Panorāma

Vējonis ciemojas pie Grībauskaites

Panorāma

Situācija Šlokenbekas dzirnavu ezerā uzlabojas

Bērnu vecāki aicina pārskatīt slodzi

Vecāki aicina pārskatīt bērnu slodzi dziesmu svētkos

Bija auksti, liels nogurums un par maz ēdiena. Tā atzīst skolēnu dziesmu svētku dalībnieki, kuriem koncerta ģenerālmēģinājuma laikā pasliktinājās pašsajūta. Vecāki domā, ka dziesmu svētku rīkotajiem nākotnē vajadzētu pārskatīt mēģinājumu apjomu un samazināt bērniem slodzi.

Kate ļoti gribēja piedalīties gājienā un dziedāt noslēguma koncertā, taču svētku kulmināciju nācās vērot mājās, televizorā. Ģenerālmēģinājumā vispirms draudzenei, tad arī viņai palika slikti.

"Viņai [draudzenei] kļuva vēsi, viņa teica, ka lai arī es uzvelku jaku un es uzvilku. Bet bija auksti un man bija bailes.. es vairāk nejutu kājas un gribēju apsēsties, taču man lielās meitenes neatļāva. Teica, ko tu sēdi, celies, jādzied," notikušo atminas dziesmu svētku dalībniece Kate Neimane.

Viņas mamma Agnese stāsta, ka meita zvanījusi un teikusi, ka viņai ir slikti, bail un ir auksti. "No sākuma domāju, ka bērns mazliet pārspīlē, jo spriedze, stress, emocijas svētku sakarā. Saruna bija ilga, tā kā nomierināju. Teicu, lai paberzē kājas ar rokām, lai asinsrite atjaunojas," saka meitenes mamma, atzīstot, ka vēlāk ielūkojoties sociālajos tīklos, sapratusi situācijas nopietnību.

Medmāsa Katei izmērījusi temperatūru un iedevusi zāles, lai meitene nenoģībtu. Tā kā slikta pašsajūta bijusi vēl vairākiem kora “Spīgo” dalībniekiem, kora diriģente nolēma, ka koris nepiedalīsies gājienā. No rīta mamma aizbrauca Katei pakaļ.

"Satiekot viņu, apskatoties uz viņas tā brīža veselības stāvokli, es nedomāju, ka viņa būtu bijusi gatava iet gājienā un piedalīties koncertā, lai gan viņa, protams, apgalvoja pretējo, jo bērns tam visu gadu ir gatavojies un tos svētkus ļoti gaidīja. Sākumā teica, ka ir karsts un svīda, domāju, ka temperatūra, un mašīnā aizmiga mājās braucot. Laikam tā sajūta, ka esi savējo aprūpēts, tad arī viss pārgāja. Bērns atbrauca mājās, un viss bija kārtībā," stāsta meitenes mamma.

Viņa norāda, ka tovakar bija ļoti vēss laiks, bet daudzām koristēm bija plānas kleitas. Mēģinājumos koristi bija pārguruši. Katei visu laiku nācis miegs. Turklāt pēdējo reizi sestdien viņa bija ēdusi ap pustrijiem dienā. "Tad ar draudzenēm viss bija kārtībā. Maizi apēdu, tēju izdzēru, paēdu arī kartupeļus ar biešu zupu," sacīja Kate, norādot, ka nākamā maltīte bijusi vien pēc mēģinājuma - ap plkst.22.

Meitene atzīst, ka ar doto ēdienu nejutusies paēdusi. "Brokastīs iedeva auzu putru vai rīsu. Pusdienās ēdam sautējumu vai biešu zupu, un ar vakariņām bija tā, ka varēja ēst sautējumu, dzert tēju un apēst kādu maizīti," stāsta meitene, piebilstot, ka gribējies vēl ēst, tāpēc ar draudzenēm aizgājusi uz veikalu un nopirkusi cepumus.   

Rīgas 49. vidusskolas kora dalībniece Kaija Zariņa slikti sajutās pēc ģenerālmēģinājuma. Viņa ir pārliecināta, ka pie vainas bijis ēdiens, kas pasniegts turpat Mežaparkā. "Pirmajās dienās ēdiens bija labs, spēks bija gana. Bet trešajā dienā un vakarā bija slikta dūša un stipras vēdera sāpes," stāsta Kaija.

Viņas tēvs Ojārs Zariņš atzīst, ka meita ir zvanījusi un raudājusi, teikusi, ka viņai noguruma un pārtikas dēļ ir slikti ap dūšu un vēl sliktāk jūtoties viņas draudzene. "Pārtika zemas kvalitātes un tā kā veca. Tāda sajūta, meita teica," saka Ojārs.

Arī Kates mamma domā, ka bērnu ģībšanu un slikto pašsajūtu, visticamāk, izraisīja vairāku apstākļu sakritība. "Cits režīms, bērni ir ārpus mājas, tuvumā nav vecāku, katram ir jāspēj tā sava cīņa  ikdienā... ir jāsaprot, ka nav pieaugušā, kas skrien visu laiku pakaļ un tevi uzmana, ka tev pašam jāspēj sekot līdzi tam, vai tu dzer, vai tu ēd, kā tu saģērbies," tā Agnese.

Skolēni jau gada garumā gatavojas dziesmu svētkiem, piedalās konkursos, koru karos. Dziesmas viņi ir apguvuši. Viņi jau ir pierādījuši, ka  ir gatavi. Tāpēc dziesmu svētku rīkotajiem vajadzētu pārskatīt pasākumu kārtību, lai samazinātu lielo slodzi, saka Kates mamma.

Turklāt bērniem vajadzētu arī brīvo laiku pa dienu. Skolēni, kas atbraukuši uz Rīgu no tālienes, galvaspilsētu nav varējuši pat īsti apskatīt. Svētku dalībniekiem ir atlaides muzejos, taču tie darbojas tikai pa dienu, kad bērniem karstākais mēģinājumu laiks.

Vēstīts, ka sestdienas, 11. jūlija, vakarā XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā medicīniskā palīdzība sniegta desmitiem bērnu, 17 nogādāti slimnīcā. Tas tiek skaidrots ar neierasto slodzi un nedēļas laikā sakrāto nogurumu. Mēģinājums tika pārtraukts un pēc dažām stundām paziņots, ka svētdien plānotais svētku gājiens atcelts.

Savukārt agrā svētdienas rītā tika ziņots, ka svētku dalībniekiem netiks liegts doties gājienā pēc pašu iniciatīvas un visi iecerētie satiksmes ierobežojumi paliek spēkā. Šāda situācija daļai dalībnieku radīja neskaidrības un sūdzības par informācijas trūkumu.

Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" svētdienas vakarā vēstīja, ka pēc tā rīcībā esošās informācijas Seile apsverot iespēju demisionēt, tādējādi uzņemoties atbildību par Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norises problēmām.

Pirmdienas rītā Seile skaidroja, ka lēmumu par iespējamo aiziešanu no amata pieņems pēc sarunas ar premjeri Laimdotu Straujumu („Vienotība”). Šī saruna gan nenotiks pirmdien, jo valdības vadītāja ir ārpus Latvijas.

Koalīcijas partneri neuzstās uz ministres Seiles demisiju un uzskata, ka viņai pašai būtu jāpieņem lēmums šajā jautājumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti