiks bieži vien asociējas ar lieliem tēriņiem.

Šobrīd vecākiem vairs nav jāpērk mācību grāmatas un darba burtnīcas savām atvasēm. Tomēr ir daudz citu tēriņu, kas saistīti ar skolas laiku. Tādēļ arī grāmatnīcās šajā laikā ir daudz vecāku ar bērniem. Somas vecāki pērk retāk, novērojusi pārdevēja konsultante Sarmīte Helde.

„Bet burtnīcas, klades, zīmēšanai krāsas, protams, dažādas, jo ir nepieciešami gan akvareļi, gan krītiņi, gan guaša krāsas, noteikti pērk arī zīmuļus un flomāsterus. Tas apjoms ir diezgan [liels], katram bērnam ir ļoti daudz kas nepieciešams. Praktiski bez 50 eiro jau nu cauri netikt, jo tas salasās tik ātri viss. Un ir tādi, kas izdod pat pie simts eiro,” saka Helde.

Savukārt skolotāja Ināra Radčenko skaidro, ka skolotāji bieži vien paši izstrādā darba lapas, un vecāki arī izmanto iespēju nepirkt mācību līdzekļus, kurus nodrošina skola.

„Tātad mūsu skolā situācija ir tāda, ka svešvalodās un sociālajās zinībās ir iegādātas darba burtnīcas, par grāmatām rūpējas pašvaldība un valsts, visas grāmatas ir iegādātas. Un tāda situācija, ka vecāki pērk kādu darba burtnīcu noteiktam priekšmetam un lūdz skolotāju izmantot, man nav zināma, jo tad nav iespējams strādāt ar to vienu bērnu, kuram darba burtnīca ir,” skaidro Ināra Radčenko.

Arī biedrības „Vecāki par izglītību” aptaujātie vecāki par galvenajiem pirkumiem nosaukuši rakstāmpiederumus, burtnīcas, krītiņus, skolas somu un sporta tērpu. Katrs pirkums ir atkarīgs no vecāku vēlmēm, iespējas, kā arī bērna vēlmēm - vienam sporta tērps var izmaksāt simtos, citam tikai desmitos.

„Bet galvenais akcents un vislielākie izdevumi šobrīd ir skolas forma. Ja sporta tērps un burtnīcas ir vajadzīgas skolēnam, tad skolas forma ir vajadzīga skolai. Šobrīd skolas formas ir dārgas un nekvalitatīvas. Un vidēji viens skolas formas komplekts izmaksā 60 eiro,” stāsta biedrības pārstāve Silvija Titova.

Naudas summas, kas jātērē vecākiem, kad bērns dodas uz skolu, protams, esot atšķirīgas un atkarīgas arī no bērna vecuma. „Bet es domāju, ka vidēji, ierēķinot sporta tērpu, tie varētu būt 100-150 eiro,” saskaitījusi Silvija Titova.

Šogad piešķirtais finansējums uz vienu izglītojamo ir 18,9 eiro. Prasmīgi plānojot, skolas spēj nodrošināt nepieciešamos mācību līdzekļus un literatūru arī šī finansējuma ietvaros, norāda Izglītības ministrijas valsts sekretāre Sanda Liepiņa:

„Tas, ko mēs esam iekļāvuši jaunās politikas iniciatīvu pieprasījumā, saprotot, ka šis ir solis, bet nepietiekams solis, ir papildu vēl 18,9 eiro uz izglītojamo, kas ir nepilns miljons eiro gadā. Mēs ceram, ka valdība šādu soli uz nākamo gadu atbalstītu.”

Tas skolām dotu iespēju papildus iepirkt grāmatas un citus mācību līdzekļus  un uzlabot mācību kvalitāti, norāda valsts sekretāre.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt