VBTAI: Visi ukraiņu bērni pajumti Latvijā atraduši ģimenēs

Teju visi ukraiņu bēgļu bērni, kuri Latvijā uzturas bez vecākiem, ir atraduši pajumti ģimenes draugu un paziņu ģimenēs vai uzturas kopā ar sev pazīstamiem cilvēkiem no Ukrainas. Līdz šim neviens bēgļu bērns nav ievietots bērnunamā.

Intervijā “Dod pieci!” studijas dīdžejiem Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītājas vietniece Valentīna Gorbunova pastāstīja, ka kopš kara sākuma Latvijā ir nokļuvuši ap 1000 bērnu bez vecākiem, taču vienlaicīgi šeit esošo bērnu skaits parasti ir nedaudz virs 500 bērniem.

Gorbunova norādīja, ka ir būtiski šos bērnus kaut uz īsu brīdi iepriecināt – ar siltu smaidu, pozitīvu attieksmi un izpratni.

“Bērna traumatizācija var izpausties ilgtermiņā – pēc gada, diviem vai pieciem. Arī bērna psihe uz brīdi spēj mobilizēties, bet viņiem jānodrošina psihoemocionāla palīdzība un atbalsts,” uzskata eksperte.

Viņa norādīja, ka ne visi bērni ir pieredzējuši kara šausmas, bet došanās uz svešu valsti ar svešu kultūru un valodu arī ir izaicinājums. Tomēr esot daudz arī tādu bērnu, kuri pieredzējuši bombardēšanu, bijuši spiesti dzīvot metro līdz parādījusies iespēja nokļūt drošībā.

Gorbunova pastāstīja, ka daudzus ukraiņu bērnus vecāki atstāj pie radiem, draugiem vai paziņām Latvijā, bet paši dodas atpakaļ uz Ukrainu. Šādās situācijās ārkārtas aizbildniecība par bērnu tiek piešķirta tiem, pie kuriem bērns uzturas Latvijā, vai tiem bērnam pazīstamajiem cilvēkiem – ģimenes draugiem, kaimiņiem –, ar kuriem kopā viņi ieradušies Latvijā.

Sākotnēji Latvijas varasiestādēm bija liels izaicinājums, kā sakārtot juridiskos aspektus, lai bērni var legāli uzturēties Latvijā. Īpašs izaicinājums ir bijuši mazuļi, kuri kopš kara sākuma ir piedzimuši Krievijas okupētajās teritorijās, jo viņu dokumentus Eiropas Savienības teritorijā neatzīst. Tādēļ VBTAI galvenokārt risina jautājumus par dokumentu legalizēšanu un juridiskās bāzes nodrošināšanu, lai šie bērni var likumīgi uzturēties Latvijā un saņemt nepieciešamo atbalstu.

Ja Latvijā ierastos bērnu grupas no internātskolām vai bērnunamiem, viņi netiktu izšķirti – tiktu meklētas iespējas, kā nodrošināt aprūpi visiem kopā. Ja Latvijā kāds bērns ierastos pilnīgi viens, viņa aprūpi uzticētu tām ģimenēm, kurām bāriņtiesa piešķīrusi atbilstošu statusu (viesģimene, aizbildņu ģimene, adopcijas ģimene, utml), tā nodrošinot, ka bērna aprūpe notiks pilnvērtīgi.

Komentējot dažkārt publiskajā telpā izskanējušos pārmetumus, kādēļ tik liels uzsvars tiek likts uz atbalstu ukraiņu, nevis latviešu bērniem, Gorbunova bija lakoniska: “Viss ir svaru kausos – to, ko piedzīvo šie bērni, nenovēlam piedzīvot nevienam.”

UKRAINAS BĒGĻI

Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) datiem šobrīd Eiropā atrodas vairāk nekā 7,4 miljoni ukraiņu bēgļu, kas ir lielākais bēgļu skaits kopš Otrā pasaules kara. Latvijā šobrīd uzturas teju 39 000 ukraiņu bēgļu, no kuriem trešā daļa ir bērni vecumā no 2 līdz 17 gadiem. Septembrī Latvijas skolās un bērnudārzos mācības uzsāka vairāk nekā 3000 ukraiņu bērnu, bet daļa turpina mācības attālināti savās līdzšinējās skolās Ukrainā. Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 24. februārī pasaulē bēgļu gaitās devušies aptuveni 12 miljoni ukraiņu, gandrīz puse no viņiem – bērni. Saskaņā ar Worldometer datiem, 2020. gadā Ukrainā bija 43,7 miljoni iedzīvotāju.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad notiek no 16. līdz 22. decembrim un ir veltīts Latvijā nonākušo ukraiņu bēgļu-bērnu atbalstam. Veselu nedēļu Radio 5 – Pieci.lv dīdžeji 24/7 režīmā raidīs no īpašas stikla studijas Doma laukumā Rīgā, kur atskaņos ziedotāju izvēlētās dziesmas, dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem un ekspertu viedokļiem.

Ikviens tiek aicināts ziedot naudas summu, sākot no 5 eiro, apmaiņā pret mīļāko dziesmu radio ēterā. Maratona laikā saziedotie līdzekļi caur labdarības platformu "Ziedot.lv" tiks izmantoti skolas piederumu un datoru iegādei, bērnu veselības uzlabošanai un psiholoģiskajam atbalstam, ziemas apaviem, apģērbam un citām nepieciešamām lietām.

Jau no 1. decembra ikviens var veikt ziedojumu mājaslapā dod.pieci.lv, "Circle K" degvielas uzpildes stacijās visā Latvijā, bet laikā no 16. līdz 22. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumus pieņems arī "Dod pieci!" stikla studijā Vecrīgā.

Labdarības maratonu "Dod pieci!" rīko Latvijas Radio sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un ilggadējo ziedojumu partneri – labdarības organizāciju "Ziedot.lv". Maratona tiešraidei var sekot līdzi sabiedriskajos medijos – Latvijas Radio, Latvijas Televīzijā un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, kā arī projekta mājaslapā "dodpieci.lv" un "Dod pieci!" sociālo tīklu kontos. Saziedotie līdzekļi 100% apmērā tiks izmantoti ziedojuma mērķim, un projekta administrēšanas izmaksas no ziedotāju naudas netiek finansētas.

Jau devīto gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un sniedz atbalstu noteiktām sabiedrības grupām. Iepriekšējos gados ziedojumi novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašam vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnunamiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, kā arī vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem.

"Dod pieci!" ir daļa no starptautiska projekta "Serious Request", kura ietvaros dažādās Eiropas valstīs radiodīdžeji nedēļu raida no īpašas stikla studijas, pievēršot uzmanību konkrētai sabiedrības grupai vai sabiedriski nozīmīgai tēmai. Latvijā šo tradīciju iedzīvināja Latvijas Radio 5 – Pieci.lv radošā komanda.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti