Panorāma

Vai «Kustības Par!» dibinātāji atgriežas «Vienotībā»?

Panorāma

Igaunija gatavojas simtgades svinēšanai

Vai bērni ir prioritāte?

Vardarbība pret bērniem – Latvijas izmeklētājiem nereti ciets rieksts

Aizdomā par vardarbību bērnunamā “Līkumi” sāktā kriminālprocesa virzība, kas vairāk nekā divus gadus bija gausa un tikai tagad sākta aktīvi izmeklēt, liek uzdot ne mazums jautājumu. Vai tiesībsargājošās iestādes zina, kā izmeklēt iespējamus pārkāpumus pret bērniem, un vai tie tiešām ir prioritāri, kā publiski deklarē izmeklējošo iestāžu vadība?

“Atvainojiet, bērnus es noliktu priekšā Eiropas naudām, valsts naudai,” tā ikgadējā virsprokurorus sanāksmē norādīja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, aicinot kolēģus īpašu uzmanību pievērst bērnu tiesību pārkāpumiem. Taču realitātē šie kriminālprocesi mēdz gadiem iegult izmeklētāju atvilktnēs.

Tās tas notika arī ar kriminālprocesu par iespējamiem pārkāpumiem bijušajā bērnunamā “Līkumi”. Vairāk nekā divus gadus kriminālprocesā nebija ne aizdomās turētā, ne cietušo, bet vienlaikus kriminālprocess netika arī izbeigts. Pēc divām Tiesībsarga biroja sūdzībām prokuratūrai lieta nodots augstākai izmeklēšanas iestādei – Zemgales reģiona pārvaldei. Tur lietas lēnā virzība ir analizēta un izdarīti secinājumi.

Zemgales Kriminālpolicijas birojā atzīst – šāda līmeņa kriminālprocess Jēkabpils iecirkņa policistiem ir bijis pārāk ciets rieksts. Pērnā gada beigās izrādījies, ka nopratināti vairāk nekā 100 liecinieki, savākti dokumenti, kas apkopoti astoņos sējumos, taču neesot pārliecības, vai Jēkabpils kolēģi sapratuši konkrētās lietas būtību.

“Īstas sapratnes un izpratnes par lietas, to galējo mērķi, kas mums jāsasniedz. Varbūt tās pietrūka līdz galam, bet nu jebkurā gadījumā tāda situācija, kad kāds speciāli neko nedarītu, tam nevaru piekrist,” saka Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Juris Staļģevics.

Šī lieta analizēta gan ar Jēkabpils iecirkņa vadību, gan reģionā. Zemgales kriminālpolicijas biroja vadītājs atzīst, ka

šis gadījums liks turpmāk uz citām līdzīga rakstura lietām jau sākotnēji raudzīties citādāk.

Katram kriminālprocesam ir arī savs uzraugošais prokurors. Līkumu gadījumā procesu uzraudzīja Jānis Butlers, kurš pirms gada pavasarī Latvijas Televīzijai un Latvijas Radio norādīja uz lielo kadru mainību Jēkabpils iecirknī, kā arī uz lietas sarežģītību.

Tomēr ģenerālprokurors lietas ilgajā izmeklēšanā saskata gan izmeklētāju, gan uzraugošā prokurora atbildību: “Jā, es varu pateikt, ka

prokurors nebija pienācīgi veicis savus pienākumus, viņa atbildība tiks vērtēta.”

Krimināllietas uzraugošais prokurors Aivars Egle, pārņemot darbu no kolēģa, savulaik norādīja, ka izmeklēšana, visticamāk, nepaliks bez sekām: “Un, ja mēs izmeklēšanas procesā konstatējam šo kriminālprocesa novilcināšanu, ka netiek veikta aktīva izmeklēšana, tad nākotnē šis varētu tikt ņemts vērā pie soda noteikšanas vainīgajām personām.”

KONTEKSTS:

Pašlaik kriminālprocesā par vardarbību bērnunamā "Līkumi" par aizdomās turēto atzīts atstādinātais Salas novada bērnunama direktors Juris Boķis. Viņam izvirzītas apsūdzības par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, izmantojot vardarbību, kā arī par valsts amatpersonas bezdarbību. Boķis pats apvienojumus noraida un uzskata, ka bijušie bāreņu nama audzēkņi viņam atriebjas.

Šā gada sākumā izmeklētāji novērojuši, ka atstādinātais bērnunama vadītājs veic pretdarbību, kas varētu kaitēt izmeklēšanai. Tāpēc tiesa ļāva viņam mainīt drošības līdzekli. Jau nedēļu Juris Boķis atrodas Rīgas centrālcietumā, bet nākamnedēļ drošības līdzeklis tiesā tiks pārskatīts

Oficiāli par cietušajiem atzītas nu jau vairākas personas. Zemgales Kriminālpolicijas birojs aicina ikvienu sniegt informāciju, kam varētu būt saistība ar bijušo bāreņu namu “Līkumi,” un kura liecības varētu palīdzēt izmeklēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti