Varēs mantot 2. līmeņa pensijas uzkrājumu

Iedzīvotājiem jauna iespēja saņemt Mūža pensijas apdrošināšanu, kas paredz 2. līmeņa pensijas mantošanu. Šāda iespēja radīta tieši šogad, jo valstī pensijas vecumu sasniedz pirmie iedzīvotāji, kuriem ir arī pensiju 2. līmeņa uzkrājums. Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūra prognozē, ka iedzīvotāji ar laiku jauno mūža pensijas polisi izmantos arvien vairāk.

/Papildināts ar I.Krasta teikto/

Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūras pārstāve Ilona Deģe skaidro, ka Mūža pensijas apdrošināšana ir jaunums Latvijas iedzīvotājiem. Mūža pensijas polise paredz, ka pensijas otrā līmeņa uzkrājumu var saņemt ar plašākām iespējām. Šobrīd aģentūra noslēgusi līgumu ar „SEB apdrošināšanu”, bet pakalpojuma sniedzēju loks noteikti paplašināsies. Viens no ieguvumiem - turpmāk pensiju 2. līmeņa uzkrājumus varēs mantot jebkura fiziska persona.

„Tā var būt jebkura brīvi izvēlēta persona kā ģimenes loceklis, vīrs vai sieva. Pastāv iespēja arvien arī uzkrāto kapitālu pievienot arī pirmajam pensiju līmenim, šī ir tikai papildu iespēja. Interesi par iespēju iedzīvotājiem piedāvāt šo pakalpojumu ir izrādījušas vēl divas citas dzīvības apdrošināšanas kompānijas, ar kurām ir uzsāktas sarunas par līguma slēgšanu,” skaidro Deģe.

Labklājības ministrija norāda, ka mūža pensijas apdrošināšanas nozīme ar laiku pastiprināsies, ņemot vērā pieaugošo pensiju 2. līmeņa dalībnieku skaitu un arī uzkrātā kapitāla pieaugumu. Jau šobrīd zināms, ka tuvāko piecu gadu laikā varētu pensionēties ap 100 tūkstoš pensiju 2. līmeņa dalībnieku.

„Līdz šim tādas iespējas nebija, kaut likums paredzēja, ka tāda iespēja var būt. Tas saistīts ar to, ka šobrīd sāk iet pensijā cilvēki, kuri brīvprātīgi drīkstēja pievienoties 2. līmenim – tikai 1951.gada dzimušie varēja, pārējie nebija tiesīgi -, tagad parādās jaunā iespēja. Šogad varētu būt septiņi tūkstoši tādu gadījumu,” norāda labklājības ministres padomniece Maija Poršņova.

Pagaidām Mūža pensijas apdrošināšanu sāk piedāvāt SEB banka, paredzot arī iespēju pensiju 2. līmeņa uzkrājumu atstāt mantojumā. Norādot labuma guvēju, kam novēl uzkrāto kapitālu, mantinieks turpinās saņemt šo naudu noteiktus gadus. Tāpat ikvienam iedzīvotājam ir iespēja modelēt sev piemērotāko pensijas risinājumu, proti, atkarībā no pensionāra dzīves veida var izvēlēties, vai pirmos piecus gadus saņemt lielāku uzkrājumu vai otrādi  - sākumā saņemt mazāk. SEB dzīvības apdrošināšanas valdes priekšsēdētājs Ints Krasts stāsta par ietekmi uz pensijas apmēru, izvēloties mantošanas iespējas:

"Ir nelielas atšķirības absolūtos skaitļos. Mūža pensijas apdrošināšanas gadījumā saņem mazliet mazāk, jo mums apdrošinātājiem savukārt ir jāmaksā noteiktais periods, kādu ir pensionārs izvēlējies. Piemēram, tie ir 15 gadi, kuru garumā zinām, ka pensiju jāmaksā, neskatoties uz to, ka cilvēks aiziet no šīs pasaules ātrāk vai vēlāk. Līdz ar to skaitļos tas ir mazliet mazāk, bet to vajadzētu parēķināt un salīdzināt ar valsts pensiju un novērtēt, vai šāda iespēja ir būtiska."

Eksperti pirmkārt aicina tos iedzīvotājus, kas sasnieguši pensijas vecumu un kuriem ir jau tiesības saņemt kapitālu, kas uzkrāts 2. līmenī, doties uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru uz konsultāciju, lai iegūtu zināšanas par jaunajām iespējām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti