Valsts prezidents apžēlo bērna nāves lietā notiesāto Ventspils slimnīcas ārstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Valsts prezidents Andris Bērziņš pērn apžēloja Ventspils slimnīcas ārstu Dzintaru Marnauzu, kas notiesāts kriminālprocesā, kurā izmeklēja mediķu atbildību pēc divgadīgās meitenītes nāves. Tagad ārsts strādā Bērnu slimnīcā, noskaidroja Latvijas Radio.

Ventspils vietējos medijos par Anniņas lietu dēvētais kriminālprocess bija plaši atspoguļots. 2007. gadā ar nelielu apdegumu Ventspils slimnīcā nonāca divus gadus veca meitene. Tā vietā, lai bērnam ievadītu fizioloģisko šķīdumu, slimnīcā meitenei ievadīja desmitreiz lielākas koncentrācijas sālsšķīdumu. Tas burtiski izdedzināja bērna smadzenes un meitenīte nomira.

Veselības inspekcija konstatēja vairākus pārkāpumus, policija sāka kriminālprocesu, un lieta nonāca tiesā. Sākotnēji apsūdzēts bija gan ārsts Dzintars Marnauza, gan arī slimnīcas medmāsa, tomēr medmāsa drīz tika attaisnota. Arī ārstam tiesas lēmumi sākotnēji bija labvēlīgi. Tomēr, vairākkārtēji izskatot lietu apelācijas un kasācijas instances tiesās, ārsts Marnauza tika atzīts par vainīgu meitenes nāvē, un beigās viņam piesprieda gadu un desmit mēnešus ilgu nosacītu brīvības atņemšanu un gadu liedza ārstam Marnauzam nodarboties ar ārstniecību. Lēmums spēkā stājās pērnā gada 23.aprīlī.

Pamatojoties uz šo lēmumu, no 2014.gada 23.aprīļa līdz 2015.gada 22.aprīlim ārsts tika izslēgts no Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra, stāstīja Veselības inspekcijas pārstāve Agnese Gusarova.

Arī Latvijas Ārstu biedrības sertifikācijas padome lēma par Dzintara Marnauza izsniegto sertifikātu darbības apturēšanu. Ārsts nevarēja strādāt.

Lūdzot apžēlot, Dzintars Marnauza vērsās Apžēlošanas dienestā, kas sagatavo apžēlošanas lietas izskatīšanai Valsts prezidentam. Latvijas Radio Marnauza saka – tā man bija vienīgā iespēja, cīnoties par taisnību.

Savu viedokli viņš atsūtīja e-pastā: „Vispirms varu vēlreiz izteikt patiesu līdzjūtību notikušajā tuviniekiem, es skaidri zinu, ka neesmu nozīmējis dzīvībai un veselībai kaitīgus medikamentus, neesmu tos ražojis un marķējis, un neesmu arī tos ievadījis.”

„2014.gada 28.oktobrī Veselības inspekcija saņēma vēstuli no Latvijas Republikas Prezidenta kancelejas - par apžēlošanas aktu ārstam Dzintaram Marnauzam,” informē Agnese Gusarova no Veselības inspekcijas.

Pamatojoties uz apžēlošanas aktu, ārstam tika atjaunotas ārsta prakses tiesības.

Ventspils tiesā Latvijas Radio uzzināja, ka ar šo apžēlošanas aktu Valsts prezidents Andris Bērziņš Marnauzu atbrīvojis no papildsoda – gadu ilgā lieguma strādāt. Kopš pērnā gada nogales Marnauza strādā Bērnu slimnīcā.

„Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas viņam nav lieguma strādāt par pediatru un ārstēt pacientus,” saka Bērnu slimnīcas pārstāve Romēna Namniece.

Viņa stāsta, ka, ikvienu darbinieku pieņemot darbā, administrācija ne tikai izvērtē profesionālo darbību, bet arī noskaidro ziņas par sodāmību.

„27.decembrī dakteris uzsāka darbu Bērnu slimnīcā par pediatru, jo uz šo brīdi un arī tajā brīdī mums bija brīvas vakances šim amatam, un šīs vakances ir pieejamas arī šobrīd,” piebilst Namniece.

Pērn Valsts prezidents no Apžēlošanas dienesta saņēma vērtēšanai kopumā 375 lietas un apžēloja 21 notiesāto. Salīdzinot ar iepriekšējiem Valsts prezidentiem, apžēloto ir mazāk. Kāpēc tieši ārsts Dzintars Marnauza bija šo cilvēku vidū, nav atbildes. Valsts prezidenta preses sekretāre Līga Krapāne norāda – konkrētas lietas nekomentē, pamatojoties uz personu datu aizsardzību, un to arī neprasa neviens likums. Apžēlošanas dienestā skaidro tikai vispārējus kritērijus.  

Pērn apžēlotie bija notiesāti par zādzībām, laupīšanām, slepkavībām, tīšiem vidēja smaguma miesas bojājumiem, tīšiem smagiem miesas bojājumiem, izvairīšanos no soda izciešanas, piesavināšanos, mantas tīša iznīcināšanu un bojāšanu un ārstniecības pienākumu pienācīgu nepildīšanu.

Jau vēstīts, ka skaļu rezonansi sabiedrībā izsauca nesenais Jūrmalas pilsētas tiesas spriedums notiesāt divus nolaidībā apsūdzētus ārstus ar reālu cietumsodu. Medicīnas tiesību speciālisti norāda, ka tiesas spriedumā neraksta, vai ārsts ir vispār labs vai slikts, tas skar tikai konkrēto nodarījumu, kurā bojā gājis cilvēks.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti