Panorāma

Atliek medicīnas pakalpojumu dalīšanu divos grozos

Panorāma

Uz Jelgavas šosejas nodedzis autobuss

Pēc bērna nāves no valsts prasa miljonu

Varakļānu aprūpes centra lifta šahtā bojāgājušā zēna vecāki no valsts prasa miljonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Viens miljons eiro – šādu summu no valsts un Varakļānu pašvaldības prasa vecāki, kuru vienīgais dēls – divgadīgais Kristaps – 2015. gada vasarā gāja bojā, iekrītot Varakļānu veselības aprūpes centra lifta šahtā. Zēna tēvs tiesā uzsvēra – prasītā summa nav kompensācija par bērna dzīvību, jo tā naudā nav izmērāma. Bet svarīgi, lai par traģēdiju atbildīgie gūtu mācību un nekas līdzīgs vairs neatkārtotos. 

2015. gada augustā Rasma un Andris ar savu vienīgo bērnu – nepilnus divus gadus veco Kristapu – Varakļānu veselības aprūpes centrā apmeklēja zēna vecmāmiņu. Promejot ģimene nolēma izmantot liftu. Kad tā durvis atvērās, pirmais kabīnē ieskrēja mazais Kristaps un – acumirklī pazuda. Zēns bija iekritis 34 centimetrus platā spraugā starp lifta grīdu un kabīnes ārsienu. Kritienu no trešā stāva viņš neizdzīvoja.

Vēlāk atklājās, ka pacēlājs izgatavots un uzstādīts nepareizi un nebija ierakstīts bīstamo iekārtu reģistrā, attiecīgi – nebija arī pārbaudīts. Par notikušo ierosināta krimināllieta, un uz apsūdzēto sola sēž četras personas – lifta piegādātājs, uzstādītājs un divi par būvniecības procesa uzraudzību atbildīgie.

Bet paralēli bojāgājušā Kristapa vecāki mēģina panākt taisnīgumu arī civilā kārtā un vērsušies ar prasību tiesā pret Varakļānu pašvaldību un valsti.

"Zudusi dzīves jēga, bija vienīgais dēls," atzina bojāgājušā zēna tētis Andris Elsts.

Bojāgājušā Kristapa vecāki kā morālo kompensāciju par vienīgā bērna zaudējumu katrs prasa 250 000 eiro no valsts un arī no Varakļānu pašvaldības. Kopā – vienu miljonu eiro.

"Visu laiku uzdod jautājumus par tām neadekvātajām summām – kurš man varētu pateikt ciparu, ar kādu var izmērīt cilvēka, vienīgā dēla, mazā puikas dzīvību," vaicāja Andris Elsts.

Gan pašvaldības, gan Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji tiesā uzsvēra – morālo kompensāciju varot prasīt tikai no lietā vainīgajām personām, kas šajā gadījumā neesot ne valsts, ne pašvaldība, bet drīzāk par pacēlāja piegādi un uzstādīšanu atbildīgie.

"Pārkāpjot ātrumu, var rasties negadījums, godātā tiesa, bet valsts jau nebūs atbildīga," skaidroja EM pārstāvis Haralds Skarbnieks.

"Bijušas maldinātas šīs pārējās personas un tajā skaitā arī Varakļānu veselības centrs," teica Varakļānu pašvaldības pārstāve Sandra Gorbenko.

"Loģiski kā pasūtītājam mums ir paļāvība tiesiskā, ka iekārtu piegādās tādu, kādu mēs esam prasījuši. Par lietu, cik lielā mērā es kā vadītāja varēju novērtēt, vai tā ir jābūt, acīmredzot pietrūka tās spējas novērtēt," sacīja Varakļānu veselības aprūpes centra vadītāja Dina Inķēna.

Zēna vecāki gan ir neizpratnē, kāpēc acīmredzamais pacēlāja defekts tik ilgi atstāts bez uzmanības. "Gāja gan apkopējs uzkopt liftu un paši izmantoja, un neviens nevarēja novērst tādu problēmu četru gadu garumā," norādīja Andris Elsts. "Redziet, parasti jau tā ir, ka, kamēr kāda nelaime nenotiek, neviens neiedomājas," teica pašvaldības pārstāve.

Par spraugas radītajiem riskiem gan vajadzēja iedomāties vismaz būvvaldei, kas projektu pieņēma ekspluatācijā. Būvvaldes vadītājai un projekta būvuzraugam krimināllietā ir apsūdzēto statuss, un prasītāji civillietā uzskata – tas skaidri signalizē arī par pašvaldības atbildību. 

"Sludinājumus par konkursa izsludināšanu ievieto attiecīgās pašvaldības, darba līgumu ar būvvaldes vadītāju noslēdz pašvaldība," teica prasītāju pārstāvis Aldis Alliks. "Ja uzņēmums ir nolīdzis sertificētu speciālistu, manā skatījumā, ir grūti pateikt, vai uzņēmumam ir arī jāatbild par to," akcentēja pašvaldības pārstāve Gorbenko.

Tiesas lēmums tiks paziņots februāra vidū.

Bojāgājušā zēna tēvs Andris Elsts sacīja: "Bērnu atpakaļ neatgriezīs, bet, lai neatkārtojas tādi negadījumi un pievērš uzmanību."

Varakļānu veselības aprūpes centrā tagad darbojas jauns lifts. To gan izdevās nomainīt tikai pirms gada, jo vecais pacēlājs tika klasificēts kā lietiskais pierādījums. Attiecīgi gulošie pacienti divus gadus no stāva uz stāvu pārvietoti neesot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti