Vecā koalīcija apliecina atbalstu Straujumai un sāk dalīt amatus

Līdzšinējo valdību veidojošās partijas, apspriežot ar Valsts prezidentu jaunās valdības veidošanu, paudušas viedokli, ka arī jaunās valdības veidošanu būtu jāuztic pašreizējai valdības vadītājai Laimdotai Straujumai.  

Lai arī 12. Saeimas vēlēšanās vislielāko vēlētāju atbalstu guvusi sociāldemokrātiskā partija "Saskaņa", jauno valdību, visticamāk, veidos jau esošā koalīcija, kam 12. Saeimā būs 61 deputāta mandāts. Līdzšinējo koalīciju pārstāvošie politiķi pēc konsultācijām ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu pauda pārliecību, ka jaunās valdības vadības groži ir jāuztic līdzšinējai Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai.

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis pēc tikšanās ar prezidentu teica, ka ZZS gatava strādāt un veidot jauno koalīciju, kura pēc būtības „tā ir tā pati, kur mēs visi kopā jau esam strādājuši”.

„Tātad mēs atbalstam Laimdotu Straujumu kā jauno un esošo premjerministra amata kandidāti. Laimdota Straujuma ir nākusi, atcerieties, grūtā brīdī šo valsti vadīt, pēc tam, kad [premjers Valdis] Dombrovskis aizgāja. Viņa ir iesākusi veselu virkni šo jautājumu, viņa ir arī guvusi nedalītu atbalstu vēlētājos, un nebūtu korekti, ja mēs šajā brīdī pateiktu: "Nu, nē, Laimdotu Straujumu nē!"" skaidroja Brigmanis.

Pārliecību, ka darbu jāturpina esošajai koalīcijai pauda arī Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš, kurš neslēpj, ka Nacionālā apvienība jaunajā valdībā vēlētos saglabāt visus jau esošos ministru amatus un uzņemties vēl kādas ministrijas vadību.

"Mēs paudām atbalstu Laimdotas Straujumas kandidatūrai Ministru prezidenta amatā. Par šo mēs arī informējām Valsts prezidentam. Mēs informējām par mūsu prioritātēm nākamajā valdībā arī attiecībā uz iespējamām nozarēm, ko mēs būtu gatavi vadīt. Proti, tā būtu Kultūras ministrija, Vides un reģionālās attīstības ministrija un Tieslietu ministrija,” sacīja Bērziņš,.

Tāpat NA ar prezidentu pārrunāja aktuālos darbus, kas būtu darāmi nākamajai valdībai, un „šeit mums arī sakrita ar prezidentu domas par šīm prioritātēm”. „Protams, pirmā prioritāte ir nākamā gada valsts budžeta apstiprināšana. Tāpat prezidents norādīja uz to, ka nākamo valdību būtu vēlams apstiprināt pēc iespējas ātrāk, tiklīdz nākamā Saeima ir ieguvusi apstiprinājumu atbilstoši likumā noteiktai kārtībai," pauda Bērziņš.

Pirmdienas rītā  starp topošās koalīcijas veidotājiem notikušajās konsultācijās savas vēlmes attiecībā uz ministru amatiem jau pieteikusi arī Straujumas pārstāvētā "Vienotība", neslēpj partijas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

"Premjera partijai pienākas arī finanšu ministrs, lai varētu šos pasākumus veikt. Un mūsu koalīcijas partneri pieteica vēlmi savās ministrijās turpināt. Par tām ministrijām, par ko ir pretenzijas, mēs vienojāmies, ka saskaņā ar Satversmi, premjers ir tas, kurš aicina ministrus. Un tātad uz nākamo koalīcijas tikšanos, uz trešdienu Laimdota Straujuma nāks ar savu redzējumu arī par strīdīgajām ministrijām, konsultējoties ar partijām par to, kas varētu būt kandidāti, un piedāvājot jau konkrētu savu redzējumu par nākamās valdības modeli," norādīja Āboltiņa.

Tiesa gan, pilnīgas vienprātības par portfeļu sadalījumu jaunajā valdībā vēl nav.

Tikmēr sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa" vadība vēl arvien uzstāj, ka jaunās valdības veidošana ir jāuztic "Saskaņai".

""Saskaņa" uzskata, ka uzticēt veidot jauno valdību, šo iespēju ir jādod tai partijai, kas uzvarēja šajās vēlēšanās, proti, "Saskaņai". Ja mēs paņemsim to, kas ir noticis pa pēdējo nedēļu, tad kopš vēlēšanu dienas diemžēl ir atklājušies tie skandāli Latgalē par iespējamo balsu pirkšanu, ko mēs redzam, gan skatoties ziņas, gan runājot ar mūsu cilvēkiem Latgalē, un kas ir vēl nepieredzēts Latvijas jaunāko laiku vēsturē. Un tas nozīmē, ka "Vienotībai" kā politiskajam spēkam pašlaik nav morālu tiesību pretendēt uz to, lai vadītu šo valdību," pauda „Saskaņas” līderis Nils Ušakovs.

Otrdien Valsts prezidentam paredzētas tikšanās ar Latvijas Reģionu apvienību un partiju No sirds Latvijai. Savukārt topošās koalīcijas partijas konsultācijas par jaunās valdības aprisēm turpinās trešdien.  

ZZS gan pirmdien arī pieļāva iespēju paplašināt koalīciju, iesaistot tajā Latvijas Reģionu apvienību, uz ko iepriekš aicināja Nacionāla apvienība. 

Straujuma par šādiem ZZS Saeimas frakcijas vadītāja Augusta Brigmaņa izteikumiem ir pārsteigta, ziņo BNS. Viņa norādīja, ka trīs partijas kopā pirmdien pieņēmušas lēmumu turpināt darbu esošās koalīcijas sastāvā.

"ZZS pārstāvji man nupat apliecināja, ka neko nav pārdomājuši," piebilda Straujuma

Jau vēstīts, ka pirmdien Valsts prezidents Andris Bērziņš sāka konsultācijas ar 12. Saeimā ievēlētajiem politiskajiem spēkiem.

Vecā koalīcija pirmdienas rītā ir vienojusies arī turpmāk strādāt kopā pašreizējās premjeres Laimdotas Straujumas („Vienotība”) vadībā. Pagaidām gan partijas pilnībā nav vienojušās par amatiem. Ir ministrijas – Ekonomikas ministrija, Veselības ministrija – ko  neviens nevēlas vadīt, un ir ministrijas – Satiksmes ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija, kuras vēlas vadīt vismaz divas partijas. Tāpat ir zināms, ka Saeimas priekšsēdētāja amatu vēlētos ieņemt Nacionālā apvienība.

12.Saeimas vēlēšanās piecu procentu barjeru izdevās pārvarēt un iegūt deputātu mandātus sešiem politiskajiem spēkiem, no kuriem divi parlamentā nav bijuši iepriekš pārstāvēti. Partija „Saskaņa” ieguvusi 24 deputāta mandātus, „Vienotība” – 23, Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) – 21, Nacionālā apvienība (NA) – 17, Latvijas Reģionu apvienība (LRA) - astoņus un „No sirds Latvijai” – septiņus, liecina provizoriskie rezultāti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti