Valsts valodas pamatnostādņu īstenošanai nepieciešams viens miljons eiro

Valdība otrdien pieņēma dokumentu, kas nākamos piecus gadus noteiks valsts valodas pamatnostādnes. Dokumenta īstenošanai dzīvē nepieciešams viens miljons eiro un tas paredz atbalstu gan tiem skolotājiem, kas māca latviešu valodu krievu skolās, gan tiem, kas strādā ar Īrijā, Anglijā un citās valstīs dzīvojošiem latviešu bērniem.

Kā otrdien atzina ar izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete ("Vienotība"), pēdējo 25 gadu laikā latviešu valoda ir nostiprinājusi savas pozīcijas. Tā ir obligāts mācību priekšmets jebkurā Latvijas skolā, oficiāla Eiropas Savienības valoda un viena no 200 pasaules lielākajām valodām.

Tajā pašā laikā sagatavots dokuments, kas paredz plašu pasākumu plānu nākamajiem pieciem gadiem. Dokuments domāts ikvienam, kurš runā vai plāno runāt latviešu valodā. Izglītības departamenta direktore Evija Papule norādīja uz vēlmi atbalstīt latviešu valodas skolotājus un rūpēties par valodu emigrācijā.

Pamatnostādņu projektā arī atzīts, ka Latvijas lielākajās pilsētās – Daugavpilī, Rēzeknē, Rīgā, Jūrmalā un Ventspilī – latviešu valodu mājās lieto mazāk nekā puse šo pilsētu iedzīvotāju. Turklāt Daugavpilī, Rēzeknē un Rīgā iedzīvotāji mājās krievu valodu lieto vairāk nekā latviešu valodu.

Tomēr latviešu valodas prasme cittautiešu vidū ir būtiski palielinājusies. Līdz ar to Latvija ir unikāla ar to, ka pastāv tik liela atšķirība starp valodas prasmi un valodas lietošanu. Ar daudzajiem plāniem tagad mēģinās šo nesakritību mazināt.

Pamatnostādņu īstenošanai nākamgad nepieciešams viens miljons eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti