VARAM atbalsta kažokzvēru audzēšanas aizliegumu no 2026. gada

Latvijā no 2026. gada 1. janvāra jāaizliedz audzēt un turēt lauksaimniecības dzīvniekus, ja to turēšanas un audzēšanas vienīgais vai galvenais iemesls ir kažokādu ieguve. To paredz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātie Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi, kurus otrdien, 11.  janvārī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija atbalstīja virzīt izskatīšanai pirmajā lasījumā.

Priekšlikumu Saeimā iesnieguši 10 deputāti, kuru starpā ir gan koalīcijas, gan opozīcijas partiju pārstāvji.

Kažokzvēru audzēšanas aizliegumu atbalsta arī Zemkopības ministrija, kura piedāvāja deputātiem to ieviest jau 2024. gadā. Komisija gan atbalstīja deputātu iesniegto variantu un lēma par termiņiem diskusijas turpināt nākamajos lasījumos.

VARAM informēja, ka Dzīvnieku aizsardzības likums nosaka pienākumu gādāt par visu sugu dzīvnieku labturību un aizsardzību, tostarp nevienam nav ļauts bez pamatota iemesla nogalināt dzīvnieku, nodarīt tam sāpes, radīt ciešanas vai citādi kaitēt.  

"Dzīvnieku nogalināšana kažokādu ieguvei un dzīvniekiem nodarītās ciešanas nav atbilstošas mūsdienu sabiedrības prasībām un nav savienojamas ar ētikas normām.

Arī Latvijai ir jāpievienojas tām 16 Eiropas valstīm, kurās pilnībā vai daļēji ir aizliegta zvēraudzēšana.

Šis lēmums iet kopsolī ar Eiropas Komisijas pagājušā gada vasaras apņemšanos līdz 2027. gadam pilnībā aizliegt sprostus lauksaimniecības dzīvniekiem," skaidroja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!"). 

Ministrijā norādīja, ka aizliegums turēt lauksaimniecības dzīvniekus var mazināt invazīvo sugu riskus. Piemēram, aizliegums varētu samazināt Amerikas ūdeles izplatību savvaļā un līdz ar to samazinātu risku šai sugai kļūt par invazīvu un mazinātu Eiropas ūdeles skaita sarukšanu.

Pēdējo gadu laikā zvēraudzēšanas aizliegumiem pievienojusies Igaunija, Francija, Čehija, Norvēģija, Beļģija, Luksemburga un Slovākija, savukārt aktīva sabiedriskā diskusija par zvēraudzēšanas aizliegumu norisinās arī Lietuvā, Polijā, Bulgārijā, Īrijā un citās valstīs.

Eiropas Komisija (EK) 2021. gada 30. jūnijā pauda apņemšanos līdz 2027. gadam pilnībā aizliegt sprostus lauksaimniecības dzīvniekiem. Pašlaik EK veic ietekmes novērtējumu, ko šā gada laikā plāno pabeigt. Aizliegums varētu skart vairāk nekā 300 miljonus dējējvistu, sivēnmāšu, teļu, trušu, zosu un citu lauksaimniecības dzīvnieku ik gadu.

Līdz ar to šis regulējums varētu būt vēl plašāks un tikt attiecināms ne tikai uz kažokzvēru audzēšanu. 

Priekšlikuma sabiedriskā apspriešana varētu sākties 2022. gada sākumā. Likumdošanas priekšlikums taps, pamatojoties uz Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) zinātniskajām rekomendācijām. EK plāno iesniegt normatīvo aktu izmaiņu priekšlikumu līdz 2023. gada beigām, lai pakāpeniski samazinātu un aizliegtu dažādu lauksamniecības dzīvnieku turēšanu sprostos. EK plāno izskatīt arī produktu importu no valstīm ārpus ES, lai ieviestu noteikumus vai standartus importētiem produktiem, kuri būtu ekvivalenti ES ražotajiem, norādīja VARAM.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt