Vardarbību pret bērniem pašvaldību un privātajos bērnudārzos izmeklē dažādas iestādes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vecākus mulsina likuma norma par kompetentajām iestādēm gadījumā, kad izdarīta vardarbība pret bērnu pirmsskolas iestādē. Tā nosaka, ka šādus pārkāpumus pašvaldību bērnudārzos izmeklē Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, bet privātajos dārziņos – policija. Līdz ar to nav īsti izpratnes par to, cik šī problēma Latvijā izplatīta. Nav pilnīgu statistikas datu. Turklāt abu institūciju pieejas situācijas risināšanā varētu atšķirties. Tomēr tuvākajā laikā šo kompetenču sadalījumu plāno pārskatīt.

Vardarbību pret bērniem pašvaldību un privātajos bērnudārzos izmeklēt dažādas iestādes
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Gadījumā, kad pret bērnu ir veikta emocionāla vai fiziska vardarbība no personāla puses, likums nosaka, ka Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija situāciju izvērtē tikai pašvaldību bērnudārzos. Privātajos to dara Valsts policija.

Līdz ar to inspekcijai ir tikai daļa datu par šādiem pārkāpumiem pirmsskolas izglītības iestādēs. Turklāt šādā situācijā vecāks var apjukt, nezinot, kur vērsties.

“Būtu svarīgi tas, ka sabiedrībai būtu skaidrs, kas ir tā iestāde, kur var vērsties vardarbības pret bērnu gadījumā. Ir redzēti sociālajos tīklos dažādi jautājumi, apmulsumi par to, ka ir aizdomas, ka pret bērnu nav bijusi īpaši laba attieksme no dārziņa personāla, bet nav īsti skaidrības par to, ko ar šo informāciju darīt. Vēl trakāk, ja rodas sajūta vecākam, ka labāk nedarīt neko, jo varbūt būs vēl sliktāk,” pastāstīja centra “Dardedze” pārstāve Anda Avena.

Tas, ka iestādes ir dažādas, rada risku, ka nav vienotas pieejas šādu gadījumu risināšanā, norādīja Avena. Arī metodes var atšķirties – vai bērnudārzs tiek sodīts, vai tam palīdz.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā Latvijas Radio noskaidroja, ka atšķirībām metodēs nevajadzētu būt. Kritēriji, kā novērtēt, vai veikta vardarbība, un kritēriji, kā vākt pierādījumus, ir vienādi.

“Mēs mēģinājām vēsturiski saprast, kāpēc šis dalījums ir tieši šāds un ne savādāks. Mums tas nav izdevies. Bet katrā ziņā bērnu tiesību aizsardzības sistēma šobrīd ir nosacīti reformas stadijā. Un es neizslēdzu, ka par to varētu būt diskusijas. Lai vienotos par to, ka visas šīs iestādes būtu jāpārrauga inspekcijai, tieši šīs vardarbības kontekstā, tad aktuāls jautājums ir par inspekcijas kapacitāti,” skaidroja inspekcijas priekšnieka pienākumu izpildītāja Valentīna Gluščenko.

Kopumā šogad inspekcijā saņemtas 11 sūdzības par pārkāpumiem pirmsskolas izglītības iestādēs.

Cik no tām ir saistītas ar personāla vardarbību pret bērnu, nav zināms. Valsts policijā datu par šādiem pārkāpumiem nav vispār.

Labklājības ministrijā Latvijas Radio noskaidroja, ka šāds sadalījums vēsturiski radies, jo tad, kad pārkāpumu izdarījis pašvaldību vai valsts iestādes darbinieks, piemērojams smagāks sods. Tuvākajā laikā gan norisināsies ekspertu diskusijas, kurās vērtēs šo kompetenču sadalījumu.

“Patlaban organizējam izvērtējuma diskusiju par vardarbības tiesiskajā regulējumā pilnveidojamām lietām. Lai būtu skaidrība gan terminoloģiski, gan lai nebūtu sadrumstalotības, ka mēs vienā vietā ar vardarbību saprotam vienu lietu, bet citā normā tas ir citādāk traktēts,” pastāstīja ministrijas pārstāvis Lauris Neikens.

Viņš atzina, ka uzlabojami vajadzīgi arī statistikas veidošanā, lai problēma būtu labāk izprotama.

Pēc ekspertu diskusijām izstrādās priekšlikumus likuma grozījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti