Valters Ščerbinskis: Īsā laikā Nacionālā enciklopēdijā būs pieejams «skolas somā» nepieciešamais

“Latvijas Nacionālā enciklopēdijas mērķauditorijas būtiska daļa ir skolēni un studenti, jādomā, lai viņi var pirms nodarbības vai pārbaudījuma ātri telefonā paskatīties,” Latvijas Radio raidījumā “Kultūras Rondo” enciklopedija.lv papildināšanas principus skaidroja Nacionālās enciklopēdijas redakcijas vadītājs Valters Ščerbinskis.

“Īsā laikā tieši tas, kas nepieciešams “skolas somā", būs pieejams,” turpina Ščerbinskis.

Viņš skaidroja, ka galvenais saturs, uz kuru komanda orientējas, papildinot enciklopēdiju, ir lielās lietas – nozares, piemēram, socioloģija, literatūra, mūzika u.c.

“Tad ir lielākās parādības un lietas, kas varētu būt ar to saistītas, un tad Letonika – ar Latviju saistītais, ko tieši šobrīd intensīvi sākam. Mums ir Rainis, Aspazija, “Zaļā zeme” pasūtīta,” teica Ščerbinskis.

Šobrīd vietnē enciklopedija.lv ir pieejami vairāk nekā 900 augstas kvalitātes raksti un to skaits pakāpeniski pieaug.

“Esam pašā ceļa sākumā, teksti netop zibenīgi,” norādīja Ščerbinskis.

Šobrīd enciklopēdijā nav pieejami šķirkļi par vairākām Latvijā labi zināmām vietām, piemēram, Rundāles pili. Ierakstot enciklopēdijas meklētājā “Rundāles pils” dators atrod pēc vārdu sakritības un piedāvā iepazīties ar citiem materiāliem, kur vārds pieminēts. Savukārt rakstos, ko šobrīd piedāvā enciklopēdija, ar komandas Ctrl+F palīdzību var atrast konkrēto meklēto vārdu, piemēram, "Rundāle" un iegūt svarīgāko priekšstatu, skaidro Ščerbinskis. Kad būs sagatavots šķirklis “Rundāles pils”, būs arī saite uz pašas pils mājaslapu.

"Apzināmies, ka visu uzreiz nevar un nevarēs atrast. Vai alternatīva būtu, ka 10–15 gadus strādātu un tad atvērtu?" vērtēja Ščerbinskis.

Nesen iznākušas divas apjomīgas nozaru enciklopēdijas, gan par Latvijas muižām, gan par deju un baletu, Ščerbinskis uzskata, ka pārlikt nozaru enciklopēdijas nav nepieciešams. Viens no iemesliem – drukātās enciklopēdijas teksti no elektroniskās versijas atšķiras, taču abas versijas viena otru papildina.

"Mēs esam izskatījuši un arī izskatīsim iespēju sadarboties, bet tie raksti jāpiemēro formātam, kāds ir mums. Tad ir lielais jautājums, vai ir jēga paņemt gatavu enciklopēdiju un ilgu laiku veltīt, to piemērojot elektroniskai videi, ja tā ir jau tāpat pieejama,” uzskata Ščerbinskis.

Enciklopēdijas vadītājs atturīgi komentē jautājumu, vai pietiek speciālistu un finansējuma, lai nemitīgi augtu Nacionālās enciklopēdijas šķirkļu skaits. "Tas ir retorisks jautājums," noteica Ščerbinskis.

Latvijas Nacionālās enciklopēdijas teksta redaktore Santa Jērāne skaidro, ka šobrīd top vairāki šķirkļi saistībā ar tēmu "demogrāfija". Drīzumā būs pieejami raksti arī par sabiedriskajām attiecībām un fiziku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt