Panorāma

Ceļ trauksmi par svaigpiena cenas kāpumu

Panorāma

Par kara slavināšanu varēs atņemt pilsonību

Bērnunama "Līkumi" krimināllieta finiša taisnē

Vardarbībā vainotais bijušais bērnunama «Līkumi» direktors Boķis pēdējā vārdā tiesā noliedzis vainu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc gandrīz trīs gadu ilgas tiesāšanās šodien krimināllietā savu pēdējo vārdu sacīja apsūdzētais – bijušais bērnunama "Līkumi" direktors Juris Boķis. Šim kriminālprocesam pastiprinātu uzmanību pievērsa sabiedriskie mediji pirms vairākiem gadiem tapušajā pētnieciskajā rubrikā "Sistēmas bērni". Bijušais bērnunams "Līkumi" šajā rubrikā bija viens no apspriestākajiem. Kriminālprocesā Boķis apsūdzēts par vardarbību pret bērnunama audzēkņiem, dienesta pilnvaru pārsniegšanu, amatpersonas bezdarbību, kā arī piespiešanu veikt abortu.

Krimināllietu Zemgales rajona tiesa Jēkabpilī. Sākotnēji lietu iztiesāja atklātā tiesas sēdē, bet vēlāk – aiz slēgtām durvīm.

Šo gadu laikā notikušas 22 tiesas sēdes, krimināllietā desmit personas atzītas par cietušajiem, 50 liecinieki nopratināti.

No komentāriem Boķis atteicās.

Iespēju pēdējo reizi izteikties, pirms tiesa pieņem lēmumu, Boķis izmantoja, bet īsi – nepilnas piecas minūtes.

Prokurore Lita Sakoviča viņam prasa piemērot septiņu gadu un trīs mēnešus ilgu cietumsodu, ar liegumu piecus gadus ieņemt valsts amatpersonas amatu.

 

Zemgales rajona tiesa.
Zemgales rajona tiesa.

Sakoviča skaidroja: "Es uzskatu, ka apsūdzētā vaina ir, protams, pierādīta. Par to es arī savā debašu runā esmu izteikusies. Citādi jau prokurors neuzturētu apsūdzību, ja uzskatītu, ka nav pierādīta vaina. Gājis ir diezgan ilgi, te ir diezgan daudz iesaistīto personu, process nav vienkāršs, ņemot vērā noziedzīgo nodarījumu raksturu un daudzumu."

Pēc Boķa aizstāves Jeļena Kvjatkovska teiktā, savu vainu viņš aizvien noliedz pilnībā.

Viņa norādīja: "Aizstāvības ieskatā Juris Boķis nav vainīgs. Lietā nav nekādu pierādījumu tam. Mans klients nekad nav atzinis savu vainu nekādā noziedzīgā nodarījumā. Secīgi to arī viņš ir paudis savā pēdējā vārdā."

Krimināllieta par iespējamu vardarbību nu jau bijušajā bērnunamā "Līkumi" buksēja ilgstoši, un tai teju draudēja noilgums. Pēc vērienīgām pārbaudēm Latvijas bērnunamos ģenerālprokuratūrā 2015. gadā vērsās tiesībsargs, tomēr tiesā lieta nonāca vien vēl pēc četriem gadiem, kad tai pastiprinātu uzmanību pievērsa sabiedriskie mediji sižetu sērijā "Sistēmas bērni".

Cietušo aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks pauda: "Tas, kas šajā lietā parādījās, ka diemžēl tā izmeklēšana bija novēlota. Faktiski aktīva izmeklēšana sākās tikai pēc televīzijas iejaukšanās. Tad, kad parādījās ziņas publiski par šo situāciju, tad arī sākās aktīva izmeklēšana. Mans viedoklis ir, ka epizodes ir pierādītas. Jo tomēr bērni par šiem vardarbības gadījumiem un citiem gadījumiem stāsta."

Spriedumu tiesa pasludinās nākamnedēļ pirmdien.

KONTEKSTS:

Sabiedrisko mediju sižetu sērijā "Sistēmas bērni" atklāti bērnu tiesību pārkāpumi un iespējamā vardarbība vairākos bērnunamos Latvijā. 

Pirmo iesniegumu par iespējamiem bērnunama "Līkumi" vadītāja pārkāpumiem Tiesībsarga birojs Ģenerālprokuratūrai uzrakstīja 2015. gada pavasarī. Vairāk nekā divus gadus lieta netika mērķtiecīgi izmeklēta Jēkabpils policijā.

Līdz ar mediju ziņoto aktīvāks darbs sākts arī policijas izmeklēšanā par iespējamo vardarbību Salas novada bāreņu namā "Līkumi" (tagad – "Saulstari") – kriminālprocess nodots citam izmeklētājam un uzraugošajam prokuroram. Lietā vairāki bērnunama bijušie audzēkņi tika atzīti par cietušajiem, bet iestādes vadītājs Juris Boķis – par aizdomās turamo.

Policija arī lika pašvaldībai Boķi atstādināt no amata, taču sākumā toreizējā Salas novada pašvaldība vilcinājās, aizbildinoties ar bērnunama nosaukuma maiņu, jo juridiski "Līkumi" vairs nepastāvēja. Vēlāk vietvarā neesot varējuši viņu atstādināt, jo Boķim bija slimības lapa. Taču 2018. gada viņš tomēr tika atstādināts no amata, tika arī apcietināts, bet visus pārmetumus noliedza. 2019. gadā lieta nonāca tiesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti