VARAM prasa Salaspils novada vadītājam ievērot proporcionalitāti komitejās

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pieprasījusi Salaspils novada pašvaldības domes priekšsēdētajām Raimondam Čudaram ("Jaunā Vienotība") sniegt paskaidrojumu par likuma "Par pašvaldībām" nepildīšanu, neveidojot komitejas atbilstoši proporcionalitātes principam, un nekavējoši izpildīt likuma normu, informēja ministrijā.

Ministrija, pamatojoties uz Salaspils novada pašvaldības domes deputāta iesniegumu, ir konstatējusi, ka Salaspils novada dome nav ievērojusi likuma "Par pašvaldībām" 54. panta regulējumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, ievērojot proporcionalitātes principu.

Ar Administratīvās rajona tiesas 2021. gada 17. septembra lēmumu ir apmierināts Salaspils novada domes deputāta lūgums par pagaidu noregulējumu un Salaspils novada pašvaldības domei ir uzlikts pienākums viena mēneša laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas izdot lēmumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, ievērojot tiesas lēmumā ietvertos apsvērumus par deputātu vienlīdzīgu tiesību nodrošināšanu.

VARAM atgādina, ka 2021. gada 9. jūlijā ir stājies spēkā Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta spriedums, ar kuru ir atstāts negrozīts Administratīvās apgabaltiesas spriedums. Ar apgabaltiesas spriedumu Salaspils novada pašvaldības domei ir uzlikts pienākums viena mēneša laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas izdot lēmumu par domes komiteju sastāva noteikšanu, ievērojot tiesas spriedumā ietvertos apsvērumus par deputātu vienlīdzīgu tiesību nodrošināšanu. Senāts spriedumā ir norādījis Salaspils novada domei, ka aktuālās tiesību normas nav mainījušās, tāpēc, veidojot komiteju sastāvus, ir pamats tās piemērot tādā veidā, kā atzinusi Satversmes tiesa.

Satversmes tiesa 2018. gada spriedumā norādīja, ka likuma "Par pašvaldībām" ietvertā proporcionalitātes principa mērķis ir paredzēt pienākumu pašvaldības domes pastāvīgo komiteju izveidošanā un darbībā ievērot proporcionalitāti, ciktāl tas ir objektīvi iespējams. Atkāpes no proporcionalitātes nevar tikt attaisnotas, atsaucoties uz politisku izšķiršanos. Saskaņā ar proporcionalitātes principu izveidotais pašvaldības iedzīvotāju pārstāvības modelis ir jāievēro arī pašvaldības domes pastāvīgo komiteju veidošanā un darbībā.

Satversmes tiesas spriedums un tajā sniegtā attiecīgās tiesību normas interpretācija ir obligāta visām valsts un pašvaldību institūcijām un amatpersonām.

Pašvaldības domei ir pienākums ievērot proporcionalitātes principu, lai ikviens deputāts tiktu pilnvērtīgi iesaistīts tās darbā. To nosaka likums "Par pašvaldībām", kur paredzēts, ka pašvaldības domes deputātu kandidātu saraksta pārstāvju skaitu komitejā nosaka iespēju robežās proporcionāli no pašvaldības domes deputātu kandidātu saraksta ievēlēto deputātu skaitam.

Līdz ar to Salaspils novada pašvaldības domei saskaņā ar likumu bija pienākums uzreiz veidot komitejas atbilstoši proporcionalitātes principam. Ņemot vērā minēto un ievērojot gan tiesu praksē nostiprinātās, gan tiesas spriedumā par pagaidu noregulējumu ietvertās atziņas, ministrija pieprasa Salaspils novada pašvaldības domes priekšsēdētāju nekavējoties sniegt paskaidrojumu par proporcionalitātes principa nepildīšanu, kā arī nodrošināt likuma "Par pašvaldībām" un tiesas lēmuma izpildi.

KONTEKSTS:

Salaspils novada domē jauno deputātu darbs sācies ar strīdiem par vietu sadalījumu komitejās un tiesvedību. Tiesvedība par proporcionalitātes ievērošanu bija arī iepriekšējā sasaukumā, bet tiesas lēmumu izpildīt nebija iespējams, jo tas stājās spēkā tikai šā gada 9. jūlijā. Tagad Administratīvā rajona tiesa apmierinājusi lūgumu par pagaidu noregulējumu un uzlikusi domei par pienākumu mēneša laikā izdot jaunu lēmumu par komiteju sastāva izveidi.

Šajā sasaukumā Salaspils novada domē  visvairāk – astoņus – mandātus ieguva partijas "Vienotība" deputāti. Trīs vietas ieņēma Latvijas Zaļās partijas (LZP) deputāti. Tikpat vietu arī Nacionālās apvienības (NA), Latvijas Reģionu apvienības un Latvijas Zemnieku savienības apvienotajam sarakstam. Viena vieta tika arī sociāldemokrātiskajai partijai "Saskaņa". Pirmās nesaskaņas sākās, kad tika ievēlēti komiteju locekļi. NA pārstāvis Jānis Nebars uzskata, ka viņu apvienība ir apdalīta – ar LZP iegūts vienāds deputātu skaits, bet komitejās LZP ir piecas vietas, bet NA – četras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti