Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Valsts robežsardzei divi jauni helikopteri

Valsts robežsardze saņēmusi divus jaunus helikopterus

Valsts robežsardze saņēmusi divus sen gaidītos helikopterus. Tie aprīkoti ar jaunākajām tehnoloģijām, lai varētu iesaistīties ne tikai meklēšanas, glābšanas un transportēšanas operācijās, bet arī personu evakuācijas un ugunsdzēsības operācijās. Šobrīd notiek pilotu un tehniskā personāla apmācības, lai helikopterus varētu pilnvērtīgi ieviest ekspluatācijā.

Vēl nesen Valsts robežsardzes rīcībā bija četri helikopteri, no kuriem divi ražoti pirms vairāk nekā 30 gadiem un savu laiku jau ir nokalpojuši. Taču, īstenojot ilgtermiņa projektu, decembra nogalē Valsts robežsardzes helikopteru parku papildināja divi jauni helikopteri, kas ražoti Amerikas Savienotajās Valstīs.

"Mūsu rīcībā šobrīd divi jauni viendzinēja helikopteri – "AGUSTA 119 MKII" versija. Šie helikopteri ļoti savstarpēji integrējas ar mūsu esošajiem "AGUSTA 109", uz kādiem 70%. Tās ir gan rezerves daļas, gan instrumenti, gan arī vieglāk pilotus un tehniķus mācīt, kas palētina ekspluatācijas procesu," stāsta Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes priekšnieks, pulkvedis Aleksandrs Šukšins.

Projekta, kura gaitā iegādāti modernie helikopteri, kopējās izmaksas nedaudz pārsniedz desmit miljonus eiro. Summā ietilpst arī speciālā aprīkojuma iegāde, kā arī inženiertehniskā personāla un pilotu apmācības. Kapteinis Ēriks Gražulis ir viens no diviem pilotiem, kas jau apguvis apmācību kursu un ieguvis tiesības vadīt jaunos helikopterus.

"Uz doto brīdi lidojam patstāvīgi, kamēr mēs sasniegsim noteiktu pieredzi, tad dosimies uz instruktoru apmācību un tālāk jau mēs mācīsim visus pārējos mūsu pilotus," atklāj Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes helikopteru pilots, kapteinis Ēriks Gražulis. "Šeit viss jau notiek elektroniski. Tiek izvadīts tikai uz diviem monitoriem, atvieglo pilota darbu, samazina slodzi pilotam."

"Kāpēc mēs gājām uz dažādiem tipiem tomēr? Mēs realizējām tā saucamo efektīvu izmantošanu. Mums ir divdzinēju helikopteri, kuri izmantojami jūras operācijās un starptautiskās misijās, un viendzinēja helikopteri, kuru ekspluatācija, protams, ir lētāka, virs mūsu zaļās robežas," skaidro Šukšins.

Līdztekus ierastajai sauszemes un jūras robežas kontrolēšanai un robežpārkāpēju meklēšanai no gaisa ar jaunajiem helikopteriem varēs pilnvērtīgi sniegt atbalstu arī Valsts policijai, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam cietušo transportēšanā un pat Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam ugunsgrēku dzēšanā.

Sekmīgākai uzdevumu pildīšanai jaunie helikopteri ir sertificēti lidojumiem ne tikai diennakts gaišajā, bet arī tumšajā laikā. Šogad vēl sekos speciālā aprīkojuma, tostarp elektrooptisko sensoru, kas iekļauj vairākas kameras, piegāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti