Sadaļas Sadaļas

Panorāma

​ Izbeidz kriminālprocesu, kurā it kā bija iesaistīts ​ Ē. Pucena palīgs

Panorāma

Meža pīle no koka dobuma izved perējumu

Diagnosticējošajos darbos skolēniem trūcis zināšanu

Valsts kontrole sākusi pirmo procesu par zaudējumu atlīdzināšanu no amatpersonām

Valsts kontrole (VK) sākusi pirmo procesu par zaudējumu atlīdzināšanu no amatpersonām par nepamatoti izmaksātām kompensācijām Latvijas Universitātē, intervijā aģentūrai LETA teica valsts kontrolieris Rolands Irklis.

Viņš atgādināja, ka kopš 2019. gada rudens ir spēkā grozījumi Valsts kontroles likumā, kas paredz VK tiesības vērsties pret amatpersonām un piedzīt zaudējumus, kuri radušies, ņemot vērā valsts amatpersonas izdarīto pārkāpumu. 

"Pirmā reize, kad administratīvā lieta tika ierosināta pret valsts amatpersonām, bija pirms dažām nedēļām.

Noslēdzās viena revīzija, kurā mēs konstatējām šādus pārkāpumus, arī zaudējumu apmēru, un šobrīd ir sākts process. Process gan ir pietiekami garš, un tas sākas ar to, ka mēs informējam attiecīgo iestādi par šo situāciju, un tad iestādei pašai ir iespējas turpmāko sešu mēnešu laikā šo situāciju atrisināt. Ja tas nenotiek, tad VK turpina šo procesu un var to noslēgt ar administratīvu lēmumu. Tas nozīmē piedziņu no atbildīgajām amatpersonām," stāstīja Irklis.

"Mēs esam savā lēmumā identificējuši vairākas iespējamās amatpersonas, tajā skaitā Latvijas Universitātes rektoru. Tātad mēs šajā gadījumā vēršamies pret tām amatpersonām, kuras ir piedalījušās vai pieņēmušas lēmumus saistībā ar šo kompensāciju izmaksu," teica Irklis.

Viņš informēja, ka zaudējumu apmērs ir nepilni 20 000 eiro un amatpersonas – no Latvijas Universitātes. 

"Revīzija bija saistīta ar kompensācijām, kas izmaksātas pēc amata pilnvaru termiņa beigām pēc atbrīvošanas no darba. Tika konstatēts, ka darbinieki ir atgriezušies darbā Latvijas Universitātē un kompensācija pretēji likumam ir izmaksāta vienreizējā maksājumā, un zaudējumi ir pārmaksātā summa. Kompensācija bija paredzēta par diviem gadiem, bet darbinieki atgriezās darbā pēc nepilna gada, un šī pārmaksātā summa netika no darbiniekiem nekādā veidā atgūta. Bija pamats vērtēt amatpersonu atbildību gan par to, ka pretēji likumam šī kompensācija tika izmaksāta vienreizējā maksājumā, gan par faktu, ka, atgriežoties darbiniekiem darbā, šī summa netika atgūta," stāstīja valsts kontrolieris.

Valsts kontrolieris Irklis skaidroja, ka lieta ierosināta tikai tagad, jo Latvijas Universitātes amatpersonas neko nedarīja, lai pārmaksātās summas atgūtu.

Savukārt personas, kurām ir pārmaksātas kompensācijas, ne Valsts kontrole, ne Latvijas Universitāte neatklāja. Intervijai nepiekrita arī Latvijas Universitāte.

Tomēr rakstiskā atbildē universitātes pārstāvis Kaspars Dārznieks apliecināja, ka universitāte izvērtēšot Valsts kontroles lēmumu.

Jautāts, kāpēc, ja likuma grozījumi ir spēkā gandrīz pusotru gadu, ir tikai viens gadījums, kad VK šo iespēju izmanto, Irklis atzina, ka likuma regulējums ir samērā sarežģīts un nav tā, ka uzreiz un ātri var panākt rezultātu. 

"Vienlaikus interesants novērojums ir, ka pagājušā gada laikā daudzas iestādes pēc revīzijām pašas proaktīvi ir vērsušās pret amatpersonām jautājumos par zaudējumu atgūšanu. Iespējams, likuma grozījumi nostrādāja arī kā preventīvs signāls, ja valsts iestāde pati nerīkojas, tad šīs tiesības var izmantot VK. Tādēļ VK nebija arī tik daudz iemeslu sākt šo procesu. Tagad esam nonākuši līdz pirmajai šādai lietai, kur atbildīgās amatpersonas nerīkojas atbilstīgi. Tomēr joprojām iestādei ir seši mēneši pēc procesa sākšanas, un redzēsim, kāds būs rezultāts," teica valsts kontrolieris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt