VDD aizturētais Breivīka slavinātājs domājis par vardarbīgu uzbrukumu īstenošanu

Vīrietis, kurš pērn sociālajos tīklos bija ievietojis pret romiem un krieviem naidīgus komentārus, kā arī slavināja Norvēģijas masu slepkavu Andersu Bēringu Breivīku, domājis par vardarbīgu uzbrukumu īstenošanu, savukārt ekspertīzē viņš atzīts par nepieskaitāmu.

Pērn novembrī Valsts drošības dienests (VDD) sāka kriminālprocesu pret Latvijas pilsoni par darbībām, kas vērstas uz nacionālā, etniskā vai rasu naida vai nesaticības izraisīšanu, izmantojot internetu. Konkrētajā gadījumā kāda persona bija ievietojusi ksenofobiskus ierakstus savos sociālo tīklu profilos, kas vērsti pret romu un krievu tautības Latvijas iedzīvotājiem. Papildu šiem ierakstiem persona regulāri publicēja nacistiskās Vācijas armiju un Breivīku slavinošus ierakstus. Norvēģis 2012.gadā tika notiesāts par 77 cilvēku slepkavību. Minētie ieraksti saturēja arī aicinājumus iznīcināt konkrētas etniskās grupas.

Ceturtdien VDD informēja, ka kriminālprocesā tika veikta kratīšana, kurā izņemti datori, telefoni un citi datu nesēji, pneimatiskie ieroči, to munīcija un medību dunču kolekcija.

Veicot izņemto priekšmetu procesuālo apskati, VDD noskaidrojis, ka aizdomās turētā persona savā datorā glabājusi "pietiekami detalizētus plānus par gatavošanos veikt vardarbīgus uzbrukumus".

Šogad februārī persona atzīta par aizdomās turēto, papildus minētajam faktiskos apstākļus kvalificējot arī par gatavošanos terorismam. Kā drošības līdzeklis personai tika noteikts apcietinājums.

Izmeklēšanā iegūta informācija, ka persona, iespējams, slimo ar garīgu slimību, un VDD nolēma personai noteikt komplekso tiesu psihiatrisko un tiesu psiholoģisko ekspertīzi, informēja VDD. Maija beigās saņemts atzinums, kurā secināts, ka persona atzīta par nepieskaitāmu.

Ņemot vērā minēto, VDD nodevis kriminālprocesa materiālus prokuratūrai, ierosinot aizdomās turētajam piemērot medicīniska rakstura piespiedu līdzekli.

Par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu noteikšanu būs jālemj tiesai. Krimināllikumā teikts, ka personām, kas izdarījušas noziegumus, bet sirgst ar psihiskiem traucējumiem un ir atzītas par nepieskaitāmām, var noteikt vairākus medicīniska rakstura piespiedu līdzekļus. Tie paredz ambulatora ārstēšanu medicīnas iestādē, ārstēšanu vispārēja tipa psihiatriskajā slimnīcā un ārstēšanu specializētā psihiatriskajā slimnīcā ar apsardzi. Tāpat šādos gadījumos var personu nodot tuvinieku vai citu personu, kas veic slimnieku kopšanu, gādībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti