VDD nosūta kriminālvajāšanai trīs kriminālprocesus par Krievijas agresijas atbalstīšanu

Valsts drošības dienests (VDD) šā gada jūlijā prokuratūrai nosūtījis trīs kriminālprocesu materiālus, rosinot kopumā pret trīs personām uzsākt kriminālvajāšanu par darbībām, kas saistītas ar Krievijas agresijas pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem atbalstīšanu.

VDD informēja, ka viens kriminālprocess uzsākts par noziegumu pret mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu. Persona nonāca VDD redzeslokā neilgi pēc Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā, jo interneta vidē publicētos komentāros pauda atbalstu Krievijas agresijai pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem.

Otrs kriminālprocess uzsākts par darbību, kas vērsta uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu. VDD izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka persona uz Ukrainas vēstniecības Latvijā e-pastu sūtījusi vēstules, kurās paudusi klaju neiecietību, naidu un agresiju pret Ukrainas tautu, tajā skaitā vēstniecības personālu. Vēstulēs fiksēts arī vardarbības piedraudējums. 

Savukārt trešais kriminālprocess uzsākts par bruņota konflikta finansēšanu. VDD izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina par personas sniegtu atbalstu finanšu līdzekļu un citu mantu vākšanā, lai tās nodotu Ukrainā notiekošajā karadarbībā iesaistītajiem Krievijas bruņoto spēku karavīriem, kuru darbības ir vērstas pret Ukrainas teritoriālo neaizskaramību un politisko neatkarību. 

VDD norādīja, ka kopš Krievijas bruņoto spēku iebrukuma Ukrainā kopumā ir uzsācis 22 kriminālprocesus un no Valsts policijas (VP) pārņēmis četrus kriminālprocesus, kas saistīti ar Krievijas agresijas atbalstīšanu un naida runu.

No minētajiem 26 kriminālprocesiem desmit uzsākti par genocīda, noziegumu pret cilvēci un mieru un kara noziegumu publisku slavināšanu un attaisnošanu (Krimināllikuma 74.1 pants) un darbībām, kas vērstas uz nacionālā naida vai nesaticības izraisīšanu (Krimināllikuma 78. pants). Astoņi kriminālprocesi uzsākti pēc Krimināllikuma 74.1 pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm, bet septiņi kriminālprocesi – pēc Krimināllikuma 78. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīmēm. Savukārt viens kriminālprocess uzsākts saskaņā ar Krimināllikuma 77.2 pantu, t.i., par bruņota konflikta finansēšanu.

Līdz šim VDD pirmstiesas izmeklēšanu ir noslēdzis piecos kriminālprocesos, nosūtot izmeklēšanas gaitā iegūtos materiālus prokuratūrai un rosinot pret aizdomās turētajām personām uzsākt kriminālvajāšanu. Savukārt 21 kriminālprocesā pirmstiesas izmeklēšana turpinās, un to ietvaros pašlaik 16 personām ir piemērots aizdomās turētā statuss, savukārt sešām personām – personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statuss.

KONTEKSTS: 

24. februārī Krievijas prezidents Vladimirs Putins pavēlēja sākt Krievijas karaspēka iebrukumu Ukrainā. Putins apgalvoja, ka NATO gatavojas izmantot Ukrainu kā placdarmu agresijai pret Krieviju, lai gan šiem apgalvojumiem nebija nekādu pierādījumu. Ukraina uzskata, ka Putina patiesais mērķis ir iznīcināt Ukrainas valstiskumu un pakļaut šo teritoriju Maskavas kontrolei.

Krievijas agresija pret Ukrainu izraisījusi vispārēju starptautiskās sabiedrības nosodījumu, pret Krieviju tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas. Daudzi rietumvalstu uzņēmumi nolēmuši aiziet no Krievijas tirgus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt