Dienas notikumu apskats

Eiropas Komisija bloķē Londonas un Frankfurtes biržu apvienošanu

Dienas notikumu apskats

«Vienotība» atbalstīs Citskovska apstiprināšanu galvenā ierēdņa amatā

Valsts kontrole: Pašvaldībās pieklibo pakalpojumu izmaksu vērtēšana

Valsts kontrole: Pašvaldībās pieklibo pakalpojumu izmaksu vērtēšana

Pašvaldības nereti nepievērš pietiekami lielu vērību iespējām samazināt ar savu funkciju izpildi saistītos izdevumus un pārskatīt to, cik efektīvi tiek organizēts darbs šo funkciju izpildē. Pie šāda secinājuma pēc revīzijām 11 pašvaldībās, izvērtējot pakalpojumu sniegšanas organizēšanu, nonākusi Valsts kontrole. 

Saskaņā ar aprēķiniem, kurus revidenti sagatavojuši kopā ar revidētajām pašvaldībām, centralizējot dažādu pakalpojumu sniegšanu, ietaupījums būtu mērāms daudzos tūkstošos eiro.  

Latvijas pašvaldības vēl arvien nepievērš gana daudz uzmanības tam, cik izmaksā dažādu pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem. Novārtā tiek atstātas arī iespējas samazināt pakalpojumu sniegšanas izmaksas. To, veicot revīziju, kuras laikā tika izvērtētas būvniecības uzraudzības, civilstāvokļa aktu reģistrācijas, nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas un vairāku citu pašvaldību pakalpojumu organizēšana un izmaksas 11 pašvaldībās, secinājusi Valsts kontrole.

Stāstot par revīzijās konstatēto Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputātiem, Valsts kontroles padomes loceklis Edgars Korčagins teica, ka ir jēga rēķināt pakalpojumu izmaksas arī tiem pakalpojumiem, kurus pašvaldības sniedz, bet attiecībā uz kuriem normatīvie akti to neprasa.

“Neuzskaitot izmaksas un nerēķinot līdzi, cik viena vai otra pakalpojuma sniegšana izmaksā, nav iespējams vērtēt ne pakalpojuma sniegšanas nepieciešamību, ne sniegšanas veidus, ne sniegšanas kanālus, ne centralizēšanas iespējas un sadarbības iespējas ar citām pašvaldībām šo pakalpojumu sniegšanā, kā arī ieviest dažādas jaunas nodarbinātības formas, reaģējot uz pašvaldības vajadzībām,” skaidroja Korčagins.

Tā, piemēram, salīdzinot nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas izmaksas un šajā procesā iesaistīto darbinieku skaitu dažādās pašvaldībās, atklājies, ka

Rēzeknes novadā, kur nodokļa administrēšana ir centralizēta, ar to nodarbojas divi darbinieki, kamēr Gulbenes un Madonas novadā ar nodokļa administrēšanu nodarbojas 14, bet Daugavpils novadā – pat 20 darbinieki.

Pusotra gada garumā analizējot to, kā tiek organizēta dažādu pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem, Valsts kontroles revidenti nonākuši pie slēdziena, ka pašvaldības bieži vien neizmanto iespējas samazināt cilvēkresursu un naudas patēriņu. Kā piemēru Korčagins nosauc pašvaldību izveidotās interneta mājaslapas.

„Pašvaldību mājaslapās nebija pieejama informācija par pakalpojumiem, kas veicina, ka cilvēki katru reizi, kad viņiem ir nepieciešams kāds pakalpojums, nāk personīgi. Tas prasa lielu resursu patēriņu gan no pašvaldības, gan no iedzīvotāju puses. Un mēs šeit nerunājam par to, ka būtu nepieciešams jebkurā Latvijas vietā ieviest iespēju cilvēkam, izmantojot savu ID karti, pieprasīt pakalpojumu. Šeit mēs runājam par pašu pirmo elektronizācijas līmeni, kas būtu – ievietot aprakstu par pakalpojumu pašvaldības mājaslapā,” norādīja Korčagins.

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Aino Salmiņš, komentējot Valsts kontroles ziņojumā pausto, atzina, ka daļa no secinājumiem ir pamatoti un lietderīgi. Tomēr, viņaprāt, Valsts kontrole uz daudziem jautājumiem skatās pārāk šauri.

„Man gribētos, ka šie Valsts kontroles ziņojumi būtu kompetentāki. Bieži vien mēs šos jautājumus skatām pārāk šauri. Piemēram, jautājumā par būvniecības uzraudzību nebūtu vērtējamas tikai izmaksas uz vienu cilvēku, būtu jāvērtē, cik lielas investīcijas ir piesaistītas, cik pārsūdzēti objekti. Tas pats ir ar nekustamā īpašuma administrēšanu. Izmaksas ir viena lieta, bet mums būtu jāpasaka, vai centralizētā vai decentralizētā administrēšana ir devusi rezultātu,” sacīja Salmiņš.

Saskaņā ar Valsts kontroles secinājumiem, tieši dažādu pakalpojumu centralizēšana un ciešāka vairāku pašvaldību sadarbība to sniegšanā, iespējams, ļautu samaksāt ar šo pakalpojumu sniegšanu saistītās izmaksas.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti