VDD aiztur Latvijas pilsoni Kasemu par sadarbību ar sankcijām pakļautu Kremļa propagandas resursu

Šonedēļ, 3. janvārī, Valsts drošības dienests (VDD) aizturējis Latvijas pilsoni saistībā ar aizdomām par saimnieciskā resursa nodrošināšanu Eiropas Savienības (ES) sankcijām pakļautam Kremļa propagandas resursam, informēja dienests.

Saskaņā ar LTV rīcībā esošo neoficiālo informāciju aizturētais ir Krievijas propagandas resursa "Rossiya Segodnya" darbinieks Marats Kasems, kurš pēdējos gadus bijis Krievijas propagandas medija "Sputnik Lietuva" galvenais redaktors.

Neilgi pirms Jaungada viņš sociālajos medijos vēstīja, ka ir ieradies Latvijā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Savulaik viņš intervijā laikrakstam "Segodņa" žēlojās, ka baidās atgriezties Latvijā, jo šeit viņu kā "tautas ienaidnieku" varot iesēdināt vismaz uz 10 gadiem.

2019. gada maijā Kasems tika izraidīts no Lietuvas, kas viņu pasludināja par "persona non grata" un vismaz uz pieciem gadiem aizliedza iebraukšanu valstī.

2013. gadā pašvaldību vēlēšanās Kasems no "Saskaņas centra" saraksta kandidēja uz Salaspils domes deputāta posteni, bet netika ievēlēts. Savu vilšanos viņš toreiz pauda sociālajos tīklos, kur izplatītā video redzams, kā Kasems nosauc toreizējo Salaspils mēru Raimondu Čudaru par "p..aru", bet vēlētājiem velta apzīmējumu "jo..nās č..kas".

VDD informē, ka aizturēšana tika veikta kriminālprocesa ietvaros, kuru VDD uzsācis par ES noteikto sankciju iespējamu pārkāpšanu (Krimināllikuma 84. panta pirmā daļa).

Aizturētā Latvijas pilsoņa aktivitātēm VDD sekoja līdzi jau ilgstoši. Persona strādā vienā no Kremļa kontrolē esošās aģentūras "Rossiya Segodnya" informācijas resursiem, kas izplata Kremļa interesēm atbilstošus vēstījumus, tajā skaitā regulāri diskreditējot Latviju un tās sabiedrotās valstis. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā šis Kremļa propagandu veidojošais un izplatošais resurss ES dalībvalstīs ir bloķēts saistībā ar Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu attaisnošanu un darbībām situācijas destabilizēšanai citās Eiropas valstīs.

Aizturētais Latvijas pilsonis šajā informācijas resursā ieņem vadošu amatu, organizējot un vadot satura veidošanu. Persona vairākus gadus dzīvoja un strādāja Krievijā, bet 2022. gada nogalē ieradās Latvijā.

VDD atgādina, ka sankcijām pakļautiem uzņēmumiem ir aizliegts nodot gan finanšu, gan saimnieciskos resursus, tajā skaitā veikt darbu to labā.

Personai  ir piemērots aizdomās turētā statuss un kā drošības līdzeklis noteikts apcietinājums. Izmeklēšana šajā kriminālprocesā turpinās.

Iepriekš, 2020. gada 16. janvārī, pret vairākiem Latvijas valstspiederīgajiem, kuri veidoja saturu "Rossiya Segodnya" informācijas resursiem "Sputnik" un "Baltnews", VDD uzsāka kriminālprocesu par iespējamu starptautisko sankciju pārkāpšanu. Aģentūras "Rossiya Segodnya" ģenerāldirektors ir Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātais Dmitrijs Kiseļovs, pret kuru ES ir noteikusi sankcijas par tā pārvaldībā esošo informācijas resursu izmantošanu Krievijas agresīvās ārpolitikas realizēšanai, konkrēti – darbībām Ukrainas teritoriālās integritātes, suverenitātes un neatkarības graušanas atbalstam.

Izmeklēšana 2020. gadā uzsāktajā kriminālprocesā ir noslēgusies, un kriminālprocesa materiāli 2021. gada 24. septembrī ir nosūtīti prokuratūrai, rosinot pret satura veidotājiem uzsākt kriminālvajāšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti