Dienas notikumu apskats

Pakistānā noslēgušās parlamenta vēlēšanas; sprādzienā pie vēlēšanu iecirkņa 30 bojāgājušie

Dienas notikumu apskats

ASV un ES varētu vienoties par papildus muitas tarifu atcelšanu alumīnijam un tēraudam

VDK izpētes komisija aicina Saeimu pieņemt „Atklātības likumu”

VDK izpētes komisija aicina politiķus «Atklātības likumu» pieņemt pirms vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisija aicina Saeimu vēl šī sasaukuma laikā pieņemt "Atklātības likumu". Šis likumprojekts paredz publicēt VDK un Komunistiskās partijas nomenklatūras dokumentus. Saeima šobrīd strādā, lai līdz vēlēšanām pieņemtu citu VDK dokumentu likumprojektu. Atbildīgās Saeimas komisijas vadītāja uzskata, ka ierosinātais likumprojekts tikai paildzinātu iesākto darbu.

Ar saviem priekšlikumiem tā saucamajā "Atklātības likumā" bijušās VDK zinātniskās izpētes komisija nāca klajā vēl gada sākumā.

Zinātnieki rosina digitalizēt un publicēt tiešsaistē plašu dokumentu klāstu, sākot ar Latvijas Komunistiskās partijas un VDK nomenklatūras kadru lietām.

Visus dokumentus vēsturnieku komisija piedāvā publicēt pakāpeniski desmit gadu laikā. Saeimas komisijas šo likumprojektu neatbalstīja. VDK izpētes komisijas vadītājs Kārlis Kangeris stāsta, ka ar to cīņa nav galā:

"Mēs nosūtījām komisijām, bet patlaban komisijas pašreizējā veidā nevirzīs tālāk, tāpēc mēs vērsāmies pie politiskajām partijām ar ierosinājumu virzīt šo likumu tālāk. Mēs esam 13 partijām nosūtījuši, visiem, kas kandidē vēlēšanās, lai virzītu, ja ne šī, tad nākamā Saeima."

Saeimā šobrīd konceptuāli ir atbalstīts cits likumprojekts, kas paredz VDK dokumentu publisku pieejamību pētniecībai no nākamā gada maija. Arī tam priekšā ir vairāki lasījumi, līdz ar to papildu "Atklātības likuma" izskatīšanu Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne (Nacionālā apvienība) uzskata par neiespējamu.

Viņasprāt, šādi tiek kavēta "čekas maisu" atvēršana: "Tieši tā, ja mēs gribam kaut ko paildzināt pamatīgi, tad mēs varam sākt ķerties strādāt pie jauna likuma, ar visiem lasījumiem."

"Šobrīd "Atklātības likums", kas prasa miljoniem eiro ieguldījumu, nav šajā gadā realizējams. To, es uzskatu, saprot arī "Atklātības likuma" autori," tā ierosinātā likumprojekta finanšu slogu raksturo atbildīgās Saeimas darba grupas vadītājs, deputāts un arī vēsturnieks Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

Abi Nacionālās apvienības politiķi kritiski vērtē VDK izpētes komisijas līdz šim paveikto.

"Komisijai ir daudz priekšlikumu. Komisija reizēm, man likās, izstrādāja arī priekšlikumu, kā veiksmīgi turpināt daudz strādāt un turpināt pētīt, saņemot valsts finansējumu. Tas, protams, arī ir svarīgi, bet ir pirmais posms, kas apsolīts sabiedrībai," sacīja Laizāne. "Bet nu jāņem vērā, ka jau aptuveni 700 000 eiro ir VDK zinātniskā komisija iztērējusi, un mēs sagaidām rezultātu jau šobrīd. Tādu izvērstu rezultātu viņu gala ziņojumā es tā arī neredzēju," piebilda Jansons.

VDK zinātniskās izpētes komisijas vadītājs Kangeris ir informēts par politiķu neapmierinātību, bet uzstāj, ka deputātu piedāvātie grozījumi ir izstrādāti nepietiekamā kvalitātē:

"Mēs uzskatām, ka likums par VDK sadarbības fakta konstatēšanu nekam neder. Mēs ierosinām likt priekšā jaunu."

Līdz šim vienīgais politiskais spēks, kas paudis pilnīgu atbalstu "Atklātības likumprojektam", ir partija "Progresīvie". Pozitīvi to vērtē arī Zaļo un Zemnieku savienība, kuras priekšsēdētājs Armands Krauze piebilst, ka šogad gan to pieņemt nepagūs. "Pēc tās kārtības, kas ir pieņemta -  trijos lasījumos, laika ir diezgan maz, lai viņu izskatītu un izdiskutētu sabiedrībā. Jo būs daudzas dažādas organizācijas un citi sabiedrībā aktīvi cilvēki, kas vēlēsies izteikt savu viedokli."

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas darba grupa atgriezīsies pie likuma grozījumiem par "čekas maisu" atvēršanu augusta beigās, bet septembrī par šo jautājumu varētu lemt arī Saeima.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti