Panorāma

VK: Rīgas brīvostas pārvaldes darbība nav bijusi atbilstoša labas pārvaldības principiem

Panorāma

[Arhīvs] Ledū ielūzis alnis; glābēji dodas palīgā dzīvniekam

Bez pajumtes paliks varmākas, nevis upuri

Varmākas paliks bez pajumtes, nevis upuri

No 2014.gada Tieslietu ministrija iecerējusi mainīt kārtību, kā pasargāt personas, kas cietušas no vardarbības ģimenē. No nākamā gada cietušā cilvēka iesniegums policijai būs pietiekams pamats, lai tā varētu varmāku izlikt aiz durvīm, informējot par tuvākās naktspatversmes atrašanās vietu. Statistika rāda, ka teju puse no visiem vardarbības gadījumiem pret sievietēm notiek ģimenē.

Vīrs sit, bet policija nebrauc

Viktorijai bija grūta bērnība, bet, kad viņa 17 gadu vecumā kādā ballītē iepazinās ar nākamo dzīvesbiedru, šķita – sliktākais jau aiz muguras. Tomēr izrādījās, ka ir tieši otrādi. Pēc dēlēna piedzimšanas bērna tēvs sāka Viktoriju sist. Iegansts - sieva visu uzmanību veltot tikai mazulim, un vīrs jūtoties pamests novārtā. Kad viņš sāka regulāri sist arī mazuli, Viktorijai bija gana. Tagad viņa ar dēlu jau mēnesi dzīvo Māras krīzes centrā. Pirms pamest vīru, viņa meklējusi arī likumsargu palīdzību, bet bez panākumiem.

„Vienu reizi piezvanīju policijai, kad viņš man galvu pārsita. Saku - mani vīrs sit! Viņi man klausulē saka – tā ir jūsu ģimenes problēma, mēs neatbrauksim, mēs nevaram, mums nav tiesību. Es jautāju – un ja viņš mani nositīs? Viņi tā – nu, nositīs, tad mēs viņu iesēdināsim. Noliku kausuli. Ko man atlika darīt?” stāsta no vardarbības cietusī Viktorija.

Izsaukumu ignorēt policija gan nedrīkst, bet likumsargi šādu konfliktu risināšanā līdz šim tiešām bijuši visai bezspēcīgi. Ja traģēdija vēl nav notikusi, bieži vien nekas cits policistam neatliek, kā vien pabiedēt potenciālo varmāku un doties prom.

Norādīs uz tuvāko patversmi

„Vainīgās personas tiesības nedrīkst dominēt pār cietušā tiesībām uz dzīvību, fizisku un garīgu veselību,” uzskata tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK). Viņš arī norāda, ka pēdējo divu gadu laikā ģimenēs ir noslepkavotas deviņas sievietes, bet vismaz 49 ir sakropļotas.

Tādēļ Tieslietu ministrija ir izstrādājusi likuma izmaiņas, kas ārzemēs jau tiek praktizēts. Varmāku policija varēs izlikt no dzīvokļa, vien norādot tuvākās nakstpatversmes adresi.

„Kad policija, ierodoties uz vietas, konstatē, ka tiešām pastāv augsta riska vardarbības situācija, tad policija, sākotnēji ar savu lēmumu, kuru pēc tam apstiprina tiesa, var līdz 30 dienām personu izlikt no mājas vietas. Tad šo 30 dienu laikā, ja ir vēlēšanās, lai tas turpinātos, cietušajai personai ir jāiesniedz prasības pieteikums tiesā, piemēram, par laulības šķiršanu vai par mājokļa atsevišķu lietošanu,” stāsta Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina.

Visu tiesāšanās laiku varmāka nevarēs atgriezties mājās. Ņemot vērā, ka par varmāku upuriem itin bieži kļūst mazturīgi cilvēki, šādos gadījumos prasības iesniedzējam arī nebūs jāmaksā nodeva valstij. Jaunā kārtība gan stāsies spēkā tikai no 2014. gada, jo policijai nepieciešams laiks tai sagatavoties.

„Būs nepieciešams ieviest papildus 39 štata vietas, tas ir, pa vienam inspektoram katrā iecirknī. Gada laikā Valsts policijas darbinieki izbrauc uz apmēram 800 ģimenes skandāliem. Man ir informācija par to, ka Rīgas pašvaldības policija gada laikā izbrauc apmēram uz 4000 izsaukumiem,” informē Valsts policijas Prevencijas pārvaldes vecākā inspektore Iveta Štrausa.

Labāk, bet ne pilnība

Māras krīzes centra vecākā sociālā darbiniece Agnese Grauduma atzīst – plānotā kārtība ir visnotaļ atbalstāma, bet vardarbības problēmu uzreiz neatrisinās.

„Es domāju, policijas pārstāvjiem nāksies uzraudzīt šos vīriešus, jo viņi tā kā nenoticēs tam, ka tagad tādas izmaiņas ir un turpinās nākt pie tās sievietes un vajāt līdz brīdim, kad īstenosies dzīvē šie piespiedu netuvošanās notikumi vai piespiedu aresti,” prognozē Grauduma.

Māras centrā joprojām nonāk daudz sieviešu, kuras gadiem ilgi cietušas vardarbību, risinājumu tā arī nesaskatot. Speciāliste norāda, ka vēl ļoti daudz darba būs jāiegulda sabiedrības izglītošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt