Sadaļas Sadaļas

Valsts kontrole: Pašvaldības daudzviet nevietā konkurē ar uzņēmējiem

Valsts kontrole (VK) ir veikusi divas apjomīgas revīzijas 20 Latvijas novadu pašvaldībās, un neatbilstības uzietas visās domēs.

Konstatēts, ka pašvaldības sniedz virkni likumā nenoteiktu maksas pakalpojumu, piemēram, ēdina izglītības iestāžu darbiniekus, pārvadā pasažierus, veic kravu pārvadājumus un pat sniedz viesnīcu pakalpojumus, tādējādi nevietā konkurējot ar uzņēmējiem.

VK revīzijās secina, ka iedzīvotājiem būtiska ir pašvaldību sniegto pakalpojumu maksa un pieejamība. Taču revidenti atklāja, ka nevienā no pārbaudītajām 20 pašvaldībām izmaksas netiek uzskaitītas tādā līmenī, kas ļautu pašvaldībai apzināt, cik tad katra pakalpojuma sniegšana vispār izmaksā. To nezinot, nav iespējams arī šīs izmaksas mērķtiecīgi samazināt.

Saistībā ar maksas pakalpojumiem visās revīzijā iekļautajās pašvaldībās tika konstatēti pilnvaru pārsniegšanas gadījumi, kad pretrunā ar normatīvo aktu prasībām lēmumi par pakalpojumu maksu ir pieņemti vienpersoniski vai iekasēta domes lēmumam neatbilstoša maksa vairāk nekā 180 tūkstošu eiro apmērā.

Tāpat revidenti izrēķinājuši, ka pašvaldības varētu būtiski ietaupīt, ja savstarpēji sadarbotos, piemēram, ar būvvalžu sniegtajiem pakalpojumiem. Ievērojami tēriņus varētu samazināt arī ar administratīvo procesu optimizēšanu, piemēram, veidojot centralizētas grāmatvedības.

Valsts kontrole tāpat secina, ka pašvaldības nereti pat nepārzina iedzīvotāju patiesās vajadzības un problēmas, kuru risināšanai naudas pietrūkst, jo iekasētos nodokļus tērē nebūtiskām jomām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt