Pusdiena

Pusdiena 25.07.2016

Pusdiena

Eiropā piedzimst pirmais «Zikas mazulis»; vīrusa izplatību tas neietekmē

Pilnveidos to bērnu ēdināšanu, kas kopā ar mātēm uzturas ieslodzījumā

Valsts pievērš uzmanību cietumos dzimušo bērnu ēdināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Cietumos dzimušajiem bērniem ne vienmēr tiek nodrošināts pilnvērtīgs uzturs, kas var vēlāk atsaukties uz viņu veselības stāvokli, secināja Tieslietu ministrija. Tāpēc nolemts noteikt precīzākus ēdināšanas noteikumus, lai šiem bērniem garantētu piemērotu uzturu. Tikmēr Tiesībsarga biroju uztrauc arī, kas notiek ar šiem bērniem pēc četru gadu vecuma sasniegšanas, kad viņiem ieslodzījuma vieta un arī mamma jāatstāj. 

Bērnu nav daudz, bet vairākiem ir specifiskas vajadzības

Bērni, kas piedzimst sievietēm ieslodzījumā, cietumā uzturas, līdz sasniedz četru gadu vecumu. Pašlaik Iļģuciema cietumā dzīvo 15 bērni, kuriem nepieciešamo veselības aprūpi nodrošina valsts.

Atbildīgā Tieslietu ministrija secinājusi, ka, lai gan apstākļi cietumā ir apmierinoši, bērniem ne vienmēr tiek nodrošināts pilnvērtīgs uzturs. Vairumam ieslodzījumā dzīvojošo bērnu esot specifiskas veselības diagnozes, kas liek pievērst īpašu uzmanību individuālai ēdināšanai.

Iļģuciema sieviešu cietuma Mātes un bērna nodaļas cietuma virsmāsa Regīna Mikjanska stāsta, ka nodaļā ir sava virtuve un ēdienu bērniem gatavo uz vietas.

“Virtuve mums nav liela tāpēc, ka mums pašlaik ar to pietiek. Kvadratūra atbilst arī visām prasībām. Šeit arī iespējams visu sagatavot, viss ir nodrošināts,” stāsta Mikjanska.

Tieslietu ministrija nesen grozīja ēdināšanas noteikumus, un tie paredz īpašu vērību pievērst bērnu uzturam un veselības aprūpei.

“Te viss ir gramos, kurus pēc tam grāmatvedībā saskaita, un tiek izsniegts šis  gramu skaits uz katru bērnu individuāli,” stāsta Mikjanska.

Viņa izrāda ēdienkarti un iepērkamo produktu sarakstu. Pašlaik atbilstoši bērnu vecumam ēdienkarti veido virsmāsa.

“Tās ēdienkartes tiek gatavotas, ņemot vērā kalorijas, olbaltumvielas un tā tālāk. Beigās mēs iegūstam tos gramus, kurus pēc tam arī no noliktavas saņemam, lai varētu veikt bērna barošanu,” saka virsmāsa.  

Tagad paredzēts, ka papildus jāaprēķina arī ēdiena enerģētiskā vērtība un atsevišķa ēdienkarte jāveido arī tiem bērniem, kuriem ir, piemēram, celiakija, cukura diabēts vai citas veselības problēmas.

Tieslietu ministrijas pārstāve Kristīne Ķipēna norāda, ka nodaļā ir arī bērni ar celiakiju, bērni, kam veselības diagnozes dēļ ir vajadzīgs specifisks uzturs, arī bērni, kuriem ir diabēts. Bērnu skaits ieslodzījuma vietā nav liels, bet vairākiem bērniem ir diagnosticētas smagas slimības, jo bieži vien arī mātēm ir dažādas slimības.  

Līdz šim gan problēmu, virsmāsas ieskatā, neesot bijis un nevienam kopīgas ēdienkartes dēļ veselības problēmas neesot saasinājušās.

Tiesībsarga biroju uztrauc bērnu liktenis pēc cietuma

Iļģuciema cietumā periodiski viesojas arī Tiesībsarga biroja darbinieki. Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere stāsta, ka ēdināšanas apstākļiem īpašu uzmanību līdz šim neesot pievērsuši. Ministrijas iniciatīvu vērtē atzinīgi, un arī mātes cietumā esot apmierinātas.

“Tieši pievērsušies [šim jautājumam] neesam, bet nav arī bijušas sūdzības. Nav arī pašas ieslodzītās par to sūdzējušās, ka trūktu kaut kas vai ka bērniņam nebūtu kaut kas nodrošināts, jo, kad mēs bijām tur, mēs tiešām redzējām, ka bija piena maisījumi pieejami bērniem, ir gan drēbītes, gan ratiņi, gan viss, kas ir nepieciešams bērna aprūpei,” saka Grāvere.  

Tiesībsarga birojā vairāk raizējoties par bērna dzīvi pēc tam, kad viņam ir jāatstāj cietums. Sasniedzot četru gadu vecumu, bērnam jāatrod aizbildnis, sliktākā gadījumā – bērnunams.

“Ja uz bērnunamu, tad tas ir ļoti bēdīgi, jo viņš ir pieradis kopā ar savu mammu būt. Tas ir arī saprotams, ka ilgāk bērni nevar palikt [ieslodzījuma vietā], jo patiešām lielākam bērnam ir jāsocializējas, jāiet sabiedrībā un bērnudārzā,” saka Grāvere.

“Tas nebūtu vienkārši iespējams - dzīvot cietumā, tas nebūtu bērna interesēs,” uzsver Tiesībsarga biroja pārstāve.

Pašlaik bērnus reizēm pieskata arī vecvecāki, un bērna izņemšana no ieslodzījuma vietas uz konkrētu laiku nav aizliegta.  

Kopā ar mātēm pašlaik nodaļā dzīvo 15 bērni vecumā līdz četriem gadiem. Pie nodaļas ēkas izvietoti bērnu ratiņi, un mammas ved savas atvases pastaigā uz bērnu spēļu laukumu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti