Valsts kontrole pētīs dzīvojamo māju apsaimniekošanu

Valsts kontroles (VK) revidentu uzmanības lokā nonākusi daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšana. Tuvākajos mēnešos revidenti pētīs, cik efektīvi un atbilstoši normatīvo aktu prasībām notiek daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pārvaldīšana astoņās Latvijas pašvaldībās. 

Jēkabpilī, Rēzeknē, Liepājā un vēl piecās Latvijas pašvaldībās notiks revīzijas, kurās VK padziļināti pētīs to, kā pašvaldībām piederošās kapitālsabiedrības tiek galā ar daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apsaimniekošanu.

VK padomes locekle Ilonda Stepanova gan uzsver, ka šīs lietderības revīzijas nav saistītas ar „Rīgas namu pārvaldniekā” notiekošo operatīvo revīziju, par kurā atklātajiem pārkāpumiem VK jau vērsusies prokuratūrā.

"Bija ideja par to, ka vispār ir nepieciešama šāda revīzija. Tā izriet, pirmkārt, no tā, ka liels skaits iedzīvotāju dzīvo šādās mājās, apsaimniekotāji lielā mērā ir pašvaldību uzņēmumi, kas jebkurā gadījumā ir pakļauti Valsts kontroles revīzijām un izpētei. Otra lieta, ka attiecībā uz namu īpašumu apsaimniekošanu ir arī pašvaldību autonomās funkcijas kā siltumapgāde, ūdensapgāde un tamlīdzīgas lietas. Ja mēs runājam par pašvaldībām, kuras ir izvēlētas šai revīzijai un kas ir astoņas, mēs vadījāmies no tā, ka, lai veiktu šo revīziju, ir nepieciešams pietiekami liels apjoms, mēs skatījāmies, cik daudz ir šādu māju, ko apsaimnieko pašvaldību kapitālsabiedrības. Mēs nerevidējam tās mājas, kas ir izvēlējušās citu apsaimniekotāju," stāsta Stepanova.

Lai iegūtu pēc iespējas plašāku informāciju par situācijām, ar kurām reālajā dzīvē saskaras pašvaldībām piederošo dzīvojamo māju apsaimniekotāju klienti, VK lūdz arī iedzīvotāju palīdzību. VK mājaslapā kopš pagājušās nedēļas ievietota īpaša anketa, kurā iedzīvotāji var pastāstīt par savu pieredzi.

Stepanova teic, ka viens no iemesliem, kādēļ nolemts padziļināti pētīt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apsaimniekošanu, ir tieši iedzīvotāju sniegtā informācija.

"Cilvēkiem ir daudz jautājumu par to, kā tiek apsaimniekoti dzīvokļu īpašumi. Mēs to redzam gan no publikācijām presē, gan arī mums nāk vēstules, kur cilvēki runā par konkrētiem gadījumiem, stāsta konkrētus piemērus. Caur šo anketēšanu mēs ceram saņemt cilvēku viedokli un varbūt arī kādus konkrētus gadījumus, kurus mēs, dodoties revīzijā, varētu jau konkrētāk pavērtēt," norāda VK pārstāve.

Viena no pašvaldībām, kur notiks lietderības revīzija, ir Talsi. Talsu domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus, kas ir arī pašvaldībai piederošo kapitāldaļu turētājs „Talsu namsaimniekā”, gan ir pārliecināts, ka viņa vadītājā pašvaldībā dzīvojamās mājas tiek apsaimniekotas gana efektīvi un atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

"Es domāju, ka tā ir rutīnas pārbaude, ko viņi regulāri iziet. Nav mums nekādu signālu, ka mēs būtu kaut ko ļaunu izdarījuši vai kā citādi izcēlušies. Atsevišķi iedzīvotāji vienmēr ir neapmierināti, tas ir neapšaubāmi, bet tas nav masveidā un mēs visas lietas, kas ir, mēģinām izskaidrot. Nedomāju, ka tas ir saistīts ar iedzīvotāju sūdzībām," tā Lācarus.

Lācarus apgalvo, ka Talsu pašvaldība dzīvojamo māju pārvaldīšanu labprāt uzticētu privātajam sektoram, taču iedzīvotāju maksātspēja ir zema, tādēļ uzņēmēji neesot ieinteresēti šāda pakalpojuma sniegšanā.

"Ja pavisam atklāti, es uzskatu, ka visus pašvaldības uzņēmumus, kas mums ir, mēs esam spiesti uzturēt tāpēc, ka nav neviena uzņēmēja, kas vēlētos ar visu to nodarboties. Protams, tam jābūt visām garantijām. Tur nevar tā, ka tajā brīdī, kad pietrūkst naudas vai rodas kādas problēmas un nav pozitīvas naudas plūsmas, iedzīvotājiem atslēdz apkuri vai iedzīvotājiem nogriež ūdeni. To neviena pašvaldība nevar atļauties, ka atnāk tāds. Ja tādi nāk, mēs tādus nemaz neņemam. Mums jau ir vajadzīgs, lai šis pakalpojums būtu, tādēļ mēs skatāmies kompleksi, rēķinām gada garumā, kā to visu iznest cauri, lai nodrošinātu gan pakalpojumu, gan uzņēmuma stabilitāti. Tas nav viegli," klāsta Lācarus.

Pieminētās revīzijas astoņās Latvijas pašvaldībās VK plāno pabeigt līdz šā gada beigām. Tad arī būs publiskoti revidentu secinājumi.

Jau ziņots, ka Valsts kontrole drīzumā publiskos revīzijas ziņojumu par galvaspilsētas  pašvaldības namu apsaimniekotāja “Rīgas namu pārvaldnieka” darbību, un Valsts kontroliere Elita Krūmiņa iepriekš Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” ļāva noprast, ka revīzijā ir konstatēti pārkāpumi.

Krūmiņa atzina, ka revīzija “Rīgas namu pārvaldniekā” (RNP) bija ilgi gaidīta. Valsts kontrole saņēma daudz iedzīvotāju sūdzību un informācijas par RNP darbību gan pirms revīzijas, gan revīzijas laikā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti