Valsts vairs nedzēsīs studiju un studējošā kredītus par darbu noteiktās jomās

Izglītības un zinātnes ministrija gatavos jaunu valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēmu, bet vairs netiks dzēsti studiju un studējošā kredīti par darbu noteiktajās jomās un amatos

Savukārt tiem Latvijas studentiem, kuri iegūst izglītību ārvalstīs, studiju un studējošā kredītu nodrošinās līdz studiju pabeigšanai noteikumos paredzētajā apmērā, liecina ministrijas paziņojums medijiem.

To paredz otrdien, 2019. gada 3. decembrī, valdībā izskatītie grozījumi vairākos Ministru kabineta noteikumos par studiju un studējošā kredīta piešķiršanu, atmaksu un dzēšanu.

Izmaiņas paredz jau sākot no šī gada vairs nedzēst studiju un studējošā kredītus par darbu Ministru kabineta noteiktās jomās un amatos.

Līdz šim uz daļēju kredīta dzēšanu varēja cerēt izglītības jomā nodarbināti, piemēram, vispārizglītojošo skolu pedagogi, bērnudārzu audzinātāji, kā arī sociālajā jomā strādājošie, kultūras darbinieki, mediķi, arī valsts pārvaldes iestādēs, prokuratūrā un tiesā nodarbinātie, ziņoja LETA.

Izglītības ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīva partija) skaidroja, ka tad, kad sistēma darbosies un valsts iestādes redzēs, ka, piemēram, pedagoģijā vai medicīnā ir bijis daudz kredītņēmēju un šie konkrētie darbinieki ir ļoti nepieciešami tautsaimniecības nozarei, tad iestādes varēs rosināt atsevišķu kredītu atmaksu no valsts budžeta.

 Vasarā vadībā izskatītais IZM informatīvais ziņojums paredz vienkāršotas procedūras studiju un studējošā kredīta noformēšanai un saņemšanai, kā arī iespēju saņemt kredītu bez otrā galvotāja.

Svarīgi, ka jaunā kreditēšanas sistēma padarīs augstāko izglītību pieejamāku, uzsver IZM.

Statistikas dati rāda, ka bezdarbs starp cilvēkiem ar augstāko izglītību ir zemāks par tā dēvēto dabisko bezdarba līmeni un arī ienākumu ziņā iedzīvotāji ar augstāko izglītību pelna vairāk par vidusmēra atalgojumu. Tāpēc valsts galvotais kredīts ir valsts atbalsta veids, kas cilvēkam ļauj veikt investīciju sevī un ļauj iegūt augstāko izglītību ikvienam, neatkarīgi no materiālā stāvokļa, skaidroja ministrija.

Lai pilnveidotu valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēmu, IZM 2018.gada rudenī izveidoja darba grupu, kurā strādāja pārstāvji no Latvijas Studentu apvienības, Finanšu ministrijas, Valsts kases, Studiju un zinātnes administrācijas, finanšu nozares asociācijas un Attīstības un finanšu institūcijas “Altum”. Darba grupa izskatīja konceptuālus jautājumus par valsts galvoto studiju un studējošo kreditēšanas sistēmas pilnveidi, kas ļautu palielināt studiju un studējošo kredītu pieejamību.

Ministru kabineta noteikumus par jauno studiju un studējošā kreditēšanas sistēmu Izglītības un zinātnes ministrija plāno virzīt izskatīšanai valdībā nākamā gada sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti