Pusdiena

Politoloģe: Koalīciju nemaz neinteresē nokļūt pie varas Rīgā

Pusdiena

Bratislavā diskutē par ES un ASV tirdzniecības nolīgumu

Tiesībsarga birojs iesaistījies jautājuma risināšanā par ortožu kompensācijas sistēmu

Valsts neapmaksā ārzemēs izgatavotas ortozes bērniem; vecāki neizpratnē par kompensāciju principiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Tiesībsarga birojs iesaistījies jautājuma risināšanā par bērniem ar kustību traucējumiem ārzemēs izgatavotu ortožu kompensāciju.

No šī gada valsts kompensē līdz 2500 eiro par ārzemēs izgatavoto tehnisko palīglīdzekļu iegādi ārzemēs. Taču par bērnu palīglīdzekļiem – ortozēm – nākas maksāt arī 6000 eiro vai pat vairāk.

Latvijas Radio jau vēstīja, ka viena ģimene ir vērsusies arī tiesā, lai turpmāk šo bērna palīglīdzekli valsts kompensētu pilnā apmērā. Savukārt problēmas rodas arī gadījumos, kad ortozes maksā mazāk par valsts noteiktajiem kompensācijas griestiem.

Vinetas Grigānes-Drandes četrgadīgajam dēlam ir kustību traucējumi, kopš dzimšanas viņam diagnosticēta bērnu cerebrālā trieka. Taču zēns rāpo, mēģina celties kājās. „Tas bērniem ar viņa diagnozi ir diezgan apsveicams rādītājs. Mūsu rehabilitācijas komandas speciālisti indicēja, ka Jēkabam ir nepieciešamas palīgtehnoloģijas un ortozes, kas atvieglotu viņa ķermeņa kontroli, stabilitāti un palīdzētu celties kājās,” stāsta Grigāne-Drande.

Tāpēc pagājušajā gadā speciālisti atrada zēnam speciālu mīksto ortožu sistēmu. Latvijas ražotāji tādas piedāvāt nevarot.

Tāpēc ģimene sazinājās ar klīniku Vācijā, kas individuāli bērnam izgatavoja šādas ortozes.

Tad valsts vēl nekompensēja šī palīglīdzekļa iegādi ārzemēs.

„Tas ir līdzīgs akvalangistu tērpam – ļoti pieguļošs tērps. Efekts slēpjas tieši šajā materiālā – tas ir pierādīts un patentēts un atzīts par labu esam,” pauž Grigāne-Drande.

Pēc gada kostīms bērnam devis manāmus uzlabojumus, tos novērtēja arī ārsti. Taču zēns auga un kostīms kļuva par mazu.

Šogad ģimenei vajadzēja iegādāties jaunas mīkstās ortozes. Tās izmaksāja ap 1300 eiro.

No šī gada par tām jau varēja saņemt kompensāciju no valsts. Taču problēma bija tajā, ka kompensācijas mehānismu par ortozēm pielāgoja, it kā šādas ortozes izgatavotu Latvijā, stāsta Vineta.

Valsts piedāvāja kompensēt nedaudz vairāk par pusi no ortožu cenas. Zēna mamma lūdza Labklājības ministriju arī skaidrot kompensācijas sistēmu.

„Latvijas iepirkuma specifikācijā mīksto ortožu veidiem ir pilnīgi cits apraksts. Mīkstās ortozes ir definētas ar plastmasas stiprinājumiem,” viņa norāda uz atšķirību.

Zēna mamma skaidro, ka vēlas izprotamu valsts kompensācijas mehānismu. „Es nevēlos izkrāpt no valsts nelietderīgi tūkstošus naudas. Es vienkārši vēlos adekvātu novērtējumu konkrētam ortožu veidam un, iespējams, arī sistēmas sakārtotību, lai tie bērni, kas nākošgad būs izauguši no savām par personīgu budžetu taisītajām ortozēm, jau varētu nākt pie konkrētas sistēmas, kur viņiem nebūtu jāiet cauri šim birokrātijas ceļam,” norāda Grigāne-Drande.

Labklājības ministrijā (LM) norāda, ka par ārzemēs iegādātiem palīglīdzekļiem valsts apmaksā Latvijā analoga palīglīdzekļa cenu. Latvijas palīglīdzekļu maksu nosaka iepirkuma cenas.

„Cilvēks iegādājas paaugstinās funkcionalitātes vai īpaši aprīkotu tehnisko palīglīdzekli, kas tomēr nav tas, kas vajadzīgs. Otrs gadījums: ortožu grupa, taču palīglīdzeklis nav sarakstā. Šādā gadījumā kompensē līdz 2500,” skaidro LM Sociālo pakalpojumu departamenta eksperte Ineta Pikše. Viņa sacīja, ka šāds regulējums darbojas no šī gada, tāpēc piemērošanas prakse joprojām veidojas.

Savukārt Tiesībsarga birojā pašreizējo sistēmu vērtē kā bērnu interesēm neatbilstošu. „Te sākas problēma kompensācijas apmērā, jo tās cenas, kas ir norādītas par Latvijā izgatavojamām ortozēm, neatbilst cenām, kas ir citās Eiropas Savienības  valstīs,” saka Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere.

Šobrīd Tiesībsarga birojs nosūtījis LM informācijas pieprasījumu par to, kāpēc ortožu cenas Latvijā neatbilst tirgus cenām. „Nav saprotams, no kurienes ir tās cenas,” piezīmē Grāvere.

LM norāda, ka vērtēs situāciju. Tomēr šobrīd par iespējamajiem uzlabojumiem esot pāragri spriest. Uzlabojumi sistēmā varētu sekot nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti