Rīta Panorāma

Latviešu filmas Francijas institūta kino klubā

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Rainu Nikiforovu

Salaspils kodolreaktors

VARAM: Iespējams, Salaspils reaktorā noplūde nav notikusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Jau kopš gada sākuma pastiprināta uzmanība pievērsta slēgtajam Salaspils kodolreaktoram, kur radās aizdomas, ka notikusi neliela radioaktīvo vielu noplūde. 

Jau vairākus gadus valdība ir apņēmusies toksiskās vielas noglabāt atbilstoši pasaulē pieņemtajai praksei, taču šis jautājums līdz šim vienmēr atlikts, jo neesot finansējuma.   

Pie Salaspils kodolreaktora vārtiem pašlaik dežurē apsargs un izliktas brīdinājuma zīmes, bet teritorijas īpašnieki skaidro, ka Drošības policija viņiem uzdevusi nevienu mediju pārstāvi iekšā vairs neielaist.

Padomju laikos uzbūvētais pētniecības reaktors tika slēgts 1998.gadā. Kodoldegviela tikusi nosūtīta uz Krieviju, tomēr citas radioaktīvās vielas joprojām atrodas Salaspilī un to noglabāšanai jau gadiem ilgi valdība finansējumu tā arī nav piešķīrusi.

Latvijas Universitātes zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks stāstīja, ka „reaktora apvalku, kurā ir cietās radioaktīvās daļas, vajag sazāģēt, tos ievieto speciālos viena kubikmetra lielos betona konteineros, un betona maisīšanai izmanto radioaktīvo ūdeni, kas turi ir”.

Tiktu izveidoti aptuveni 700 šādi betona kluči, kurus vismaz uz 100 gadiem noglabātu speciāli izbūvētās pazemes tvertnēs. Tā vietā šķidrums šobrīd tiek uzglabāts vairākos 50 gadus vecos konteineros. Medijos izskanējusi informācija, ka no tiem notikusi neliela noplūde. Tomēr jaunākie mērījumi ir negaidīti.

„Tika veiktas papildu analīzes, paņemot paraugus no urbumiem, un rezultāti, kurus nesen  saņēmām, - bet mums vēl jāgaida, lai tos atsūta oficiāli -, rāda, ka noplūde varētu arī nebūt bijusi,” sacīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Mērījumi šobrīd uzrāda, ka piesārņojuma norma nav pārsniegta.

Šobrīd tiekot gaidīts speciālistu slēdziens, lai saprastu, kāpēc veidojas pretruna starp mērījumiem. Tas  gan nenozīmē, ka ar to Salaspils reaktora problēma būtu atrisināta. Šobrīd tiek īstenots tikai pagaidu risinājums, radioaktīvo šķidrumu no vecajām, iespējams, bojātajām tvertnēm pārsūknējot uz citām mucām.

„Tādas mucas jāliek vietā, kura tiek sildīta, angārā. Mucu ir daudz, mums būs ap tūkstotis tādu mucu. Tagad jāsilda gaiss, lai nesasaldētu 100 kubikmetrus ūdens, tā vietā, lai vienreiz saņemtos un atrisinātu to jautājumu,” pauda Muižnieks.

Lai pareizi noglabātu radioaktīvās vielas, nepieciešami 5,5 miljoni eiro, Vides ministrija meklē iespējas finansējumu piesaistīt no ārvalstīm, jo valdība šādu naudu nesola. Tas ilgtermiņā būtu lētāk, nekā 10 gadus apsildīt angāru, kurā šobrīd tiek izvietotas mucas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti