Valsts meža dienests jaunajā sezonā nomedījamo lūšu skaitu plāno samazināt līdz 80

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts meža dienests (VMD) jaunajā sezonā nomedījamo lūšu limitu plāno samazināt līdz 80. Kvota samazināta, ņemot vērā dažādu organizāciju iebildumus, kā arī plānots veikt plašāku populācijas monitoringu. Valsts kontrole revīzijas ziņojumā šogad apšaubīja VMD noteikto medību limitu, un arī jaunās sezonas medījamo lūšu kvotas pamatojumu plānots izvērtēt. Tikmēr Vides konsultatīvā padome atkārtoti aicina pārtraukt lūšu medības zinātnisku datu trūkuma dēļ.

Valsts meža dienests šogad nomedījamo lūšu skaitu plāno samazināt līdz 80
00:00 / 05:03
Lejuplādēt

Vides konsultatīvā padome, kura pārstāv 20 nevalstiskās vides organizācijas, aicina gaidāmajā lūšu medību sezonā noteikt „nulles limitu”. Aicinājums nosūtīts vēstulē VMD un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Padomes vadītājs Juris Jātnieks skaidro, ka

vides aizsardzības pārstāvji lūšu medības aicina pārtraukt, jo joprojām trūkst zinātnisku datu par populāciju Latvijā un lūšu radītiem apdraudējumiem.

''Jebkuram limitam ir jābalstās uz objektīvu un ticamu uzskaiti par populācijas stāvokli, kāds tas patiešām ir. Un šobrīd vides organizācijas nevar gūt īstu pārliecību par populācijas datiem. Turklāt, skatoties uz to, ka kaimiņvalstīs arī faktiski lūši patlaban netiek medīti, tad mēs pieturamies pie viedokļa, ka limiti jābalsta uz datiem, nevis tikai uz vēlmēm medīt,'' uzskata Jātnieks.

VMD sasauktajā darba grupas novembra sanāksmē uzklausīts arī Vides konsultatīvās padomes viedoklis, bet tas netika atbalstīts. Rīkojumu par gaidāmo medību sezonu plānots sagatavot un izziņot šonedēļ. Arī šogad lūšu medības sāksies no janvāra, nevis decembra,  un kvotu plānots samazināt. Pērn tā bijusi 100 dzīvnieki, šogad plānots ļaut nomedīt 80 lūšus.

''Mums ir pietiekoši daudz datu, jā, tie ir balstīti uz invazīvo metodi jeb uz nomedīto īpatņu izpēti, kas ir ļoti detalizēta un ilgākā laika griezumā nodrošina informāciju par lūšu populāciju, lai mēs šobrīd pamatotu, ka lūšu populācija ir labā stāvoklī. Šogad Valsts meža dienestā strādājam arī pie projekta, lai, sistēmiski apsekojot medību platības, pēc konkrētas metodikas noteiktu dažādas lūšu populācijas pazīmes un kopā ar Silavas pētniekiem mēs varētu noteikt lūšu skaitu, kas visiem tik ļoti šobrīd interesē,'' skaidro dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Pērn lūšu medību limits pirmo reizi tika samazināts, bet no pieļautajiem 100 tika nomedīti 70 lūši. Mednieki gan to neskaidro ar populācijas sarukšanu, bet medībām nelabvēlīgiem ziemas apstākļiem,

stāsta Latvijas Mednieku asociācijas vadītājs Haralds Barviks:

''Mums lūšu populācija ir stabila un augoša, bet pērn tāpat medījamo lūšu apjomu samazināja par 30% un šogad tas jau būs samazināts uz pusi, salīdzinot ar to medību kvotu, kas mums bija pirms diviem gadiem. Vai tas ir nepieciešams? Es domāju, ka no populācijas viedokļa ne, bet labāk būsim uzmanīgi un rezervēsimies un tad mēs redzēsim, kas notiek, jo tiek pilnvērtīgi ievākts tas izpētes materiāls, pateicoties medībām, un tad jau zinātniskus secinājumus varēsim izdarīt pēc diviem vai trīs gadiem.''

Valsts kontrole šogad revīzijas ziņojumā par Latvijā medījamo sugu apsaimniekošanu secināja, ka dati par lūšu skaitu Latvijā ir maldinoši, un apšaubīja medību limitus un uzraudzību. Tāpat Valsts kontrole aicināja veikt grozījumus normatīvos, lai šo sugu Latvijā noteiktu kā īpaši aizsargājamu, nevis ierobežoti izmantojamu aizsargājamo sugu. Atbildīgās ministrijas izmaiņas apņēmās veikt līdz nākamā gada vasarai. Taču arī šī gada medījamo lūšu kvotas pamatojumu plānots izvērtēt, saka Valsts kontroles padomes locekle Inga Vilka.

Tikmēr portālā "manabalss.lv" oktobrī iesniegta arī iedzīvotāju iniciatīva par lūšu medību aizliegumu Latvijā, un patlaban savākti vairāk nekā trīs ar pusi tūkstoši parakstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti