Valsts nodrošinās sejas maskas mazaizsargātām personām

Ministru kabinets ceturtdien, 14. maijā, atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādāto tehnisko specifikāciju higiēnisko sejas masku ražošanai vai individuālām šūšanas vajadzībām, kā arī nolēma rīkot sejas aizsarglīdzekļu iepirkumu mazaizsargātajām personu grupām, liecina  lēmumprojekts.

ĪSUMĀ:

  • 400 000 higiēnisko sejas masku mazaizsargātajām personām pirks centralizētā iepirkumā.
  • Aizsarglīdzekļus sadalīs ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām.
  • Pašvaldībām jāuzņemas atbildība par masku izdali pārējām mērķa grupām, norāda EM.
  • Viena maska varētu izmaksāt vairāk nekā 50 centus; kopumā rēķinās ar 200 000 eiro.
  • Izstrādāta tehniskā specifikācija sejas masku ražošanai; to var izmantot arī mājas apstākļos.
  • Apzināti 30 Latvijas tekstilnozares uzņēmumi, kas ražo higiēniskās sejas maskas.
  • Tām nav nepieciešama un netiek veikta produkta sertifikācija, skaidro EM.
  • Sagatavota vienota informācija par higiēnisko sejas masku lietošanu iedzīvotājiem. 

EM informēja, ka, ņemot vērā Ministru kabineta pieņemto lēmumu par rekomendāciju lietot mutes un deguna aizsegu, Ministru kabinets lēma veikt centralizētu 400 000 higiēnisko sejas masku iepirkumu mazaizsargātāko personu grupu apgādāšanai ar sejas maskām.

Plānots, ka Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem centralizēti veiks iepirkumu un nodrošinās iegādāto preču uzglabāšanu. Sejas aizsarglīdzekļu sadali ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām (valsts, pašvaldību, privātās institūcijas) nodrošinās Labklājības ministrija, taču pašvaldībām būtu jāuzņemas atbildība par sejas masku izdali pārējām mērķa grupām ar sociālo pakalpojumu sniedzēju starpniecību, skaidroja EM.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ("KPV LV") preses konferencē pēc valdības sēdes sacīja, ka, cerams, masku iepirkumu varēs izsludināt tuvākajā laikā. Ministrs nevarēja pateikt, kad mazaizsargātāko personu grupas saņems maskas, taču tas, pēc viņa teiktā, varētu būt tuvāko nedēļu laikā. Ministrs atzīmēja, ka interese par iepirkumu varētu būt daudziem Latvijas uzņēmumiem, un

cena par vienu masku varētu būt 50 eiro centi un vairāk. Līdz ar to masku iegāde varētu izmaksāt kopumā 200 000 eiro vai vairāk.

Tāpat, pēc EM sacītā, svarīgi sekmēt kvalitatīvu sejas masku ražošanu, kā arī palīdzēt iedzīvotājiem pašiem tās šūt. Izstrādāto tehnisko specifikāciju var izmantot gan cilvēki mājas apstākļos, pēc tās paši šujot maskas, gan mazi un lieli ražotāji.

Higiēnisko sejas masku tehnisko specifikāciju sagatavoja Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūta asociētā profesore un vadošā pētniece Inga Dāboliņa, ņemot vērā zinātniskajā literatūrā pieejamās atziņas par dažādu tekstilmateriālu pielietojamību Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Lai veicinātu vietējo ražotāju iesaisti koronavīrusa izplatības ierobežošanā un atbilstošu higiēnisko sejas masku ražošanā, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) apzināja 30 Latvijas tekstilnozares uzņēmumus, kas norādījuši, ka jau ražo higiēniskās sejas maskas. Uzņēmumi atzinuši, ka maskas izstrādā, vadoties pēc vispārīgiem ergonomikas, higiēnas un komforta principiem apģērbā.

Tā kā šādām higiēniskajām sejas maskām ir tikai higiēnas un pilienu aizkavēšanas funkcija, tām nav nepieciešama un netiek veikta produkta sertifikācija.

Attiecībā uz sadarbību ar ražotājiem un higiēnisko sejas masku ražošanu LIAA turpina sadarbību ar ražotājiem un sniedz nepieciešamo informatīvo atbalstu.

Ņemot vērā Ministru kabineta pieņemto lēmumu par rekomendāciju lietot mutes un deguna aizsegu, svarīgi ir informēt iedzīvotājus par dažādiem sejas masku veidiem un atšķirīgo aizsardzības līmeni. Tāpēc sadarbībā ar Veselības ministriju (VM) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu (VUGD) sagatavota vienota informācija par higiēnisko sejas masku lietošanu iedzīvotājiem. 

EM atzīmēja, ka higiēnisko sejas masku lietotājiem ir būtiski apzināties, ka higiēniskās sejas maskas ir papildu līdzeklis jau šobrīd valdības noteiktajām sociālās distancēšanās un personīgās higiēnas normām.

Noteiktie pienākumi attiecībā uz roku mazgāšanu un distances ievērošanu netiek atcelti un to ievērošana ir būtiska, arī lietojot higiēniskās sejas maskas.

KONTEKSTS: 

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā. Tās laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tai skaitā aizliegti visi publiskie pasākumi un ierobežota pulcēšanās.

Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. No 12. maija drīkst notikt nelieli kultūras pasākumi, pakāpeniski atsāks darboties muzeji un bibliotēkas.

Tāpat valdība lēma, ka sabiedriskajā transportā no 12. maija obligāta prasība ir deguna un mutes aizsega lietošana. Republikas pilsētu pašvaldības var noteikt papildu nosacījumus pilsētu sabiedriskā transporta izmantošanai.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti