Rīta Panorāma

Intervija ar Lauru Ošiņu-Bēķi par 29. Rīgas modes nedēļu

Rīta Panorāma

Intervija ar Ņikitu Bezborodovu par psihisko saslimšanu izplatības palielināšanos

Intervija ar Valsts kontrolieri Elitu Krūmiņu par veiktajām revīzijām

Valsts kontroliere: Nevajadzētu piešķirt izdienas pensijas VID darbiniekiem bez rūpīga izvērtējuma

Bez rūpīga izvērtējuma nav pieļaujams palielināt to cilvēku loku, kuri saņem izdienas pensijas, intervijā Latvijas Televīzijai, komentējot otrdien valdībā pieņemto lēmumu atbalstīt izdienas pensijas vai iemaksas 3.pensiju līmenī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbiniekiem, teica Valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Pēc Krūmiņas teiktā, izdienas pensijas ir privilēģija, par kuru valstī jāvienojas, kāpēc tā tiek piešķirta un vai valsts to var atļauties. Valsts kontroles (VK) ieskatā nav pieļaujama arvien jaunu nozaru izdienas pensiju virzīšana, pirms nav veikts visaptverošs izdienas pensijas sistēmas izvērtējums, kā arī pārskatītas valsts budžeta ilgtermiņa iespējas izdienas pensiju finansēšanā.

Valsts kontroliere atgādināja, ka izvērtējumu par izdienas pensiju sistēmu pašlaik veic arī Saeimas Analītiskais dienests. Pret izdienas pensiju saņemošo loka paplašinājumu bija arī Tieslietu ministrija un Valsts kanceleja.

Krūmiņa uzskata, ka aizejošā valdība rīkojas nekorekti, pašlaik virzot cauri šādus jautājumus. "Nepareizi, ka tas tiek sasteigts bez izvērtējuma," norādīja Krūmiņa.

VK informēja, ka Ministru kabinetam steidzamības kārtā atbalstot risinājumus, kas paplašina izdienas pensiju saņēmēju loku, tiek ignorēts ne tikai VK 2017. gada revīzijā par pensiju sistēmas ilgtspēju secinātais par izdienas pensiju nevienlīdzību salīdzinājumā ar pārējiem nodokļu maksātājiem, bet arī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) norādītais, ka šādas izņēmumu sistēmas pastāvēšana ir vāji pamatota. 

Otrdien Ministru kabineta atbalstītais Finanšu ministrijas konceptuālais ziņojums paredz VID amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm vecumā līdz 39 gadiem tiesības uz 3. pensiju līmeņa iemaksām, ja amatpersonas nodarbinātas VID ilgāk par pieciem gadiem. Savukārt amatpersonām no 40 līdz 54 gadu vecumam tiek paredzētas tiesības izvēlēties vienu no diviem piedāvātajiem variantiem - iemaksas pensiju fondā vai izdienas pensija.

Atbilstoši piedāvātajam risinājumam muitnieka izdienas pensija būs 55 % apmērā no vidējās mēneša darba samaksas par pēdējiem pieciem gadiem pirms atbrīvošanas no amata. Tātad izdienas pensijas apmērs nebūs atkarīgs no uzkrātā pensijas kapitāla un būs lielāks, nekā vispārējā kārtībā piešķirtā valsts vecuma pensija, norādīja VK. 

Pamatojums valdības lēmumam ir, ka izdienas pensija pašlaik pienākas virknei profesiju iekšlietu struktūrās, taču VID darbinieki, piemēram, muitā strādājošie, šādas privilēģijas nesaņem.

VID visiem darbiniekiem izdienas pensijas plānots pakāpeniski aizstāt ar iemaksām 3. pensiju līmenī.

Atbalsts izdienas pensijām un iemaksām 3.pensiju līmenī VID darbiniekiem vēl jāpauž Saeimai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti