Valsts prezidents nodod Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus Imigrācijas likumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Valsts prezidents Andris Bērziņš sestdien nodevis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai grozījumus Imigrācijas likumā, informēja pavēstīja prezidenta Preses dienests. Valsts prezidents Andris Bērziņš norāda, ka imigrācijas likuma grozījumi ir pretrunīgi un Saeima būt tie jāskata atkārtoti. Sestdien Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai nosūtīta vēstule, kurā, pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes 71.pantu, prasa likuma „Grozījumi Imigrācijas likumā" otrreizēju caurlūkošanu.

Valsts prezidents, izklāstot argumentus par labu likuma otrreizējai caurlūkošanai, akcentē atsevišķu likumā veikto grozījumu pretrunīgumu, tādējādi pēc būtības zaudējot šādu grozījumu veikšanas jēgu.

„Atsevišķi likumā veiktie grozījumi ir pretrunīgi un zaudē jēgu. Prezidents uzskata, ka nav skaidrs, kā kvotu sistēma, kas tiek attiecināta uz darījumiem nekustamo īpašumu, nodrošinās nekustamā īpašuma cenu kāpuma samazinājumu, ja termiņuzturēšanās atļaujas varēs saņemt neierobežots skaits ārzemnieku, veicot iemaksas budžetā. Summa noteikta 50 000 eiro. Līdz ar to grozījumi ir pretrunā minētajai kvotu sistēmai, kuras viens no mērķiem, kā to saka Saeima, ir ierobežot to personu skaitu, kuras vēlas iegūt termiņuzturēšanās atļauju. Prezidents jau iepriekš ir aicinājis Saeimu rūpīgi izvērtēt pētījumus un datus no migrācijas lietu pārvaldes par cilvēkiem, kas iegādājas nekustamo īpašumu Latvijā, un primāri pieiet šim jautājumam kā investīciju piesaistes jautājumam," prezidenta viedokļi pauda prezidenta padomniece Līga Krapāne.

Valsts prezidents uzskata, ka nav skaidrs, kādā veidā kvotu sistēma, kas attiecināta tikai uz darījumiem ar nekustamo īpašumu, nodrošinās nekustamā īpašuma cenu kāpuma samazinājumu, ja tajā pašā laikā termiņuzturēšanās atļauju varēs saņemt neierobežots skaits ārzemnieku, veicot maksājumu valsts budžetā, un šīm personām nebūs šķēršļu iegādāties nekustamo īpašumu Latvijā. Proti, grozījumi, kas paredz termiņuzturēšanās atļaujas piešķiršanu, ja ārzemnieks veicis maksājumu valsts budžetā, ir pretrunā minētajai kvotu sistēmai, kuras viens no mērķiem esot ierobežot personu skaitu, kuras vēlas iegūt termiņuzturēšanās atļaujas.

„Šādā situācijā kvotu sistēmas ieviešana nesasniedz izvirzīto mērķi un nav uzskatāma par atbilstošu tiesisko mehānismu nekustamā īpašuma tirgus cenu regulēšanā," atzīst Valsts prezidents.

Valsts prezidents savā vēstulē arī norāda, ka likuma anotācija ir pretrunā ar vairākiem pētījumiem, kuros vērtēta Latvijas ārvalstu investoru finanšu līdzekļu piesaistes programmas ietekme uz Latvijas tautsaimniecību. Tajos norādīts – ekonomiskie rādītāji liecina, ka Imigrācijas likuma normas pozitīvi ietekmēja investīciju pieplūdi Latvijā un ārzemnieku ieguldījumi, kas saistīti ar termiņuzturēšanās atļauju saņemšanu laika posmā no 2010.gada līdz 2013.gadam sasniedza vismaz 145 miljonus latus.

„Līdz ar to 2010.gadā ieviestā ārvalstu investoru finanšu līdzekļu piesaistes programma uzskatāma par vienu no veicinošiem faktoriem Latvijas konkurētspējas celšanai," secina Valsts prezidents A.Bērziņš.

Vienlaikus Valsts prezidents atzīst, ka esošo sistēmu nenoliedzami var pilnveidot, tomēr „gadījumā, ja ar kvotu palīdzību regulēs darījumu skaitu nozarē, zudīs ārvalstu investoru uzticība stabilai un drošai uzņēmējdarbības videi, radot nenoteiktību ilgtermiņā. Ārzemnieki, kas veikuši sākotnējas investīcijas, nebūs ieinteresēti palielināt ieguldījumus ilgtermiņā, jo kvotas ierobežos to iespējas paļauties, ka nākotnē Latvijas teritorijā plānotās investīcijas būs iespējams uzraudzīt un apsaimniekot uz vietas."

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes ārvalstu investoru veiktajā anketēšanā apkopotajiem datiem, vidējais ārvalstu investors Latvijā ir vidēji 40 gadus vecs un ieguvis augstāko izglītību. Minētās personas mēnesī viena ģimenes locekļa uzturēšanai tērē aptuveni no 500 līdz 1000 latiem. Līdz ar to minēto personu raksturojums būtiski atšķiras no ekonomiskajiem imigrantiem, kuri valstī ierodas ar noteiktu mērķi – gūt labumu no sociālas sistēmas un infrastruktūras.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti