VARAM prasa Daugavpils domei tuvākajā sēdē lemt par naudu padomju pieminekļu nojaukšanai; draud ar atlaišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ja Daugavpils tuvākajā domes sēdē nelems par finansējumu pieminekļu nojaukšanai, tai draud domes atlaišana, norādīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Ministriju neapmierina Daugavpils iesniegtais totalitārā režīma slavinošo pieminekļu nojaukšanas plāns. Esot bažas, ka objektus nenojauks līdz 15. novembrim. Tikmēr pašvaldība jau atkal vērsusies Satversmes tiesā, apstrīdot likuma prasības.

VARAM prasa Daugavpils domei tuvākajā sēdē lemt par naudu padomju pieminekļu nojaukšanai; draud ar atlaišanu
00:00 / 03:29
Lejuplādēt

Mēneša vidū Satversmes tiesa lēma atteikt ierosināt lietu pēc Daugavpils domes pieteikuma, ar kuru tā apstrīdēja pienākumu demontēt totalitārā režīma slavinošus objektus. Tas pašvaldību neapturēja vērsties konstitucionālajā tiesā atkārtoti.

Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") skaidroja, ka pašvaldība iepriekšējo pieteikumu ir papildinājusi. Šonedēļ tas nonācis Satversmes tiesā.

"Satversmes tiesa savā lēmumā ir norādījusi, ka domei būtu jāpievēršas ziedojumu vākšanai, jo likums arī paredz šādu prasību. Dome informēja par iespējamiem ziedojumiem. Ziedojumu apmērs dotajā brīdī sastāda mazliet vairāk nekā 660 eiro, bet tas nav pietiekams. Šajā sakarā dome, izpildot Satversmes tiesas lēmumā norādīto, šo trūkumu ir novērsusi, papildu informāciju pievienojusi un atkārtoti iesniedza būtībā jau iepriekš sagatavotu pieteikumu Satversmes tiesā," skaidroja Elksniņš.

Ziedojumu apmēri ir dažādi – no viena centa līdz simts eiro. Ziedotāju skaits mērāms desmitos, norādīja Elksniņš. Mēra ieskatā, ir pārkāpta Satversme, jo, uzdodot nojaukt pieminekļus, likumdevējs nav paredzējis tam finansējumu. Daugavpils arī norādīja, ka pašvaldība jau pirms 30 gadiem ir atbrīvojusies no padomju ideoloģiju slavinošiem pieminekļiem. Elksniņš piebilda: "Pašvaldībā dotajā brīdī pieminekļu, kuri slavinātu padomju režīmu, nav."

Daugavpils vēlāk nekā citas pašvaldības iesniedza veicamo darbu grafiku, saskaņā ar kuru divi pieminekļi jānojauc līdz 15. novembrim. Jāatgādina, ka Daugavpils mājasdarbu izpildīja pēc pašvaldību ministra Artūra Toma Pleša ("Attīstībai/Par!") skubinājuma – ja grafiks nebūs laikā, tad domi var atlaist.

Nedēļas sākumā pašvaldība rīcības plānu ir grozījusi. Kā stāstīja ministrijas valsts sekretāra vietniece Ilze Oša – veiktas korekcijas pēc ministrijas lūguma. Iepazīstoties ar to, ministrijai jau atkal radušās bažas, ka Daugavpils nespēs pildīt likumā noteiktās prasības.

Oša noskaidroja: "Izskatās, ka pēc šī grafika paziņojumu par būvniecības procesu plānots ievietot sistēmā līdz 10. novembrim. Ir vēl plānota paziņojuma izskatīšana līdz 15. novembrim, kā arī būvdarbu veikšana līdz 15. novembrim. Mēs saprotam, ka šis sagatavotais plāns nerada pārliecību, ka pašvaldība tiešām kaut ko izdarīs likumā paredzētajā termiņā."

Ministrijai ir divas būtiskas iebildes. Pirmkārt, viens no pieminekļiem nav inženierbūve, līdz ar to tā demontāžai nevajag ievietot paziņojumu nepieciešamajā sistēmā. Pieminekli var nojaukt agrāk, nekā dome paredzējusi plānā.

Otrkārt, ministrija lūdz domi tuvākajā sēdē lemt par budžetu objektu nojaukšanai, nevis oktobra beigās, kā tas plānots. 

Oša norādīja: "Ja šis netiks izpildīts, tad ministrs patur tiesības sasaukt ārkārtas sēdi ar šo dienas kārtības jautājumu, tās ir trīs dienas. Ja arī ārkārtas sēdē netiek šis jautājums izlemts, tad mēs saprotam, ka riski ir gana augsti un pašvaldība pienākumu nepilda." 

Ja Daugavpils pienākumu nepildīs, ministrs rosinās atlaist domi, Latvijas Radio apstiprināja Oša.

Elksniņš norādīja, ka provizoriski pieminekļu nojaukšana varētu izmaksāt 350 tūkstošus eiro. Pašvaldībai tas esot nepanesams slogs.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.

Savukārt Daugavpils dome vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtē domes atlaišanu.

Daugavpils dome aizvien pretojas tam, ka ir jānojauc padomju režīmu slavinošie objekti. Pašvaldība atkal iesniegusi prasību Satversmes tiesā, apstrīdot valdības lēmumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti