Stāsti

Bulgāri sāk atgriezties laukos

Stāsti

Šovasar Spilves lidosta apmeklētājiem slēgta; izvērtēs renovācijai nepieciešamos līdzekļus

Turpmāk neizmantotas lauksaimniecības zemes īpašniekiem tiks piemēroti naudassodi

Varēs sodīt par lauksaimniecības zemju neizmantošanu ražošanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lauksaimniecības zemju īpašniekiem, kas zemi iegādājuši pēc 2014. gada, šajā sezonā jārēķinās, ka gadījumā, ja uz zemes netiks īstenota lauksaimnieciskā darbība, turpmāk tiks piemēroti arī naudas sodi. Līdz šim zemju īpašniekiem bija tikai jāparaksta vienošanās, ka šī zeme tiks izmantota lauksaimniecībā. Tomēr likums neparedzēja sankcijas gadījumā, ja rakstisko vienošanos īpašnieks nepilda. Grozījumus virzījušas tieši lauksaimnieku organizācijas, lai cīnītos ar spekulantu problēmu.

Šā gada rudenī Lauku atbalsta dienests, apsekojot lauksaimniecībā izmantojamās zemes, varēs arī sodīt tos īpašniekus, kas nebūs sākuši to izmantot lauksaimnieciskajā ražošanā. Tiesa gan, tas attiecas uz zemju īpašniekiem, kas to iegādājuši pēc 2014. gada novembra. Grozījumi apstiprināti aizvadītājā mēnesi, lai stiprinātu Likuma par zemes privatizāciju lauku apvidos prasības.  Zemkopības ministrijai gan nav nekādu datu par to, cik lielas pēdējos gados iegādātās lauksaimniecības zemju platības netiek izmantotas ražošanai, stāsta zemes pārvaldības un meliorācijas nodaļas eksperte Anna Bunte:

''(..) Tur jāiziet cauri ļoti liels siets, lai iegūtu īpašumā zemi. Un, ja cilvēks ir izpildījis visus kritērijus... mēs neesam dzirdējuši gadījumus, ka to neizmanto. Likums prasa rakstisku apliecinājumu, ka izmantos. Vajadzētu pretī kaut kādu sankciju, citādi nav jēgas tam apliecinājumam. Lai neieslīgtu pašapmierinātībā un varētu neko nedarīt, vajadzīgi sodi.''

Paredzēts, ka soda apmērs būs atkarīgs no zemes platības, un visos gadījumos, izvērtējot pārkāpuma apstākļus un smagumu, paredzēta arī iespēja izteikt brīdinājumu. Sodus piemēros pašvaldību administratīvās komisijas.

''Ja ir līdz 20 hektāriem, sākumā  izsaka brīdinājumu. Tad var uzlikt naudas sodu fiziskai personai līdz 60 eiro, tātad var arī mazāk; juridiskai personai - līdz 150 eiro.''

Lielākie sodi ir par 100 un vairāk hektāru lielu zemju īpašumu neizmantošanu lauksaimnieciskajā darbībā, naudas sods tad var būt no 500 līdz 700 eiro fiziskajai personai un no 1500 līdz 5000 eiro juridiskajai personai. Grozījumus virzījušas lauksaimnieku organizācijas, lai veicinātu lauksaimniecības zemes intensīvāku izmantošanu ražošanā. ''Zemnieku saeimas''  lauksaimniecības politikas eksperta Mārtiņa Trona ieskatā sodu apmēram jābūt vēl lielākam, jo, viņaprāt, zemes ''iegādājas arī spekulanti ar mērķi dārgāk pārdot''.

Ar lauksaimniecisko darbību saprot augkopību, lopkopību, iekšējo ūdeņu zivsaimniecības un dārzkopības produkcijas audzēšanu un ražošanu, kā arī lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanu un lauksaimniecības zemes uzturēšanu noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti