Dienas ziņas

No patiltes uz kapsētu: pārapbedī 99 cilvēku mirstīgās atliekas

Dienas ziņas

Buksē jaunā ēdināšanas reģistrācijas sistēma Rīgas skolās

Valsts prezidents aicina piedalīties vēlēšanās

Valsts prezidents: Līdzdalība vēlēšanās nav tikai tiesības, bet gan morāls pienākums

Līdzdalība vēlēšanās nav tikai pilsoņu tiesības, bet gan morāls pienākums. Šādu viedokli Saldū aizvadītajā skolnieku debašu cikla "#Satversmei100: vērtības nākotnei" pasākumā paudis Valsts prezidents Egils Levits.

Valsts prezidenta kanceleja informēja, ka diskusijas centrālais temats bija līdzdalība vēlēšanās. Pārrunājot to, vai balsošana ir tiesības vai pienākums, Levits atzīmēja, ka, viņaprāt, līdzdalība vēlēšanās ir morāls pienākums, "un šo pienākumu vajadzētu uztvert kā kaut ko labu, patīkamu."

“Cilvēki Atmodas laikā cīnījās par to, lai varētu piedalīties brīvās vēlēšanās, jo tas mums tika liegts 50 gadus. Šobrīd ukraiņi cīnās par to, lai viņiem būtu sava demokrātiska valsts, kur viņi varētu piedalīties brīvās vēlēšanās un caur tām veidot savu valsti. Cilvēkam ir dabiska vēlme veidot vidi, kurā viņš dzīvo, un vēlēšanas ir iespēja to darīt,” norādīja Valsts prezidents. 

Savukārt jaunieši pauduši uzskatu – ja tu neej vēlēt, tu nevari arī sūdzēties, ka viss ir slikti.

Debatētāji bijuši vienisprātis, ka izvēle par kādu politisko partiju vai konkrētu politiķi prasa uzticēšanos, tāpēc šī izvēle ir jāveic ļoti apdomīgi, norādīja prezidenta kancelejā.

Valsts prezidenta redzējumā, katram iedzīvotājam ir sava ideālā Latvija un katram šie ideāli atšķiras. "Demokrātija nozīmē kompromisu atrašanu – mums ir jāvienojas starp mūsu daudzajiem ideāliem," teicis Levits.

Pārrunājot iedzīvotāju iesaisti pilsoniskajās aktivitātēs, jaunieši uzsvēruši, ka, viņuprāt, jēgpilnai līdzdalībai sabiedriskajos procesos un īpaši politikā ir svarīga izglītība un darba pieredze. Kā piemēru līdzdalības un pilsoniskā aktīvisma stiprināšanai jaunieši minējuši skolēnu pašpārvaldes, piebilstot, ka jauniešiem ir pienākums piedalīties valsts politiskajā dzīvē.

Jaunieši ar Valsts prezidentu arī diskutēja par to, kā lauzt stereotipu, ka visi politikā iesaistītie ir negodprātīgi. Valsts prezidents norādīja, ka ar retoriku "politikā visi ir blēži" iedzīvotāji tiek atsvešināti no valsts.

Debašu laikā tika pārrunāti arī tādi aktuāli temati kā piedāvātie grozījumi Pašvaldību likumā, kas ļautu pilsoņiem no 16 gadu vecuma piedalīties pašvaldību vēlēšanās, un lēmums par obligāto valsts aizsardzības dienestu.

Savukārt trešdien pēc tikšanās ar premjeru Levits uzsvēra, ka piedalīšanās vēlēšanās ir apzinīga pilsoņa pienākums, no kā būs atkarīgs, kā mēs dzīvosim nākamos četrus gadus.

“Neatstāsim šo lēmumu citiem, bet piedalīsimies paši un ar savu balsi veidosim mūsu Latviju nākamajos četros gados. Katra balss ir svarīga un var gadīties, ka katra balss ir izšķirīga situācija Saeimā,” sacīja prezidents.

Aicinot izmantot savas tiesības, Levits atgādināja, ka tagad par tām cīnās ukraiņi ar ieročiem rokās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti