Valsts prezidents apžēlo «Neo» Ilmāru Poikānu

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pirmdien, 18. decembrī, apžēlojis Ilmāru Poikānu, kuram bija piespriestas 60 stundas piespiedu darba par komercnoslēpumu saturošo ziņu iegūšanu no Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas, informēja prezidenta Preses dienests.

“Lai gan Ilmārs Poikāns ar savu rīcību ir pārkāpis likumu, sabiedrības ieguvums no Ilmāra Poikāna rīcības ir bijis ievērojami lielāks nekā viņa nodarījuma sekas. Tas ir sekmējis atklātību un caurspīdīgumu valsts pārvaldē, kā arī pievērsis uzmanību valsts informācijas sistēmu drošībai,” norāda Valsts prezidents.

Valsts prezidents nolēmis Ilmāru Poikānu pilnīgi atbrīvot no pamatsoda izciešanas un noņemt sodāmību.

Lemjot par apžēlošanu, ņemts vērā arī tas, ka Ilmārs Poikāns pēc tiesas sprieduma spēkā stāšanās ieradies Valsts probācijas dienestā pieteikties soda izpildei.

Poikāns pateicās prezidentam un norādīja, ka Vējoņa lēmums ir atzinīgi vērtējams, jo Poikāna nolūks nebija gūt personisku labumu vai nodarīt kādu kaitējumu, bet sabiedrībai bija tiesības uzzināt informāciju, turklāt tika uzsākts process uz sakārtotu likumdošana attiecībā uz atklātību un informācijas pieejamību par nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumu un tika būtiski uzlabota informācijas sistēmu drošība valsts iestādēs.

““Paldies” par pārcentīgo darbu visiem izmeklētājiem, prokuroriem un tiesnešiem, kas kļuvuši akli aiz paklausības, bet izrādās - velti. Tagad ir pēdējā iespēja nākotnē 7 reizes pārdomāt pirms pieņemt lēmumus, izlemt, vai vajag akli pakļauties pavēlēm un redzēt tikai likuma burtu, nevis garu, galu galā sākt domāt ar savu galvu un atcerēties par sirdsapziņu. Pēdējais laiks ikvienam un ik dienas izvērtēt savu rīcību!” teikts Poikāna paziņojumā medijiem.

Jau ziņots, ka Poikāns jeb Neo ir iesniedzis apžēlošanas lūgumu Latvijas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim. Apžēlošanas lūgumā Poikāns lūdz prezidentu atcelt tiesas noteikto sodu – 60 stundas piespiedu darba, medijus informēja Poikāns.

Oktobra beigās Augstāka tiesa atstāja negrozītu Rīgas apgabaltiesas noteikto sodu Ilmāram Poikānam par nelegālu komercnoslēpuma iegūšanu. Tā kā Augstākā tiesa ir pēdējā tiesu instance, Poikāns lēmumu vairs nevar pārsūdzēt.

Apžēlošanas nepieciešamību Poikāns pamatoja ar to, ka viņa darbības nav saistītas ar vēlmi nodarīt kaitējumu vai gūt personisku labumu. Poikāns uzskata, ka viņš ir atklājis informāciju, par kuru sabiedrībai bija tiesības uzzināt. Tāpat viņš esot norādījis uz nelietderīgu nodokļu izšķērdēšanu, bet Elektroniskās deklarēšanas sistēmas uzlaušana ir likusi tās veidotājiem to nostiprināt. Poikāns uzskata, ka “sabiedrībai jābūt drošai, ka trauksmes cēlēji netiks sodīti”.

 Apsūdzību pamatā ir notikumi 2009. gadā, kad Ilmārs Poikāns izmantoja Valsts ieņēmumu dienesta datubāzes drošības caurumu, lai piekļūtu datiem par valsts ierēdņu atalgojumu. Informāciju viņš nodeva Latvijas Televīzijas raidījumam „De facto”, kas ar to iepazīstināja plašāku sabiedrību.

15 komentāri
Pilnmeness
Tādu pašu "uzlaušanu" derētu veikt e-veselības projekta sakarā. Gan jau ka iztērētie n-tūkstoši par sistēmu, kas bremzē un nedarbojas, varēja nebūt, un to visu paveikt profesionāli un kvalitatīvi - tā, lai darbojas. Kamēr sabiedrība arvien no jauna saskarsies ar tādiem pašiem "ekspertiem" (bet faktiski diletantiem) digitālajos projektos kā savulaik e-skolas projekta sakarā, tikmēr tāda veida "uzlaušana" sabiedrības labklājības vārdā, lai nepaspētu "lielo fikciju" bīdītāji pēdas noslēpt, ir atzinības vērts, saprātīgs solis
Māris Liepiņš
Tieši tā!
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
Pirmkārt Poikāna kungs likumu nebija pārkāpis.bet otrkārt vējonim nebija Piokāna kungs jāapžēlo ,bet gan vienkārši jāatceļ nelikumīgais tiesas lēmums.
Ingems Flamingems
Tā teikt- izrāvi man vārdus no klaviatūrs- dzirdot ziņu rādžā, sabrīnijos, kapēc "apžēlo" to kas izrādās nav pārkāpējs?? Tādam ne vien jaatceļ bandītu tiesa, bet jauzsauc kompensācij +balva par sabiedrisko labum
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
interesenti kāpēc pašam prezidentam neienāca prātā novērst nelikumības ?
Nodokļu Maksātāju Partija
Ja vēl tā būtu paša preža ideja, mēs varētu iegrāmatot Vējoņa pirmo labo darbu pašreizējajā amatā...
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
Ja nebūtu ''apžēlojis'' ,tad būtu pamats apsūdzēt tiesas lēmumu Eiropas tiesā,bet vēl jau to var izdarīt.
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
Pupu mizas.Populisms.Vējonis cer sev pacelt reitingu ,bet vārds ""apžēloja''šo reitingu tikai pasliktina.Vārda ''apžēloja'' vietā vajadzēja likt vārdus ''novērsa nelikumības''.
Valdis Bērziņš
Samērīgums - datu bāzes uzlaušana ir pārkāpums, taču tas nebija ļaunprātīgs - netika izmantots kāda savtīgiem mērķiem, kā arī netika radīts apdraudējums valstij un sabiedrībai, kā tas notika, piemēram, Snovdena gadījumā.
Valdis Bērziņš
Tad jau tu apgalvo, ka Poikāns melo. Cirvis.
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
Datu bāzi neviens neuzlauza.Tai varēja piekļūt jebkurš .Pat bomzis.
Valdis Bērziņš
Citējot Poikāna teikto: "... bet Elektroniskās deklarēšanas sistēmas uzlaušana ir likusi tās veidotājiem to nostiprināt."
Anonīms lietotājs 18300
Datu bāze jau netika uzlauzta. Sistēmā bija trūkums, kas ļāva jebkuram piekļūt datiem
Anonīms lietotājs 18557
Lieliski! Vismaz šādā ziņā attiecībā uz t.s. trauksmes cēlēju (whistleblowers) aizsardzību būsim ielikuši kloķi vienai otrai par demokrātisku dēvētai valstij.
Antiglobalisti Latvijasantiglobalisti
Piokāns tieši otrādi norādīja uz nepilnībām datu bāzē.Sodu ir jāsaņam tiem ,kas to datu bāzi tādu izveidoja ,lai jebkurš varētu pie šīs datu bāzes piekļūt.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti