VARAM rosina ieviest vēlētāju reģistru un Saeimas vēlēšanās ļaut balsot ar eID karti

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) piedāvā izveidot tiešsaistes vēlētāju reģistru, kas ļaus Saeimas vēlēšanās piedalīties, izmantojot elektronisko identifikācijas (eID) karti.

Pašlaik vēlētājs nevar piedalīties Saeimas vēlēšanās, ja viņa rīcībā vienīgais personu apliecinošais dokuments ir eID karte. Saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra datiem, šādu personu skaits 13. Saeimas vēlēšanās bija vairāk nekā 62 000.

eID karte ir noteikta kā obligāts personu apliecinošs dokuments no 2023. gada 1. janvāra, un prognozēts, ka uz 14. Saeimas vēlēšanām varētu būt aptuveni 200 000, kuriem ir tikai eID karte.

2014. un 2018. gadā notikušajās Saeimas vēlēšanās eID karšu īpašnieki varēja pieteikties uz īpaši izgatavotu vēlētāju apliecību, tomēr šim risinājumam bija vairāki trūkumi, kas samazināja vēlētāju aktivitāti un radīja papildu administratīvo slogu.

VARAM piedāvā ļaut personai pilnvērtīgi izmantot eID karti, ieviešot elektronisku tiešsaistes Vēlētāju reģistru, kas ļauj atzīmi par dalību vēlēšanās izdarīt nevis personas pasē (vai vēlētāja apliecībā), bet tiešsaistes režīmā reģistrā.

Tiešsaistes režīmā varētu pārbaudīt, vai persona jau nav balsojusi. Iespēja brīvi izvēlēties vēlēšanu iecirkni vēlēšanu dienā tiek saglabāta.

Dati no eID kartēm un pasēm vēlētāju identificēšanai tiktu ielasīti, izmantojot tehnisko nodrošinājumu – jaunus īrētus viedtālruņus ar uzstādītu mobilo lietotni, kā rezerves iespēju atstājot manuālu datu ievadi, paredz VARAM piedāvājums.

Paredzēts, ka mobilo sakaru operators nodrošina gan loģistiku, gan lietotāju atbalstu. Koncepcija paredz arī piekļuves nodrošināšanu Vēlētāju reģistram tiešsaistes režīmā ārzemēs, ieslodzījuma vietās, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, kā arī iedzīvotājiem būtu iespējams balsot savā atrašanās vietā, to nodrošinot ar vēlēšanu iecirkņa darbinieku līdzi paņemtu skenēšanas ierīci datu ielasīšanai no eID kartes vai pases.

Ja notiek tiešsaistes režīma pārtraukums un elektronisks tiešsaistes Vēlētāju reģistrs nevar tikt izmantots, balsošana tiktu organizēta reģistrācijas aploksnēs.

Šo modeli plānots izmantot arī Eiropas Parlamenta vēlēšanās, pašvaldību vēlēšanās, kā arī tautas nobalsošanas gadījumos. 

Kopējās izmaksas ir 927 135 eiro, tas ietver 430 491 eiro Vēlētāju reģistra programmatūras pielāgošanai un 496 644 eiro viedtālruņu īrei.

VARAM ziņojumā iekļauti arī divi alternatīvi risinājumi: balsošana pēc iepriekš izveidotiem vēlētāju sarakstiem, pilnībā atsakoties no atzīmes izdarīšanas personas pasē – risinājuma izmaksas lēstas 914 343 eiro, un balsošana ar vēlētāju apliecībām, kas tiek izsūtītas pa pastu uz vēlētāja deklarēto dzīvesvietas adresi – risinājuma izmaksas 734 178 eiro. Šī risinājuma priekšrocības būtu jau pastāvoša prakse un pieredze, viszemākās izmaksas salīdzinājumā ar pārējiem risinājuma variantiem. Kā risinājuma trūkumi jāmin iespējama mazāka vēlētāju aktivitāte gadījumos, kad vēlētājs pazaudējis vai nav saņēmis uz deklarēto dzīvesvietu nosūtīto vēlētāja apliecību. Savukārt risinājuma ar balsošanu pēc iepriekš izveidotiem sarakstiem trūkums var būt iespējami zema vēlētāju aktivitāte.

Visus VARAM piedāvājumus, kas iekļauti informatīvajā ziņojumā “Par eID karti kā derīgu personu apliecinošu dokumentu Saeimas vēlēšanās”, valdība izskatīs otrdien, 25. februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti