Vasarā pamazām atdod parādus par siltumu

Aizvadītā apkures sezona bija auksta un gara, vēl jūnijā, saņemot rēķinus par maiju, nācās maksāt par patērēto siltumenerģiju. Daudziem, gaidot nākamo apkures sezonu, ir jāatmaksā parādi par iepriekšējo. Lai gan ziema bija gara, tas īpaši kopējo parādu summu uzrunātajās Latgales pašvaldībās nav palielinājies.

Vasarā pamazām atdod parādus par siltumu
00:00 / 04:52
Lejuplādēt

Rēzeknē šobrīd parāds par apkuri ir ap 719 000 eiro, līdz apkures sezonas sākumam tas vēl samazināsies, jo vasaras mēneši ir laiks, kad tiek atdoti parādi. Kā apliecina "Rēzeknes siltumtīklos", parāda summa īpaši neatšķiras no citiem gadiem, tāda tā jau ir gadu no gada.

Kāda uzrunāta sieviete Rēzeknes ielās par apkures rēķiniem ziemā nesūdzējās. "Salīdzinot ar to, ka es maksāju desmit gadus atpakaļ, tie ir daudz mazāki, tur bija latos pāri simtam, arī par vēl mazāku dzīvokli, tur bija milzīgi rēķini. Tagad jau krietni mazāks, ar vidējo pensiju samaksājams." Šobrīd viņai ir divistabu dzīvoklis, māja nav renovēta, taču dzīvoklī ir silti. "Kad ir auksti, mēnesī [maksāju] kādus 80 eiro pats lielākais, un tad ir zemāki – 40, 50."

Arī kāda cita sieviete ir apmierināta ar savas mājas rēķiniem par apkuri, pretējā mājā tie esot lielāki. Taču visu samaksāt ziemā gan nevarot. "Ja cilvēks saņem pensiju, tad var samaksāt, man vēl nav pensijas, un es šobrīd esmu bez darba, man ir grūtāk samaksāt par apkuri. Parādi paliek, kas pēc tam tiek pamazāk atdoti vasarā."

Rēzeknē no 1. augusta siltumenerģijas tarifs kļūs mazāks, samazinoties līdz 30 eiro par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Tas ir par 26% mazāk nekā šobrīd.

"2020. gadā bija pasaulē kritums biržās visiem energoresursiem, naftai, dabasgāzei. Un mēs 2020. gadā, izmantojot šo kritumu biržā, noslēdzām ļoti izdevīgu līgumu par dabasgāzes piegādi, un šobrīd mēs izmantojam šo lēto dabasgāzi, līdz ar to pilsētā varēja samazināt apkures tarifu ļoti būtiski," skaidroja pašvaldības kapitālsabiedrības uzņēmuma “Rēzeknes siltumtīkli” valdes loceklis Aldis Mežals.

Pēc viņa teiktā: lai gan augustā siltumenerģijas tarifs Rēzeknē samazināsies, tas gan nav uz ilgu laiku, vēlāk sagaidāms tā kāpums.

"Mēs esam iesnieguši tarifa paaugstinājumu, bet tas būs tikai gada beigās vai nākošā gada sākumā. Tarifa paaugstinājums ir saistīts ar to, ka viss pieaug: būvmateriālu cenas pieaug, pieaug elektrības cenas, degvielas cenas pieaug, bet vienalga tas tarifs, kurš būs gada beigās un nākošā gada sākumā, viņš būs zemāks, nekā tas bija iepriekš, tas būs mazāk nekā 45 eiro par megavatstundu," norādīja Mežals.

Savukārt Līvānos tarifs par apkuri jau desmit gadus nav mainījies, tas ir 53,93 eiro par megavatstundu bez PVN, un to tuvākajā laikā nav plānots mainīt. Līvāniešiem vidēji sanākot maksāt līdz eiro par vienu kvadrātmetru, ja ir bargāks sals, maksa par kvadrātmetru var būt arī 2 eiro, tas atkarīgs arī no mājas tehniskā stāvokļa. Arī Līvānos ir liela parādu summa.

"Tie cipari ir diezgan lieli, uz 1. jūliju parāds ir gandrīz 600 000 [eiro], bet uz 1. jūliju 2020. gadā tā summa bija 633 000, tātad parāds ir samazinājies; uz 1. jūliju ir samaksāti 88,6% no kopējās aprēķinātās summas," klāstīja SIA "Līvānu siltums" ekonomiste Ilona Stepiņa.

Līvānos ir prakse, ka par apkuri var turpināt maksāt arī vasarā, lai ziemā nebūtu tik liels finansiāls slogs. Tiek noslēgts līgums, maksājot vidējo apkures summu.

Lielākajā Latgales pilsētā – Daugavpilī parāds par patērēto siltumenerģiju pēc apkures sezonas bija 2,6 miljoni eiro. Daugavpilī no 1. augusta siltumapgādes tarifs no 42,56 eiro (bez PVN) pieaugs par teju 34%, sasniedzot 56,96 eiro par vienu megavatstundu bez PVN.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt