Valsts kontrole: Pirmā mājokļa programmā trūkst atbilstošu nosacījumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lai gan valsts pērn un šogad novirzījusi līdzekļus galvojumiem pirmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, taču nevienā normatīvajā aktā nav skaidrots, kas tieši ir “pirmais mājoklis”, un nav arī paredzēti kādi nosacījumi, revīzijā konstatējusi Valsts kontrole.

Valsts kontrole paziņojumā medijiem norāda uz valsts budžeta likumā 2015. un 2016.gadam pausto, ka Ekonomikas ministrijai (EM) valsts budžeta līdzekļi jānovirza pirmā mājokļa iegādes finansēšanai ģimenēm ar bērniem. 2015.gadā akciju sabiedrībai  “Attīstības finanšu institūcija Altum”, kura izsniedz un administrē galvojumus, šajā programmā  tika piešķirts finansējums 2 335 295 eiro apmērā.

Lai arī likumā ir paredzēta līdzekļu novirzīšana pirmā mājokļa programmas finansēšanai, tomēr galvojumu piešķiršanu reglamentējošais normatīvais akts neparedz galvojuma ņēmēju vērtēšanas kritērijus, kas nodrošinātu tā piešķiršanu tieši pirmā mājokļa iegādei.

Patlaban nevienā tiesību aktā neesot skaidrojuma, nosacījumu un kritēriju par to, kas ir pirmais mājoklis, tāpēc galvojumu var saņemt arī kārtējā mājokļa iegādei.

Valsts kontroles ieskatā ir nepieciešams detalizēts valsts atbalsta programmas raksturojums, kurā tiktu noteikti nosacījumi un kritēriji, saskaņā ar kuriem ģimenes var kvalificēties valsts atbalsta saņemšanai. Pašreiz normatīvajā aktā noteiktais galvojuma piešķiršanas nosacījums – personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns, – esot plašs un tam varētu kvalificēties liela auditorija.

Pašlaik galvojumi tiek finansēti no naudas, ko iegūst no ārvalstniekiem piešķirtajām uzturēšanās atļaujām, un Ekonomikas ministrija iepriekš bija paudusi, ka līdzekļu apmērs galvojumu piešķiršanai sarūk. Valsts kontroliere Elita Krūmiņa gan uzskata, ka nav pieļaujams, ģimenes, kurām galvojums pirmā mājokļa iegādei ir nepieciešams, tomēr nevar to saņemt.

Valsts kontrole ieteikusi Ekonomikas ministrijai ieviest vienota un nepārprotama mājokļu galvojumu programmas nosaukuma lietošanu normatīvajos aktos un citos dokumentos, kas saistīti ar minētās programmas finansēšanas un administrēšanas jautājumiem. Ņemot vērā valsts budžeta ierobežotās iespējas, rosina izvērtēt mājokļu galvojumu programmas darbību un normatīvajā aktā noteiktos galvojumu piešķiršanas nosacījumus un kritērijus, nepieciešamības gadījumā tos precizējot.

Ziņots, ka 2014.gadā uzsāktās mājokļu galvojumu atbalsta programmas mērķis ir palīdzēt ģimenēm ar bērniem tikt pie savām mājām, atvieglojot iespēju nodrošināt pirmo iemaksu kredītam mājokļa iegādei vai būvniecībai.

Iedzīvotāju interese par programmu ir liela; līdz šim brīdim kopumā ir atbalstītas 2226 ģimenes, kurās kopā ir 3251 nepilngadīgs bērns. Saskaņā ar programmas nosacījumu pārskatīšanu šogad programmas ietvaros valsts varēs atbalstīt mājokļa iegādi 2000 ģimeņu, 2017.gadā - 4500 ģimenēm, 2018.gadā - 6000 ģimenēm. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti