Panorāma

Zemes un dzīvokļu īpašnieku strīds saasinās

Panorāma

«ABLV Bank» naudas atmazgāšanas lietā pirmais apcietinātais

Ķekavas «budžeta nakts» raisa bažas

VARAM kritizē Ķekavas novada budžeta pieņemšanu naktī

Šajās nedēļās vairākums Latvijas pašvaldību pieņem jaunos budžetus. Tas parasti vietvarām ir saspringts un diskusijām bagāts brīdis. Taču reti kur budžeta pieņemšana raisījusi tādas kaislības kā Ķekavā, kas šogad plānotos 46 miljonus eiro sadalīja lielā steigā un tumsas aizsegā. Gan opozīcija, gan pašvaldības pārraugošā ministrija uzskata – šādā veidā pārkāpti labas pārvaldības principi. 

Tumša un drēgna janvāra nakts Ķekavas novadā, krietni pāri pusnaktij, ielas jau tukšas un klusas, vairums ķekavnieku sen jau devušies pie miera. Taču novada domē vēl valda rosība. Aptuveni tā Ķekavā izskatījās piektdienas naktī, kad pašvaldības deputāti bija sanākuši uz ārkārtas sēdi, lai lielā steigā un tumsas aizsegā pieņemtu novada jauno budžetu. Lēmums sasaukt ārkārtas sēdi tika pieņemts pussešos vakarā, kad pašvaldības darbalaiks jau bija beidzies. Bet pati sēde sākās tikai pirms deviņiem vakarā un ilga gandrīz līdz pieciem rītā.

Domes priekšsēdētāja skaidroja, ka pirms budžeta sēdes visi jautājumi jau bija izrunāti domes komitejās. Tādēļ ārkārtas sēde pievakarē sasaukta ar cerību, ka tā būs tikai īsa formalitāte.  

"Diemžēl šajā domes sēdē vakarā pēkšņi izrādījās, ka var jautāt tieši tos pašus jautājumus, kas jau bija apvienotajā komitejā. Turklāt parādījās priekšlikumi, kas bija pretrunā ar domes iepriekš pieņemtajiem lēmumiem," stāstīja domes priekšsēdētāja Viktorija Baire. Viņa uzskata, ka sēde apzināti tika vilkta garumā.

Turpretim opozīcijas deputāti uzskata, ka domes vadība apzināti sasteigusi budžeta pieņemšanu, lai izvairītos no neērtu jautājumu apspriešanas.  

"Tā pieeja, kas reāli šajā situācijā – kā pēdējā brīža vilciens – ātri ielekt, ātri maucam, ātri saskaņojam, lai tikai kāds nepamana un neuzdod pārāk daudz jautājumus," komentēja deputāts Olafs Klūdziņš (Jaunā konservatīvā partija).

Par tik savdabīgu darba organizēšanu Ķekavas pašvaldības naksnīgās "pūces" kritizējis arī reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce ("Attīstība/Par").

"Mēs aizrādījām Ķekavas novada domei par to, ka izvēlētā metode, kā tika organizēta budžeta pieņemšana, neatbilst labas pārvaldības principam," norādīja ministrs. Viņš atzina, ka arī Saeimā sēdes mēdz ieilgt līdz naktij, bet tās netiek sasauktas piektdienās vēlu vakarā.

Ķekavas budžeta ieņēmumi šogad plānoti 40 miljoni, bet izdevumi – 46 miljoni eiro. Opozīcijas deputāti satraukušies, ka steigas dēļ budžetā palikuši nepamatoti tēriņi. Piemēram, 100 000 eiro tiks atvēlēti bijušās kafejnīcas "Pie Mārtiņa" remontam, kaut arī pašvaldībai nemaz nav skaidra plāna, vai un kādām vajadzībām šo ēku izmantot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt