Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

ASV kadeti labiekārto Līgatnes dabas takas

Vārmes muižas klēts un kalpu māja jāsaglabā

Vārmes iedzīvotāji cīnās par muižas klēts un kalpu mājas saglabāšanu

Klēts pie Vārmes muižas bija paredzēta nojaukšanai, līdzīgs liktenis būtu sagaidījis arī kalpu māju. Lai to nepieļautu un iedzīvotājiem stāstītu par to vēsturisko vērtību, neliela interesentu grupa rīkoja “Vārmes muižas kalpu mājas modināšanas” pasākumu.

Šobrīd Vārmes muižā ir trīs ēkas, viena ir kungu māja, kas celta 19. gadsimta sākumā. Te atrodas skola, un ēka ir labi uzturēta, līdzās tai ir klēts, kura ir ļoti sliktā stāvoklī, bet parka otrā pusē ērberģis jeb bijusī kalpu māja. Te cilvēki vairs nedzīvo, un arī tā pamazām iet bojā. Visas ēkas pieder pašvaldībai. Par klēts likteni spriests vairākkārt. Lai uzklausītu vārmenieku viedokli, pērnā gada nogalē sasaukta arī sapulce, kurā piedalījās ap 30 cilvēku, vairums atbalstījis nojaukšanu.

Nemierā ar šādu lēmumu bija seno ēku restaurators Māris Gulbis un viņa meita Annemarija, kura studiju vajadzībām rakstījusi pētniecisko darbu par muižas ansambli un atradusi ziņas, ka šīs ēkas ir daudz senākas, nekā līdz šim uzskatīts.

Atzīstot, ka liela nozīme ir cilvēku izglītošanā par vēsturiskajām vērtībām, vārmenieki sociālajos tīklos aicināti uz ērberģa modināšanas pasākumu. Tajā sanākušajiem ļaudīm tika stāstīts par unikālo abās ēkās, kā arī tika aicināts nenojaukt klēti un saglabāt arī ērberģi. Tā, piemēram, kalpu mājā bez padziļinātas izpētes par seniskumu ir jau vairākas liecības – durvju aplodas un eņģes, arī milzīgais manteļskurstenis.

Atsaucoties iedzīvotāju iniciatīvai, šobrīd klēts nojaukšana ir apturēta un tiks noņemtas bīstamās konstrukcijas. Sanākušie iedzīvotāji atzina, ka laikam bija jānonāk līdz tik krasam lēmumam, lai mostos arī paši un pateiktu, ka šīs ēkas viņiem ir svarīgas. Pasākuma laikā  tie, kas gatavi darboties ēku saglabāšanā, parakstīja nodomu protokolu, lai veidotu biedrību. Lai spriestu par veidu, kā ēkas saglabāt, jau ir ieplānota tikšanās ar nozares speciālistiem.

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti