VARAM no vēja parku attīstītāja «Winergy» attiesā budžetā 2,13 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Augstākās tiesas Senāts noraidīja vēja parku attīstītāja SIA “Winergy” kasācijas sūdzību, atstājot spēkā spriedumu, ar kuru uzņēmumam likts atmaksāt valsts budžetā vairāk nekā 2 miljonus eiro par Popes vēja parka projekta līgumu neizpildi, informēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM).

Administratīvā apgabaltiesa 2017. gada 27. februārī piesprieda SIA “Winergy” atmaksāt valsts budžetā Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) līdzekļus 2 134 307,72 eiro apmērā.

Tiesa atzina, ka „Winergy” nepienācīgi izpildīja līgumu, kas noslēgts starp „Winergy”, VARAM un SIA „Vides investīciju fonds” 2011. gada 19. septembrī. Šis projekts paredzēja vēja elektrostaciju tehnoloģiju iegādi un ieviešanu elektroenerģijas ražošanai Popes pagastā Platenes pļavās.

Tiesa secināja, ka VARAM bija tiesisks pamats līgumu izbeigt, izmaksāto finansējumu atprasot.

VARAM strīdus līgumu izbeidza 2013. gada novembrī, pamatojoties uz vairākiem SIA “Winergy” pieļautiem līguma pārkāpumiem, tostarp maksātnespējas procesa uzsākšanu, kas izslēdza iespēju vispār pretendēt uz KPFI finansējuma izmaksu, informēja VARAM.

Ar pieteikumu tiesā par SIA “Winergy” pienākumu atmaksāt saņemtos līdzekļus VARAM vērsās 2014. gada martā.

Senāts, noraidot SIA “Winergy” kasācijas sūdzību, atzina, ka līguma izbeigšanas brīdī pastāvēja apstākļu kopums, kas liecināja, ka SIA “Winergy” ir finansiālas grūtības un uzņēmums negodprātīgi izturas pret līguma saistību izpildi.

Ja VARAM šādos apstākļos neizbeigtu līgumu, pastāvētu objektīvs risks, ka valsts zaudēs izmaksāto finansējumu, un šāda iestādes rīcība būtu vērtējama kā nolaidīga un neatbilstoša finansiālās piesardzības principam, informēja ministrija.

Senāts piekrita apgabaltiesas secinājumam, ka konkrētajos apstākļos ministrija pamatoti devusi priekšroku sabiedrības interesēm uz publiskā finansējuma efektīvu izmantošanu, neizšķērdēšanu un efektīvas izlietošanas uzraudzību iepretim SIA “Winergy” interesei uz līguma turpināšanu.

VARAM pārstāvis Kaspars Cirsis: Par sprieduma izpildi
00:00 / 00:52
Lejuplādēt

Vides aizsardzības ministrijas Juridiskā departamenta direktors Kaspars Cirsis Latvijas Radio pastāstīja, ka tiesas spriedums ir stājies spēkā, tas nav pārsūdzams un, sprieduma izpildei ir vairāki juridiskie risinājumi – pirmais ir sprieduma labprātīga izpilde, un atbildētājs uz to tiks aicināts. Ja tas netiks darīts,  tad ministrija var izdot izpildrīkojumu un iespēju izpildīt šo rīkojumu labprātīgi, ja arī tas nenotiks, rīkojumu var nodot izpildei tiesu izpildītājam.

Saskaņā ar likumu “Par Latvijas Republikas dalību Kioto protokola elastīgajos mehānismos” Klimata pārmaiņu finanšu instruments ir finanšu instruments, kura līdzekļi iegūti, pārdodot valstij piederošās noteiktā daudzuma vienības Kioto protokolā noteiktajā kārtībā, un izmantoti saskaņā ar šā likuma nosacījumiem. Likuma mērķis ir veicināt globālo klimata pārmaiņu novēršanu, pielāgošanos klimata pārmaiņu radītajām sekām un sekmēt Kioto protokolā Latvijai noteikto siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanas saistību izpildi, izmantojot Kioto protokola elastīgos mehānismus. 

Saskaņā ar «Lursoft» ziņām «Winergy» 2017. gadā apgrozīja teju sešus miljonus eiro, nopelnot nepilnu miljonu eiro.

Kompānijas patiesā labuma guvējs ir “PNB bankas” īpašnieks Grigorijs Guseļņikovs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti