Valsts kontrole: Veselības nozares nekustamo īpašumu apsaimniekotāja darbība nav attaisnojusies

Valsts kontrole revīzijā par SIA “Veselības aprūpes nekustamie īpašumi” (SIA “VANĪ”) darbības efektivitāti, pārvaldot veselības aprūpes sistēmas vajadzībām izmantotos valsts nekustamos īpašumus, secināja, ka “VANĪ” darbība nav attaisnojusi tās dibināšanas mērķi, savukārt tās likvidācija noritējusi pavirši un neatbilstoši normatīvo aktu prasībām.

SIA “VANĪ” pēc Veselības ministrijas ierosinājuma tika dibināta 2008. gadā kā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VAS “VNĪ”) kapitālsabiedrība, un tās mērķis bija nodrošināt vienotu, veselības aprūpes iestāžu darbības specifikai atbilstošu veselības aprūpes sistēmas infrastruktūras saglabāšanu, uzturēšanu un attīstību, informēja Valsts kontrole.  
Revīzijā secināts, ka SIA “VANĪ” astoņu darbības gadu laikā pārvaldījusi tikai 19% no visiem veselības aprūpes sistēmas nekustamajiem īpašumiem un to skaitā bija tikai viena slimnīca, pārējās – administrācijas ēkas.

Līdz ar to secināts, ka SIA “VANĪ” nav attaisnojusi tās dibināšanas mērķi, jo biroja ēku apsaimniekošanai nav nepieciešama specifiska pieeja, kā, piemēram, slimnīcām un citām ārstniecības iestādēm.

Turklāt kapitālsabiedrība, kļūdaini aprēķinot nomas maksu, nav guvusi ieņēmumus 30 276 eiro apmērā, savukārt telpu lietotāji ir nepamatoti pārmaksājuši 115 120 eiro.

Valsts kontrole konstatēja, ka kļūdas radušās, nosakot telpu nomas maksu nekustamā īpašuma kopējai, nevis iznomājamai platībai, nepiemērojot vienādus nomas maksas noteikšanas principus, kā arī pieprasot telpu lietotājiem apmaksāt līgumiem un normatīvajiem aktiem neatbilstošus izdevumus, piemēram, valsts budžeta iestādēm iekļaujot 10% peļņu un pieskaitāmos izdevumus. 

VAS “VNĪ” ir vienīgā SIA “VANĪ” kapitāla daļu turētāja, taču nav nodrošinājusi to atbildīgu pārraudzību – nav laikus apstiprināti SIA “VANĪ” gada darba un budžeta plāni, nav analizēta  darbības rādītāju izpilde un to atbilstība SIA “VANĪ” stratēģijai.

2012. gadā VAS “VNĪ” lēma par kapitālsabiedrības reorganizāciju, taču reorganizācijas termiņi vairākkārt tika pārcelti. 2015. gadā, kad VAS “VNĪ” jau lēma par SIA “VANĪ” saimnieciskās darbības izbeigšanu, tā nebija sagatavojusi kapitālsabiedrības likvidācijas ekonomisko pamatojumu.

VAS “VNĪ” plāno vēl divu meitas uzņēmumu reorganizāciju vai likvidāciju, tāpēc Valsts kontrole aicina pirms lēmumu pieņemšanas rūpīgi izvērtēt šādas rīcības ieguvumus un zaudējumus.

Valsts kontrole VAS “VNĪ” un ministrijām atgādina, ka 2006. gadā Ministru kabinets apstiprināja Valsts nekustamā īpašuma vienotas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas koncepciju. Koncepcija paredz valsts nekustamo īpašumu struktūras optimizēšanu un valsts iestāžu atbrīvošanu no tām neraksturīgu funkciju veikšanas – nekustamo īpašumu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas.

Revīzijā konstatētais apstiprina, ka diemžēl koncepcijas mērķi lielā mērā ir deklaratīvi - valsts pārvaldes iestādes nevēlas atteikties no savu īpašumu apsaimniekošanas; kā secināts revīzijā  - SIA “VANĪ” darbības laikā pat ir samazinājies tās apsaimniekošanā nodoto objektu skaits, norāda Valsts kontrole.

Revīzijas “SIA “Veselības aprūpes nekustamie īpašumi” darbības efektivitāte, pārvaldot veselības aprūpes sistēmas vajadzībām izmantotos valsts nekustamos īpašumus” secinājumi ir apliecinājums tam, ka lēmumi par kapitālsabiedrību dibināšanu, reorganizāciju vai likvidēšanu ir jābalsta rūpīgi veiktos aprēķinos, regulārā saimnieciskās darbības rezultātu analīzē un jāpieņem saskaņā ar normatīvajos aktos noteikto kārtību, uzsver Valsts kontrole.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti