Panorāma

Nav skaidrības par jauno sistēmu

Panorāma

Latvijas karogs plīvos Monblānā

Varētu atbalstīt ideju par azartspēļu atkarīgo pasargāšanu

Varētu noteikt stingrākas prasības no azartspēlēm atkarīgo pasargāšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Igaunijā pie ieejas azartspēļu zālē dokumentus pārbauda katram ienācējam, tā nosakot gan vecumu, gan reizē noskaidrojot, vai persona nav sevi iekļāvusi pašizslēgšanas sarakstā. Tā ir iespēja atkarīgajam pateikt, ka viņš nevēlas, lai viņu laistu spēļu zālē. Šo ideju līdz šim Latvijā  ieviest nav izdevies, taču tagad Saeimas deputāti koalīcijā to varētu atbalstīt.

Pat tad, ja azartspēļu atkarīgais uzrakstījis īpašu iesniegumu, lūdzot, lai viņu spēļu zālē vairs neielaiž, pašreiz to vienkārši ignorē. Šādu situāciju atklāja raidījuma "De facto" eksperiments, kurā spēlētājs Andrejs bez problēmām varēja atrast vietu, kur nodoties azartspēlēm, lai gan ar atkarību cīnās gadiem un lūdzis sevi iekļaut to cilvēku sarakstā, kuriem šīs zāles apmeklēt liegts.

"Kad saņemu algu un es gribu braukt uz mājām, es izeju laukā, un man pretī ir četras spēļu zāles. Man neizdodas tikt tam pāri, es ieeju. Ja būtu tāda sistēma, kas pasaka – "nē, jo jūs nevarat šeit nākt, jums ir aizliegts", es domāju, ka man arī būtu vieglāk," atzina azartspēļu spēlētājs Andrejs (vārds mainīts).

Arī Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā norādīja – kamēr likumā par to nebūs noteikts sods, situācija nemainīsies.

To paredzēt 2010.gadā rosināja Finanšu ministrija, taču visi ierosinājumi izmaiņām Azartspēļu likumā bija apjomīgi un caur varas gaiteņiem virzījās smagi. Saeimu sasniedza tikai daļa ierosinājumu, bet tā sauktais pašizslēgšanas saraksts ne. Ministrija gan pie šāda ierosinājuma strādā atkal. Un, kā noskaidroja Latvijas Televīzija, Saeimas koalīcija vienbalsīgi būtu gatava to atbalstīt.

"Es kā ārsts, es saprotu, ka tas ir tāpat kā jebkura slimība. Tā ir slimība, tiešām. Līdz ar to, ja cilvēki nevar tikt galā ar sevi, tad tomēr mums likumiski vajadzētu kaut kā palīdzēt," sacīja partijas "Vienotība" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri.

Šis jautājums neformāli jau apspriests ''Vienotības'' frakcijā, un konceptuāli arī pārējie deputāti pauduši tādu pašu nostāju. Savukārt Nacionālās apvienības un ZZS frakcijās diskusija vēl nav izskanējusi, taču to līderi uzskata – šajā jautājumā domstarpību visdrīzāk nebūs.

"Manuprāt, tas ir absolūti pašsaprotams un atbalstāms priekšlikums, jo runa ir par cilvēkiem, kas jau ir atkarīgi un kuriem jau ir problēmas, un viņi vēlas paši iesaistīties šīs problēmas risināšanā. Un jautājums ir, vai valsts viņam palīdz no savas puses izdarīt vai atstāj viņus likteņa varā," teica Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars. 

Arī Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis norādīja: "Visas šīs lietas, kas tikai pastiprinātu šo kontroli, man liekas, tās ir atbalstāmas."

Tāpat atbalsts sagaidāms arī no priekšsēdētāja Budžeta un finanšu komisijā, kurā izskata jautājumus, kas saistās ar Azartspēļu likumu. "Ņemot vērā tos daudzos izpostītos cilvēku likteņus no dalības azartspēlēs,  droši vien.. nevis droši vien, bet manā personiskajā skatījumā tas būtu atbalstāmi," piebilda Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns (ZZS).

Viņaprāt, tas ir loģisks nākamais solis esošajiem ierobežojumiem. Jau šobrīd spēļu zālēm un kazino jāizvieto informācija par to, ka azartspēles izraisa atkarību, kā arī jāpiedāvā iespēja veikt paškontroles testu.

Vienīgais līderis vienai no Saeimas lielajām frakcijām, kas pašizslēgšanas saraksta ideju uzskata par drīzāk nevajadzīgu, ir frakcijas 'Saskaņa" līderis Jānis Urbanovičs. Viņš pauž, ka būtu egoistiski citiem likt nodarboties ar savām problēmām tā vietā, lai ārstētos.

"Tas ir diezgan absurdi. Es bažījos, ka absurdi, jo, manuprāt, tie atkarīgie, kuri cieš no atkarības, patiesībā necieš, bet tikai kaut kādā veidā spēlējas ar sabiedrību," teica Urbanovičs.

Urbanovičs arī bilda, ka tomēr būtu gatavs šādu ideju atbalstīt, ja viņu pārliecinātu, ka nav efektīvāku veidu, kā ar problēmu cīnīties. Tas ir viņa personiskais viedoklis, jo arī šajā frakcijā ideja apspriesta nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti