Sadaļas Sadaļas

Valsts kontrole: Autoceļiem papildu piešķirtie līdzekļi kalpoja kā ekonomikas atveseļošanas instruments

Autoceļiem pagājušajā gadā papildus piešķirtā nauda ir kalpojusi kā ekonomikas atveseļošanas un stimulēšanas instruments, secināts Valsts kontroles (VK) revīzijā par piešķirtajiem līdzekļiem projektu īstenošanai autoceļu jomā.

VK informēja, ka revīzijā arī konstatēts – ārkārtējās situācijas radīto seku apstākļos VSIA "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) ir izdevies iepirkumus īstenot par zemāku cenu, nekā bija sākotnēji plānots, un tādējādi bija iespējams veikt darbus lielākā apmērā, nekā sākotnēji lēsts.

Līdz šim ik gadu autoceļos Latvija ieguldīja 250 miljonus eiro, bet pērn valdība piešķīra papildu 75 miljonus, lai stimulētu ekonomikas atveseļošanos. Revidenti secinājuši, ka nauda izlietota atbilstoši mērķim.

Vērtējot pieeju sakārtošanai izvēlēto autoceļu posmu noteikšanā, revīzijā noskaidrots, ka projektu īstenošanai autoceļu jomā no papildus piešķirtajiem līdzekļiem izvēlēti ne tikai ceļu posmi, kas iekļauti Valsts autoceļu sakārtošanas programmā 2014.–2023.gadam un Valsts autoceļu uzturēšanas, atjaunošanas un pārvaldīšanas finansēšanas plānā 2020.–2022.gadam, bet arī tādi autoceļu posmi, kas nav iekļauti minētajos dokumentos. Tai skaitā sakārtošanai izvēlēti ceļu posmi, kas ir gan ļoti sliktā un sliktā stāvoklī esoši, gan tādi, kas pēc vizuālās apsekošanas novērtēti kā apmierinošā un labā stāvoklī esoši.

VK secināja, ka, ņemot vērā ierobežoto laika periodu no Ministru kabineta lēmuma
pieņemšanas par papildu finansējuma piešķiršanu līdz finansējuma apgūšanas beigu termiņam 2020. gada 31. decembrim, LVC, izvēloties sakārtošanai valsts autoceļu posmus, ir pieļāvusi atkāpes no Valsts autoceļu sakārtošanas programmā 2014.–2023.gadam noteiktajiem pasākumiem un pieejas to īstenošanai. VK vērš uzmanību, ka sistēmiskas pieejas nodrošināšana valsts autoceļu sakārtošanā, ievērojot attīstības plānošanas un budžeta plānošanas dokumentu saskaņotības principu, ir būtiska, lai tiktu īstenotas sabiedrības intereses, kā arī tiktu sekmēta attīstības plānošanas mērķu sasniegšana valsts autoceļu sakārtošanas jomā.

LVC valdes priekšsēdētājs Jānis Lange uzsvēra, ka ir pateicīgs par VK revidentu novērtējumu.

“Protams, visefektīvākie ieguldījumi autoceļos veidojas tad, kad finansējums tiek plānots ilgtermiņā, jo ir iespējama arī savlaicīga plānošana un projektēšana. Pērn lielākais izaicinājums bija īsie termiņi, kuros bija jāveic ieguldījumi, jo finansējums nāca no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem un pašā būvniecības sezonas sākumā. Šajā situācijā jāpateicas gan būvniecības uzņēmumiem, kuri mobilizēja savus spēkus, gan LVC kolektīvam,” uzsvēra LVC vadītājs. 

KONTEKSTS:

Revīzijā VK revidenti veica pārbaudes, lai gūtu pārliecību, ka ārkārtējās situācijas laikā papildus piešķirtie līdzekļi projektu īstenošanai autoceļu jomā izlietoti atbilstoši piešķiršanas mērķim un līdzekļu izlietojums nodrošina sistēmisku pieeju valsts autoceļu sakārtošanai. Tāpat tika vērtēts,  vai papildus piešķirtais finansējums ir veicinājis piešķīruma mērķa sasniegšanu – sekmēt uzņēmējdarbību būvniecības un ar to saistītajās nozarēs, veicot papildu valsts autoceļu būvniecības darbus, gūstot papildu ieņēmumus, kā arī saglabājot darbavietas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt