Tieša runa

Tieša runa: "Satversmes tiesa atceļ algu publiskošanu. Ko iegūstam, ko zaudējam?"

Tieša runa

Tieša runa: «Vai pienācis OIK ēras gals?»

Tieša runa. Top grozījumi par amatpersonu deklarācijām.

Varētu pārskatīt ierosinājumu amatpersonu deklarācijas padarīt pieejamas tikai par pēdējiem pieciem gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeimas deputāti varētu pārskatīt rosinājumu amatpersonu deklarācijas padarīt pieejamas tikai par pēdējiem pieciem gadiem, Latvijas Televīzijas raidījumā "Tieša runa" sacīja parlamenta Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Juta Strīķe (Jaunā konservatīvā partija (JKP)).

Ceļu 13. Saeimā turpina priekšlikumi noteikt, ka turpmāk amatpersonu deklarācijas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publiski pieejamās datubāzēs varētu būt pieejamas tikai par pēdējiem pieciem gadiem. To paredz grozījumi interešu konflikta novēršanas likumā, kuriem noslēdzies priekšlikumu iesniegšanas termiņš pirms otrā lasījuma.

Pret šādiem ierobežojumiem kategoriski iebilst Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA). Asociācija iepriekš norādīja, ka šādi grozījumi var traucēt žurnālistu darbu un sabiedrības tiesības un iespējas iepazīties ar amatpersonu ienākumu tendencēm. Asociācijas ieskatā patiesībai neatbilstošs ir daļas deputātu arguments, ka šādi grozījumi nepieciešami saistībā ar Vispārīgās datu aizsardzības regulas prasībām.

Patlaban ar amatpersonu deklarācijām sabiedrība var iepazīties, sākot no 2000.gada. Strīķe raidījumā norādīja, ka ierobežojums nepieciešams arī tādēļ, ka amatpersonas satuss ir, piemēram, ugunsdzēsējiem. Ejot gadiem, cilvēki dodas mūžībā, bet viņu deklarācijas turpina būt publiski pieejamas, teica Strīķe. Vienlaikus politiķe atzina, ka žurnālistu asociācijas bažas ir saprotamas un būtu nepieciešama diskusija par kādu citu laika periodu - deklarācijas uzglabāt desmit gadus, vai arī piecus gadus pēc tam, kā amatpersona ir atstājusi valsts dienestu.

KONTEKSTS:

Pašlaik jebkurš VID mājaslapā var redzēt visu valsts amatpersonu deklarācijas, sākot no 2000. gada. Tas ļauj, piemēram, izsekot, kā 17 gadu laikā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība"), valsts amatos strādādams, spējis iekrāt 300 000 eiro. Taču drīzumā, ja tā lems Saeima, deklarācijas internetā būs pieejamas tikai par pēdējiem pieciem gadiem.

Tas nozīmē, ka vairs nevarēs redzēt arī bijušo politiķu rocību, kamēr tie ieņēma valsts amatus. Šādiem grozījumiem interešu konfliktu novēršanas likumā neviens deputāts nav iebildis, un priekšlikumu iesniegšanas termiņš pirms otrā lasījuma jau ir noslēdzies.

"Panorāma" jau pagājušajā vasarā stāstīja, ka deputāti deklarāciju slēpšanu pamato ar personas datu aizsardzību. Ideju kritizēja "Jaunās Vienotības" deputāts Ainars Latkovskis, taču arī viņš grozījumus nav rosinājis mainīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti